PDA

Zobacz pełną wersję : Morelia viridis



coolary
27-12-2012, 08:56
Witam!

Mam prośbę do hodowców tego gatunku. Na przełomie kwietnia/maja odbiorę parkę tych węży zamówioną u Łukasza Wysockiego. Chce wcześniej przygotować odpowienie terrarium. Mam już pewne doświadczenia z różnymi gatunkami węży ale wiadomo, że Morelie są wyjątkowo delikatne. Jeżeli chodzi o ogrzewanie nie ma problemu, mam kilka ciekawych rozwiązań tego problemu. Chodzi mi o systemy zapewniające odpowiednią wilgotność powietrza. Młode dostaną na początku terraria o wymiarach 50/40/50cm. System zraszający wykorzystujący np. pompkę od odkurzacza wodnego nie zda tu egzaminu ponieważ szybko i skutecznie zaleje tak małe terraria. Myślałem o zastosowaniu foggerów w połączeniu z zegarem sterującym. Metodą prób i błędów (oczywiście zanim będe miał węże) zobaczyć ile razy dziennie, i na jak długo musi właczyć się fogger żeby odpowiednio wzrosła wilgotność powietrza. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie hygrostatu ale nie wiem gdzie można dosatać takie urządzenie. Proszę o Wasze rady.

micgekon
28-12-2012, 08:06
Hydrostat widziałem kiedyś wbudowany w lepszej klasie nawilżaczu powietrza (OBI)
koszt był coś ok.300-400zł całego urządzenia. Można by wymątować sam hydrostat z takiego nawiżacza i połączyć z foggerem albo zastosować wspomniany nawilżacz w terra ale to już raczej docelowym-dużym bo w małym to raczej nie zda egzaminu (ze względu na rozmiary)ale i tak koszt jest nie mały.
Mam nadzieję ,że za rok też się dorobię swojego viridiska:)

coolary
28-12-2012, 10:39
Jeżeli poważnie podchodzi się do hodowli tego gatunku (rozmnażanie) to trzeba być
przygotowanym ta takie wydatki. Dzięki za informacje.

Dr_Who
28-12-2012, 11:08
siema coolary!!!!
Ja osobiście polacem zrobienie terra tzw piętrowego.
Polega to na tym : Terra składa sie ze zbiornika głównego i i płaskiego zbiornika umiesczonego pod terra. W podłodze zb. głównego trzeba zrobic duzy otwór który musi byc zabezpieczony siatką(najlepiej aluminiowoą).
W zbiorniku pod terra umieszczasz miskę z wodą a w niej grzałkę akwarystyczną
z termostatem. Jak wiadomo podwyższenie temperatury wody w zbiorniku zwiększy obfitość parowania. Termostat w grzałce musisz sobie odpowiednio wykalibrowac,
poprzez mierzenie poziomu wilgotnośći przy róznych temperaturach.
Np u mnie w terra 50/40/70 przy ustawieniu termostatu grzałki na 29 st.,
w zbiorniku głównym panuje wilgotność 80%.
Oczywiście takiemu rozwiązaniu towarzyszy tez kilka wad ale w utrzymaniu wilgotności radzi sobie świetnie.

daat
28-12-2012, 12:28
Dr_who - dzięki za te info . Jeśli tylko sprawdza się , to na prawdę jest to interesujące rozwiązanie w terrariach "przejściowych" dla młodzieży . Będę staral się poeksperymentowac z tym rozwiązaniem i sprawdzić , jak sprawy się mają . Docelowo chciałbym jednak zainstalować w terrarium dla dorosłego zwierzęcia system zraszający . Kto wie , może do tego czasu nasz rynek terrarystyczny "ruszy z miejsca" i będzie można kupić u nas takie urządzenia ;)

Sir_bonzo
29-12-2012, 16:30
Coolary z czego robisz to terrarium? Slyszalem,ze osb nie zdaje egzaminu na dluzsza mete.

reed
30-12-2012, 07:51
Dlaczego OSB nie zdaje egzaminu ??
Sam mam zamiar zbudowac dosc duze terra dla mojego regiuska wlasnie z tej plyty, zabezpieczonej emulsja Dulux, a od dolu kafelkami.
Co wiec jest nie tak z OSB ?

coolary
30-12-2012, 09:50
Reed, dla Moreli wilgotność powietrza musi utrzymywać się na poziomie ok.75-85%. Regius nie wymaga takiej wilgotności. Myśle że zrobie te terraria z płyty MDF.

42d3e78f26a4b20d412==