PDA

Zobacz pełną wersję : podłoże dla elaphe obsoleta



amatorek
01-01-2013, 09:40
W najbliższych dniach kupuje węża smugowego i chciałem się spytać jakie podłoże dla tego węża bedzie najlepsze....torf? a może substrat kokosowy? jak sądzicie?

Gadman
01-01-2013, 12:26
Najlepiej włokno kokosowe i kora razem

mordd
01-01-2013, 12:34
Też jestem za takim rozwiązaniem, jeśli będziesz karmił w terrarium to wygodniej jest z przewagą grubszych kawałków (kora, chipsy kokosowe) bo mniej się przyklejają do żarcia, zwłaszcza jeśli jest rozmrażane. Jeśli karmisz poza terrarium lub żywym to może być zwykłe włókno kokosowe. Torf się nie sprawdza bo jak raz wyschnie to już zawsze trudno wchłania wodę, pyli i brudzi. Dzięki kokosowi łatwo utrzymywać odpowiednią wilgotność. Jeśli stosujesz ogrzewanie od spodu (kabel/mata) dodaj gruby piasek lub drobny żwirek bo lepiej przewodzą ciepło.

amatorek
01-01-2013, 14:13
Mam ogrzewanie 4 zarowki 40w i skałke z zatopionymi 3 kablami grzewczymi i termoregulatorem.......i ta skałka bedzie nad podłożem by wężyk się mógł wygrzewać..chyba że radziecie dac pod podłoże tą skałke....? terra ma wymiary 96x40x56(dł. gł. wys) jak myślicie do kiedy starczy wężu? do 1m długości starczy?

mordd
01-01-2013, 14:17
Skałkę radzę dać pod podłożem, ale koniecznie dodaj żwir - ciepło ze skałki lepiej się rozłoży a unikniesz popażenia węża. Do 1 metra wystarczy, ale zrób dodatkową przestrzeń (konar).

amatorek
01-01-2013, 14:25
mam tam 3 konary.....a chodzi ci o żwir na całe podłoże? czy zwir i na to właściwe podłoże

mordd
02-01-2013, 00:16
Żwir po prostu domieszaj do kokosa. Sam kokos będzie działał jak izolator ciepła bo dość słabo je przewodzi, po domieszaniu żwirku lub grubego piachu ciepło rónomiernie rozprowadzane jest w całej objętości podłoża. Można oczywiście zrobić też warstwę żwiru bezpośrednio na dnie, ale przy cienkiej warstwie i tak wymiesza się z resztą w czasie sprzątania. Proporcje w zasadzie dość dowolne ale z przewagą kokosa.

42d3e78f26a4b20d412==