PDA

Zobacz pełną wersję : Terrarium dla zbożówki



alig
08-02-2013, 08:16
Czesć!!!
mam do was pytanko czy w terrarium dla zbozówki musi byc mata grzewcza??i czy koniecznie potrezbne są otwory wentylacyjne na dole terrarium Jakie oswietlenie mam jej zrobic??i chciałbym sie dowiedziec wszyskiego o terrarium własnie dla tego węża jestm początkującym terrarystom wiec nie wiem od czego sie zabrac:) Mam akwarium dł.70cm szer.40cm wys.40cm i czy moge z tego zrobic terra dla zbozówki??
Czekam na odpowieddzi
Narazie!!!:)))

DEXiu
08-02-2013, 13:07
Mata nie musi być pod warunkiem, że żarówka (oświetlenie) zapewnia dostateczną temperaturę w całym terra (patrz Opisy gatunków). Otwory należy zrobić przynajmniej dwa (znaczy się dwie kratki wentylacyjne) aby była cyrkulacja powietrza. Najlepiej to zrobić tak: jedna kratka przy bocznej ściance na dole a druga dokładnie nad pierwszą tylko że pod sufitem. Pamiętaj żeby je zabezpieczyć drobną siateczką bo zbożówki mają tendencję do ucieczek. Z akwarium będzie trudno to zrobić bo trza będzie iść do szklarza żeby wyciął dziury na wentylację. Na oświetlenie polecam żarówki z odbłyśnikiem (są np. takie firmy OSRAM 60 watowe dające światło o kącie padania 30 stopni ale za to nieco wydajniejsze)

Mikka
08-02-2013, 13:14
Jak jestes kasiasty to mozesz rzucic sie na mate grzewcza aczkolwiek wydaje mi sie ona w tym przypadku zbedna. Do ogrzania wystarczy ci lustrzanka, ktora jest jednoczesnie oswietleniem i zrodlem ciepla, a jak chcesz to mozesz rowniez zamontowac kabel grzewczy. W akwarium nie mozesz trzymac weza, poniewaz nie ma ono odpowiedniej wentylacji. I raczej trudno byloby przerobic je na terra (w sumie nie wiem jak trudno bo nie znam sie na takich technicznych sprawach)

mordd
08-02-2013, 14:37
Możesz bez trudu. Wywal jedną ze ścian w akwarium (dłuższą) i będziesz miał świetną podstawę do konstrukcji terrarium. Jeśli uda ci się wyciąć szybę to szkło się nie zmarnuje, ale w razie czego przez gruby ręcznik łatwo ją rozbić bez naruszania pozostałych ścian. Po usunięciu zamów szyby tej samej grubości, ale wklej je :
na suficie z pasem blachy perforowanej
na przodzie z wentylacją nisko i drzwiami
Jako wentylacji można użyć blachy aluminiowej z otworami (do obejrzenia lub kupienia w biofilu) lub aluminiowych prowadnic do tynku - nie są najpiękniejsze, ale sprawdzają się świetnie, tyle, że mają mniej otworów więc powinna to być większa powierzchnia. (koszt prowadnicy 2,5 mb to około 5 pln w obi a 2,60 w hurtowniach budowlanych, szerokość 2,5 cm).
Drzwi polecam na zawiasach - prowadnice są trudniejsze do wklejenia i wymagają większej precyzji.

alig
09-02-2013, 02:20
Dzieki wam
a jak mam w środku urządzic terrarium co by było w nim potrzebne????
Jakie ozdoby i z czego ??

Mikka
09-02-2013, 03:06
Ozdoby to sa przed wszystkim dla ciebie. Niezbedny w terrarium bedzie basen, kryjowka (grota, kora itp) no i jakis konar maly mozesz wsadzic. A reszta to wedlug wlasnej inwencji tworczej. Mozesz dac jakies roslinki, kamienie itp.

mordd
09-02-2013, 04:05
Popieram. Ale kryjówki lepiej dwie w różnych miejscach. Nie muszą to być ciężkie i trwałe konstrukcje, płaty kory wystarczą w zupełności. Duży kamień pod żarówką w dzień się nagrzewa a po jej zgaszeniu stopniowo oddaje ciepło więc warto taki położyć.

Bisu
10-02-2013, 11:59
Dokładnie. Ja mam terrarium, które ma takie same wymiary i dałem tam korek na tylną ścianę. Porobiłem pare półek i moja zbożóweczka wspina sie jak nienormalna :P także dałem roślinkę i korzeń. Jest good :)

42d3e78f26a4b20d412==