PDA

Zobacz pełną wersję : Szkodliwosc UV



adamos
03-08-2013, 08:16
Proboje dowiedziec sie czegos na temat szkodliwosci swietlowek UV A/B

Czy taka swietlowka moze byc szkodliwa dla czlowieka?
Czy patrzenie na swietlowke (bezposrednio lub przez plekse) moze byc szkodliwe?
Jesli tak to jakie czasy przbywania w zasiegu / patrzenia na lampe sa zagrozeniem dla zdrowia a jakie sa dopuszczone przez normy?
Bo przeciez nie zawsze swietlowka jest za szklem (sprzatanie, otworki w siatce, spryskiwanie itp)

Mozna twierdzic ze to "imitacja" naturalnego slonca - ale przecie przebywanie czy patrzenie w slonce nie jest calkowicie zdrowe.

Adam

czakol
03-08-2013, 08:34
ja w sumie nie jestem znawca tego tematu, ale wydaje mi sie, ze jest szkodliwe... ale nie w takich dawkach i mzoesz spokojnie przy niej przebywac, skoro ludzie chodza do solarium itd... to chyba swietlowka z ktora masz styk przez maly okres czasu ci nie zaszkodzi prawda? moze sie myle... ale tak mi sie wydaje!
pozdrawiam

DEXiu
03-08-2013, 10:15
Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jedyne co mogłoby zaszkodzić człowiekowi to lampa kwarcowa ale tego przecież się w terra nie stosuje. Oczywiści jeśli będziesz przez godzinę się wpatrywał w świetlówkę to możesz sobie popsuć wzrok ale od patrzenia raz za czas przez przypadek nic ci się nie stanie. Zresztą promieniowanie UV jakie byś otrzymywał przebywając w pobliżu świtlówki (nie patrząc na nią) miałoby bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

NeuThroN
03-08-2013, 11:19
A czy możca grzać klisze z ptasznikami lampą kwarcową ??

DEXiu
03-08-2013, 11:45
Yyyy... NeuThroN a po co chcesz grzać pudełko z ptasznikami kwarcówką? Przecież pająki praktycznie nie potrzebują promieni UV (zresztą nawet dla jaszczurek kwarcówka jest za sila i bardzo łatwo można oparzyć zwierzę) więc wydaje mi się to trochę nielogiczne żeby OGRZEWAĆ pająki taką lampą. Ona nie służy do grzania tylko do terapii UV dla ludzi! Co prawda nie wiem jak ona może działać na stawonoga ale jak na mój gust to biedne zwierzę się usmaży.

mefisto
03-08-2013, 12:51
Z tego co wiem, to UV nie jest obojętne dla zdrowia człowieka. Szczególnie dla jego oczu.
Solarium to jest akurat zły przykład bo powszechnie wiadomo, że ten wymysł na pewno nie źródłem zdrowia.
Jeśli UV nie byłyby szkodliwe, to dlaczego tak ważne byłyby filtry w okularach? Dlaczego np. w tramwajach gdzie tablica z trasą oświetlona jest jarzeniówką UV jest jak byk napisane, że z powodu promieniowania ultrafioletowego przy zmianie tablicy należy wyłączyć lampę?
No i dlaczego w salach operacyjnych używa się lamp UV do "oczyszczania" powietrza?

O szczegóły jednak mnie nie pytajcie, bo się na tym nie znam. :)

rozi
03-08-2013, 13:23
raczej napewno zarówa UV nie jest zdrowadla czlowieka. wytwarza promieniowanie ktore co prawda jest niezbedne dla zycia (synteza witaminy D i utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasu foliowego) ale tylko w odpowiednich dawkach (ktorych wielkosc zwiazana jest z karnacją). nadmierna ilość promiani uv moze powodować raka, podraznienia i starzenie sie skóry. szkodliwe jest takze dal oczu, dlatego w solarium trzeba uzywac okularów ochronnych. ale jedna mała zarówka wielikiej szkody Ci chyba nie zrobi, musiałbys sie przy niej smarzycnon stop.
ale sa tez dobre strony, bedzisz miał ładna opalenizne :)

Hari
03-08-2013, 13:44
Opalic sie mozesz Ultravitaluxem, albo zwykłą kwarcówa, ale nie swietlowką terrarystyczną UV, ktora jest malej mocy.
Szkodliwe dla wszystkich organizmow zywych (wiec i dla ludzi) jest promieniowanie w widmie UV-C. Wlasnie ono jest wykorzystywane do dezynfekcji sal szpitalnych, wody, produktow itd.

mefisto
03-08-2013, 14:44
Tak z ciekawości Hari - nie wiesz, jakie widmo jest wykorzystywane w solariach?

DEXiu
03-08-2013, 16:21
Mefisto ==> Hmm. "Na chłopski rozum" można by wnioskować że skoro nie UV-C to UV-A i UV-B ale nie wiem które ma przewagę.

mefisto
03-08-2013, 17:01
Ty już lepiej nie chłopkuj, DEXiu.

Z wypowiedzi Hari-ego można równie dobrze wywnioskować, że żarówki terrarystyczne są za słabe co nie znaczy, że od UV-C się nie opalisz. :>

ZoKoL
04-08-2013, 01:46
A jak z UV dla węży ???? jaki promiennik jest najlepszy ?

Hari
04-08-2013, 02:48
Zwiekszona dawka UV-A i chyba troche UV-B(chociaz stara sie je redukowac), ale w solariach masz zdaje sie moc liczoną w kW, a nie jedną swietlowke 25W ;) Dlatego sesje w solarium trwają kilka minut (tak jak naswietlanie legwanow np. Ultravitaluxem)

DEXiu
04-08-2013, 05:48
ZoKoL zależy dla jakich węży. Dla aktywnych w dzień można dać jakąś świetlówkę czy cuś chociaż nie jest to wymagane. Dla nocnych dawanie świetlówki nie ma najmniejszego sensu bo jasne światło może je płoszyć, UV nie jest im potrzebne bo go po prostu nie przepuszcza skóra, w nocy i tak nie za wiele skorzystają z UV :) (a w dzień się będą chować), a poza tym świetlówki są drogie, dają mało ciepła i za dużo światła. To tyle jeśli chodzi o oświetlenie UV dla węży.

ZoKoL
05-08-2013, 08:59
Aha dziękuję DEXiu, wiem jednak że UV-A wpływa gadom na ich ubarwienie czy regiusowi takie światło też by coś dało ? czy są to minimalne różnice i niewarto w to inwestować ?

42d3e78f26a4b20d412==