PDA

Zobacz pełną wersję : Systematyka gadów



Pawllo
10-08-2013, 09:44
Otóż mam książke, którą dała mi pani od biologii, jest to podręcznik akademicki z którego się uczyła i jest tam systematyga gadów która przedstawia się następująco:
Gromada Reptilia- gady
Rzad Rhynchocephalia- hatterie
Rzad Squamata- łuskonosne
Podrzad Lacertilia
Podrzad Ophidia (Serpentes)
Podrzad Chamaeleontes
Rzad Crocodilia- krokodyle
Rzad Chelonia- żółwie
Podrzad Chelonidea
Podrzad Trionychoidea
Podrzad Cryptodira
Podrzad Pleurodira
A w leksykonie płazy i gady jest napisane że zamiast podrząd Lacertilia to podrząd Sauria, a może w tym podręczniku są przestażałe dane??

AGAM
10-08-2013, 09:59
ja sie też spotkałem się i z Sauria i z Lacertilia. A co to jest Chamaeleontes?? Brzmi jakby to były kameleony chyba że Sauria sie dzielił na Lcertilia i Chamaeleontes....

MataManX
10-08-2013, 11:08
W ostatnich latach dzięki badaniom genetycznim systematyka uległa zmianom jeśli będziesz używał systematyki ze starszej książki zbytnie nie nagrzeszysz gdyż jest ona jeszcze rozpoznawalna i często stosowana jednak bardziej wskazane było by stosowanie nowszej więc jeśli książki mają podobny stopień wiarygodności to kożystał bym z systematyki zamieszczonej w nowszszej pozycji.

mariolcia
10-08-2013, 12:35
Cóż - systematyka to jest sprawa dosc umowna i co badacz z wiekszymi ambicjami, to stara sie stworzyc nowa.

Tak wiec zaleznie od celu, mozna sie poslugiwac i ta przez Ciebie podana (choc rzeczywiscie jest to... nie najnowsze), ale zawsze trzeba podac, wg jakiego zrodla systematyje podajesz.

Jakbys chcial miec cos nowszego, to spokojnie mozesz stosowac systematyke oparta o podzial zaproponowany przez Carla Woese, podana tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gady

A jesli chcialbys zaszpanowac i podac cos aktualnego (wzglednie) i opartego na badaniach molekularnych, to mozesz oprzec sie na dosc skomplikowanym podziale, ktory znajdziesz tutaj:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Taxonomy/Browser/wwwtax.cgi?mode=Info&id=8457&lvl=3&lin=f&keep=1&srchmode=1&unlock

Pozdrawiam,
Mariolcia

dr Robert
12-08-2013, 01:37
Polecam www.reptiliaweb.org

42d3e78f26a4b20d412==