PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie odnośnie wilgotności u Regiusa



Pytong
12-12-2012, 05:07
Dwa razy dziennie dość mocno zraszam wszystkie ściany terraium (wyłożone włóknem kokosowym"). Po takim zabiegu wilgotność "skacze" do 70 % Jednakże niedługo później wilgotność znowu zaczyna opadać do 40- 50 % i tak się już utrzymuje. Wiem, że wymagana powinna u tego pytona wynosić ok. 60% Ale jak widać taki wskaźnik jest u mnie nie do utrzymania- (jedynie w krótkich okresach po zroszeniu). Mam żarówke na dzień Exo-Terra 50W i terra standardowo wentylowane przez podłużne kratki. Jak więc temu zaradzić, czy też może po prostu tak ma być? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

wujek
12-12-2012, 06:39
a co z basenem? jest ogrzewany? on ci pomoże utrzymać wilgotność.

Pytong
12-12-2012, 07:26
Basen zapomniałem dodać rzecz jasna jest i to o niemałej powierzchni w stosunku do terra, ale nie ogrzewany. Zatem sugerujesz, by go podgrzewać- (jakąś grzałką akwarystyczną...?) Dzięki. Pozdrawiam.

Wiesław Pyć
12-12-2012, 07:27
Ale problem!!!
Nie zraszaj dwa razy, tylko cztery i bedzie lepiej.

PS.Czasami takie pytania doprowadzają mnie do szału.

Biskup
12-12-2012, 10:06
Wiesław Pyć jest człowiekiem wyraźnie nerwowym. ;D
Jeśli chodzi o pytanie, to proponuje wymiane podłoża. Widocznie to które masz nie trzyma wilgotności tak mocno jak powinno. Włókno kokosowe jest si, ziemia szybko schnie.
Wlewaj dużo wody w podłoże, tak z litr raz na dwa dni, ale bez przesady, żeby nie było błota w terr i wymieszaj podłoże, żeby nie było przesuszone.
Powinno pomóc.
Pozdrawiam wszystkich.
Jeśli macie węże boa, proszę przeczytać napis poniżej

COB
12-12-2012, 11:29
ee tam boasy kopia pytony

Masa
12-12-2012, 11:54
A ja sadze Bartku ze powinines troszke poczytac jakies literatury o wezach jesli takowa jest....bo jak wiem to nie masz zadnej kingi o regiusach...Pozdrawiam
MASA

naimaD
12-12-2012, 12:44
literatury o wezach jesli takowa jest....bo jak wiem to nie masz zadnej kingi o regiusach...Pozdrawiam------ Masa jak nie wiesz czy sa kasiazki o wezach to po co takie posty z twojej strony!
A co do podloza no to wlasnie jesli nie masz torfu no to zastosyj torf kokosowy on dobrze wchłania i trzyma wilgoć a po drugie nie wsadzaj grzałki do basenu bo bedziesz musial wylaczniki czasowe kupować a szkoda na to kasy a jesli nie kupisz to wode tam zagotujesz:) a po trzecie nic sie wezowi nie stanie jesli bedzie mial 50-60% wilgoci tylko zraszaj mu dobrze juz podczas zmetnienia oczu i az do wylikni aby mial ja bez problemow--a potem znowu stosuj spryskiwanie raz-dwa razy dziennie - najmocniej pod wieczor jak bedziesz gasil swiatła:)

dniki
12-12-2012, 13:06
A ja sądzę, że przyczyną twojego zaniepokojenia mogą być niewłaściwie wykonane otwory wentylacyjne - jeżeli jeden jest na dole bocznej ścianki, a drugi na górze terrarium to nie utrzymasz odpowiedniej wilgotności. Drugą przyczyną może być niewłaściwie działający higrometr. Coś za często w postach pojawia się wskazanie 60 %. Ja mam higrometr cyfrowy, sprawdzany z laboratoryjnym i po spryskaniu terrarium wilgotność skacze do prawie 90 % (letnia lub lekko ciepła woda). Dla porównania obok umieściłem wyskalowany metodą ręcznikową higrometr z biofila i ten wskazuje wtedy prawie 70 %. Dla orientacji podam wymiary mojego terra 100X80X55, dwa otwory wentylacyjne z kratka o średnicy 15 cm każdy na bocznej ściance. Przy jednokrotnym spryskaniu terra mam 75 % i tylko po jego otwarciu spada do 47 - 55, ale to normalne bo w bloku powietrze przy grzejnikach ma około 35 - 45 %. Ponieważ mam w mieszkaniu 24 stopnie to do ogrzewania używam żarówki 60 W i wystarcza. W jednym końcu 26 w drugim 30.

Pytong
12-12-2012, 14:51
Dzięki za odpowiedzi zwłaszcza te konstruktywne :-) Dno w terra mam wyłożone korą kokosową, ale podejrzewam, że chyba zbyt grubą i stąd nie "trzyma" ona wilgoci. Zatem trzeba będzie wymieszać z czymś drobniejszym (torfem etc.) i trochę popodlewać. A co do Higrometru, to jest elektroniczny i raczej precyzyjnie mierzy. Dzięki. Pozdrawiam.

wujek
13-12-2012, 02:39
a jak to nie wystarczy to postraj się pod basen dać przewód lub matę grzewczą. to już napewno pomoże

matyjajacek
13-12-2012, 06:16
albo postaw basen pod zarówką albo w pobliżu to woda bedzie parowac

adsnake
14-12-2012, 09:45
zmniejsz wentylację poprzez częściowe zasłonięcie kratek ,a efekt będzie natyczmiastowy,bez zraszania i podgrzewania wody w basenie!
pytony królewskie mają bardzo małe zapotrzebowanie na tlen i nie potrzebują w terra dużych powierzchni wętylacyjnych!

42d3e78f26a4b20d412==