PDA

Zobacz pełną wersję : Epicrates cenchria cenchria - parę pytań



Drobek
31-01-2013, 08:29
[b]Epicrates cenchria cenchria:[b]

Jakie docelowe terrarium dla pary? (szerokość max. 62cm.)
Czy lubią się wspinać po gałęziach?
Czy lubią przebywać na wyższych półkach czy przeważnie na ziemi?
Znalazłem gdzieś kiedyś, że żadko bywają agresywne - czy to prawda?
Czy mogę trzymać na jakimś sztucznym podłożu (linoleum, sztuczna trawa) czy lepiej na czymś naturalnym?
Z kąd kupić? Czy te z polskich hodowli są 100% "czyste"?

Dr_Who
31-01-2013, 10:48
Witam!!!
Wiesz nie da sie określić docelowej wielkości terrarium. Najlepiej żeby bylo największe jakie możesz kupic-zbudowac.
Możliwe jest jedynie przyjęcie wielkości minimalnej (w tym przypadku 150/60/80)
Wspinać owszem wiekszość wezy lubi wspinaczkę.
Bardzo żadko bywaja agresywne.
Podłoże- zalecam naturalne wyglada najlepiej a też i dla zwierzęcia bedzie najodpowiedniejsze.
A co do kupna jeżeli masz pewne źródło to mażna nabyc w polsce.

coolary
31-01-2013, 12:32
Odpowiedzi na pytania:

1. Wymiary minimalne masz podane w opisie tego gatunku na tej stronce.
2. Kiedy są aktywne wieczorem dosyć często wspinają się na gałęzie.
3. W ciągu dnia kiedy nieaktywne leżą na ziemi.
4. Nie spotkałem się z agresywnymi osobnikami tego gatunku ani z takimi opiniami innych hodowców.
5. Najlepsze będzie naturalne podłoże (np. torf). Należy dbać o czystośc podłoża tzn. natychmiat usówać odchody gada, resztki wylinki oraz inne nieczystości.
6. W Polsce bardzo różnie bywa z tą "czystościa" Nie wiem skad pochodzą węże większości hodowców ale ja znam tylko jedną osobę która rozmnaża na pewno czyte cenchrie (pochodzą z usa). Ja mam czystą samiczke z Belgii i w wakacje dzięki Łukaszowi Wysockiemu będę miał jeszcze parę z Holandii. Najlepiej jeżeli bedziesz kupował węże od hodowcy poproś o okazanie dokumentów pochodzenia. (ja mam takie dokumenty na swoją samiczke z Belgii)

Drobek
31-01-2013, 13:06
Duże terrarium = duże zużycie energi, a tego moi starzy nie lubią.
Wąż na sterylnym podłożu to praktycznie brak chorób, a ze sztucznych rzeczy też da się coś fajnego zrobić.

NeuThroN
01-02-2013, 06:22
A czy w biofilu E.c.c sa czyste ??

DEXiu
01-02-2013, 06:58
Sułek się chwali, że ma czyste cenchrie i chyba tak jest (patrz fotki na stronie BIOFILA)

dreex
01-02-2013, 08:42
Co do podłoża to zalecam torf, w naturalnym srodowisku zyje w ściółce leśnej i bardzo lubi siedzieć zakopany lub przynajmniej schowany - ja po zmianie torfu na gazety włożyłem dużą donice aby miał sie gdzie chować , wieczorem sie uaktywnia i buszuje po całym terrarium i moze byc jakaś gałąź,a co do agresji to przez ponad rok sykneła na jeden raz nawet podczas wylinki nie było absolutnie zadnego problemu z nią, a o ugryzieniu nie było mowy- choć widziałem u Adriana Hewaka jedną cenchrie chyba 2-3 letnia i nie było mowy o wzięciu na ręce.Terra przy jedenej sztuce miałem 100/50/50. Pozdrawiam

micgekon
01-02-2013, 09:34
Co do budowy terrarium zobacz tu:
http://www.terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2577

Coolary powiedz mi ile kosztuje sprowadzenie takiego węża z zagranicy np. u Ciebie lub u Łukasza?

coolary
02-02-2013, 01:27
Ja sam nie sprowadzam węży. Pytanie to raczej skieruj raczej do Łukasza Wysockiego ale z tego co wiem co On sprowadza węże wyłącznie do własnej hodowli. Koszt samego młodego węża (Epicrates cenchria cenchria) bez opłat transportowych, cła i innych kosztów związanych z transportem wynosi ok. 150-200e w Europie oraz ok 125-175$ w USA. Oczywiście w przypadku importowania z USA znacznie wzrastają koszty związane z transportem. Dorosłe węże z pochodzące z hodowli są na zachodzie znacznie droższe od noworodków. Przykład: Kiedy kupowałem moją młodą cenchrie u hodowcy kosztowała ona 150e natomiast jej matka była do sprzedania za 650e.

SNAKES
02-02-2013, 07:12
Cześć,

masz rację Coolary - ceny kształtują się mniej więcej na takim poziomie jaki podałeś. Za dorosłe, tzw. "proven breeders" trzeba załpacić kilkakrotnie więcej.

Jeśli chodzi o sprowadzanie - rzeczywiście się tym nie zajmuję i nie podjąłbym się, ze względu na kwarantannę. Nie mam miejsca przeznaczonego na kwarantannę zewnętrznych osobników, a jestem bardzo ostrożny jeśli chodzi o kwestie rozprzestrzeniania bakterii czy chorób, więc nie jestem w stanie ryzykować dodatkowo w tym celu. Dlatego sprowadzam węże wyłącznie do własnej hodowli i jedynie takie same mógłbym dodatkowo sprowadzić, od tego samego hodowcy od którego kupuję.

Ale nie powinno być aż tak wielkich problemów ze znalezieniem cenchrii w Polsce - można spróbować u Sułka (www.biofil.pl) albo u Witka Plucika (na forum występuje jako Dodi). Pewnie gdzieś indziej jeszcze też można kupić - ale nie znam pozostałych osób raczej.

Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==