PDA

Zobacz pełną wersję : foto czaszki-jad zaskrońca



Foxtrott
10-02-2013, 09:31
potrzebuję fotkę czaski N. natrix i jesli macie jakies informacje to dajcie tesh o jego jadzie. on jest uznawany za niejadowitego, ale jestem prawie pewien, ze ma jad!! niewiem tylko czy w ślinie ten jad, czy jest tylnozębny.

Janosek
10-02-2013, 11:12
Xenochrophis vittatus (kiedys był Natrix ) ma tak jakby zęby jadowe które uzywa do przytrzymania ofiary zajkroniec tez chyba ma taki bajer :) musze złapac i zobaczyc

Foxtrott
10-02-2013, 12:09
N.natrix niema zebow jadowych:)
znalazlem jush o zebach i czaszce http://www.nasze-zwierzaki.com/weze.html
teraz tylko o skladzie jadu musze poszukac:]

koleś
10-02-2013, 12:49
od kiedy zaskroniec zwyczajny jest jadowity?? nigdy o czymś takim nie słyszałem, on nawet nie ma zębów jadowych, co najwyżej (chociaż nigdy o tytm nie słyszałem) może mieć w ślinie jakieś bakterie lub toksyny

Mc.Luka
10-02-2013, 14:36
mi się gdzieś kiedyś obiło o uszy, że zaskroniec jest warunkowo jadowity- ale pewny co do tego nie jestem...

Janosek
10-02-2013, 21:33
N. vittatus ma cos podobnego do ząbków jadowych :P wydaje mi sie ze to są sczątkowe ząbki...

Foxtrott
11-02-2013, 02:30
N.natrix mozemy nazwac bardzo bardzo warunkowo jadowitym.

"Są węże tak zwane gładkozębne, do których należy wspomniany jush zaskroniec, produkujący, jak wiadomo, jady, nie mający jednak sposobu ich zastrzykniecia, gdyż jego równe, niewielkie, gladkie zeby są w stanie ukąsić, jednak do rany dostaja sie niewielkie ilości trucizny, co najwyzej tyle ile przyklei sie do ich powierzchni."

Jan Żabiński (wtajemniczeni wiedza kto to:) )

koleś
11-02-2013, 05:27
warunkowojadowitym nazywamy węża wówczas gdy ma zęby jadowe usytuowane w tyle szczęki (opistoglypha) tak więc jakby nie spojrzeć zaskroniec nie może być nawet warunkowo jadowity, gruczołów jadowych też zapewne nie ma tylko jego ślinianki mogą produkować toksyny. Z tego co pamiętam to w ciekawostkach na tej stronce było coś o jakimś gatunku zaskrońca (nie zaskroniec zwyczajny) że wytwarza wraz ze śliną toksyny

Foxtrott
11-02-2013, 05:44
dlatego napisalem, ze "bardzo bardzo warunkowo" jadowity:)
macie cos o skladzie jego jadu???

co ciekawe zaskroniec tygrysi jest o wiele bardziej jadowity od zmiji zygzakowatej. nie jest jeszcze do konca poznany i moze sie okazac bardzo niebezpieczny

Janosek
11-02-2013, 13:27
zazkroniec tygrysi jak jest po łacinie???

Foxtrott
12-02-2013, 01:16
Rhabdophis tigrina

42d3e78f26a4b20d412==