PDA

Zobacz pełną wersję : pończoszniki



Kaśka
23-03-2013, 09:08
Jakie gatunki rybek akwariowych najlepiej dawać i czy te rybki muszą być w pełni zdrowia czy np. jak dam takie, co czasami można dostać w zoologicznym, które mogą niedługo paść to czy dla wężyka może to zaszkodzić?

Dejot
23-03-2013, 09:18
gupiki sa latwo dostepne //poza tym mldoe karasie moga byc i kazdy inny gatunek ryb slodkowodnych wlasciwie:) odpowiedniej wielkosci:)
Latwo dostepne: tzw slonecznice , mlode plotki itp :))
Jak ktos wedkuje to pewnie nie mialby problemow ze zdobyciem:)
Na podrywke mozna teog nalapac mnostwo i zamrozic na caly rok:)))

Janosek
23-03-2013, 11:32
ja polecam głupiki, karaski i pielęgnice zebry :) a sklepie LEO zoo były pielegnice karmowe (niewiem jaki gatunek) ale sirtalisy przepadały za nimi (cena 50 gr za szt)

olimpia1400
23-03-2013, 23:25
a ja czytalam, ze gupików to raczej nie duzo, i tak samo z karasiami lepiej nie przesadzac, bo cos tam zawieraja, ale NIE PRZESADZAC nie znaczy wcale nie podawac :)
Pytasz czy mozesz podawac chore rybki z tego co zrozumialam... Wiesz,w naturze to wlasnie takie rybki padaja pewnie lupem wezy, wiec nie powinno im zaszkodzic. Ale z drugiej strony... Ja tam wole kupic zdrowa rybke.....

Kaśka
24-03-2013, 05:31
A czy mieczyki mogą być z tego co wiem to mieczyki nalężą do piękniczkowatych więć nie powinny zawierać tiaminazy?

olimpia1400
24-03-2013, 07:05
nie wiem, nikt mi nie mówil, zebym mieczyków nie dawala... zreszta gupiki sa dosc male... mój waz polyka gupika i nic po nim nie widac.... a samce gupika wogóle sa malenkie... za to mieczyk to juz jest cos :))) Ostatnio w sklepie ZOO widzialam do oczka wodnego rybke, która sie nazywa jaź. Podobno tez jest dobra do karmienia... Ja poszukuje obecnie płotek :)

piotr
25-03-2013, 03:40
Witaj w gronie posiadaczy tego sympatycznego węża,

1. Problem tiaminazy dotyczy "mięsa" ryb karpiowatych tzn. martwych.
2. Osobiście polecam poszukać w sklepach lub na giełdach wędkarskich, nie wiem skąd jesteś ale np w W-wie, na Stadionie Olimpii płacę po 30 gr za żywą stynkę,
karasie są trochę za grube i sporo droższe.

P.

mordd
25-03-2013, 10:57
I martwych i żywych byle surowych, ale faktycznie głównie karpiowatych. Stynka i pielęgnice wszelkie są w pełni bezpieczne, żyworódki (mieczyki, gupiki.....) dyskusyjne (nie wiem czemu?), ale mnóstwo ludzi stosuje je z powodzeniem i bez jakichkolwiek złych następstw. Przy diecie mieszanej: ryby + dżdżownice nie miałem problemów przy podawaniu karasi. byle nie przesadzić......

piotr
25-03-2013, 23:29
Widać korzystaliśmy z różnych źródeł informacji, ja czytałem wyraźnie , że żywe są bezpieczne. Nie będę się upierał nie jestem dietetykiem :-) mogę się tylko opierać na literaturze, która jak wiadomo bywa różna.

P.

Kaśka
26-03-2013, 09:27
A czy ktoś wie czy płotki można kupić w ośrodkach gdzie sprzedawany jest narybek, jeśli tak to, w jakiej cenie i czy są sprzedawane na kilogramy czy może na sztuki?

mordd
26-03-2013, 12:09
Tiaminaza jest enzymem i pełni w organiźmie ryby określone funkcje [Tu poniższy cytat:))))]. Enzymy nie aktywują się nagle po śmierci organizmu............ Śmierć ryby nie może spowodować powstania enzymu...... tak więc choć i ja nie jestem dietetykiem stawiam na obecność tiaminazy w żywych rybach na równi z martwymi. Rozkłada się ona w wysokiej temperaturze, ale trudno wężowi dawać gotowane ryby:) Tak na prawdę żeby to był jakiś specjalnie istotny czynnik dietetyczny ryby karpiowate musiałyby stanowić podstawę diety, gdy są uzupełnieniem nie ma problemu. (Na upartego można karasia nakarmić czymś, co zawiera sporo witaminy B1 (drożdże, wątróbka, jajko...) i się to zrównoważy:)

A oto o załącznik: [Thiaminases are enzymes that cleave the thiamin molecule and render it biologically inactive. Generally there are two types of thiaminases:
Type I - the most common form, this type is found in fish, shellfish, ferns and some bacteria. It acts by displacing the pyrimidine methylene group with a nitrogenous base or SH-compound to eliminate the thiazole ring.
Type II - found in certain bacteria, this type acts through th hydrolytic cleavag of the methylene-thiazole-N bond to yield pyrimidine and thiamin moieties.]

mordd
26-03-2013, 12:12
Na pewno można. Ryby do zarybienia sprzedaje się na wage, znam jedynie cenę karpików: 10 zł za kilkogram (ogłoszenie z gazety). Może pomoże to w oszacowaniu wartości płoci?

piotr
27-03-2013, 00:18
Pewnie masz rację ale faktem jest też, że ostrzeżenia przed tiaminazą pojawiaja się w literaturze terrarystycznej tylko jako uwaga przy karmieniu filetami.

P.

mordd
27-03-2013, 02:17
Bo opracowania dotyczą kotów i zwierząt futerkowych, których nie karmi się żywcem....chyba nikt nie badał jak to na prawdę wygląda u gadów i stąd takie uproszczenia. Złoty temat na magisterkę swoją drogą...........:)

42d3e78f26a4b20d412==