PDA

Zobacz pełną wersję : czy mozna przekarmic weza?



darkinvaider
07-04-2013, 03:49
witam ,mam pytnie zwiazane w zwiazku z historia ktora sie wydazyla podczas ostaniego karmienia mojej guttaty(ok 50 cm),w dniu karmienia polozylem jej dawa oseski mysie,jeden byl juz podrosniety,a drugi naprawde malutki,zastanawialem sie ktory zostanie przez weza wybrany na posilek.Kiedy zobaczylem ze waz zabral sie za duzego,wyszedlem z pokoju i poszedlem przygotowac posilek dla siebie;),kiedy wrocilem po kilku minutach zobaczylem ze waz byl juz w polowie polykania drugiego oseska... i zastanawia mnie czy to moze zaszkodzic wezykowi?czy mozna go przekarmic itd i jakie moga byc tego skutki? dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam

Marcin Ratajczak
07-04-2013, 03:57
Małych węży nie przekarmisz a szczególnie guttaty :-)

Im się nie odkłada tłuszczyk tak jak przy dorosłych wężach one wszysto trawią i co za tym idzie szybciej rosną :-)

Grochu
07-04-2013, 04:49
małe węze bardzo cięzko przekarmić. jeśli chwycił następnego noworodka, to wydać byl jeszcze głodny (=

xav_setherial
07-04-2013, 05:12
guttaty są w stanie zjeść naprawde sporo, za niedługo możesz spróbować karmić trzema noworodkami mysimi, moja (80 cm) wczoraj zjadła już małą mysz

Narka

darkinvaider
07-04-2013, 07:29
dzieki za odpowiedzi,mam jescze pytanie,czy jest lepiej dawac jeden wiekszy posilek(np 2 oseski) czy dawac po jednym w odstepie kilku dni?

xav_setherial
07-04-2013, 07:39
jeśli będziesz węża karmił za często, to rozregulujesz mu metabolizm
Lepiej jest dawać większy posiłek (ale bez przesadyzmu) na jakiś czas, tak, żeby wąż się najadł
Ja moją guttatę, jak była mniejsza, karmiłem 2,3 oseskami mysimi średnio co 7-9 dni.
Guttaty srają z reguły parę dni po posiłku, więc gdy już się wysra, to możesz jej po mniej więcej 2 dniach znowu dać żarcie.

Buszujący w zbożu(wce) ;))

Sworthy
07-04-2013, 13:57
Moja 70 cm je juz dorosle myszy :)) sam sie niedawno zdziwilem ale teraz juz tylko doroslymi karmie. :) Co 5 dni nawet a tak normalnie to co tydzien. Czasami tak jak dzis zjada dwie dorosle myszy :) Zadziwiajace :))) przynajmniej mnie :)

lkowalski
08-04-2013, 07:30
Ja mam pytona krolewskiego. Ma niecale 50 cm. Zjadl juz 2 dorosle myszy i dzisiaj kupilem mu mlodego szczura. Wprawdzie musial atakowac 2 razy ale wszamal calego. Wydaje mi sie ze bledem jest jezeli niektorzy ludzie karmia takie weze oseskami.
2 zasady
Jezeli posilek bedzie za duzy lub jezeli waz nie bedzie glodny to go nie ruszy.
Spokojnie mozesz kupic podrosnieta mysz

darkinvaider
08-04-2013, 10:24
nie wiem czy sie nie myle bo jestem poczatkujacym terrarysta,ale twoj pyton krolewski mimo podobnej dlugosci ma wieksza glowe i ogólnie jest to wiekszy waz ,wiec mysle ze moja zbozowka moglaby miec problemy z mysza...ale moge sie mylic oczywiscielkowalski napisał(a):

> Ja mam pytona krolewskiego. Ma niecale 50 cm. Zjadl juz 2
> dorosle myszy i dzisiaj kupilem mu mlodego szczura. Wprawdzie
> musial atakowac 2 razy ale wszamal calego. Wydaje mi sie ze
> bledem jest jezeli niektorzy ludzie karmia takie weze oseskami.
> 2 zasady
> Jezeli posilek bedzie za duzy lub jezeli waz nie bedzie glodny
> to go nie ruszy.
> Spokojnie mozesz kupic podrosnieta mysz
>

Karla
08-04-2013, 11:45
darkinvaider napisał(a):

> nie wiem czy sie nie myle bo jestem poczatkujacym
> terrarysta,ale twoj pyton krolewski mimo podobnej dlugosci ma
> wieksza glowe i ogólnie jest to wiekszy waz ,wiec mysle ze moja
> zbozowka moglaby miec problemy z mysza...ale moge sie mylic

Nie mylisz sie, nie mozna porownywac 50cm zbozowki z 50cm pytonem!! Litosci :)

Natomiast w temacie przekarmienia:

MOZNA PRZEKARMIC WEZA W TYM WIEKU

A skutki przekarmienia, zwlaszcza u mlodych zbozowek, ktore bardzo lubia tak reagowac - ZWRACANIE POKARMU. Jesli pokarm jest za duzy (waz zje za duzo na raz) tzn po 24h nadal widac zgrubienie spowodowane pokarmem, istnieje duze ryzyko, ze waz go po prostu zwroci. Jesli sie uda i nie zwroci, nastepnym razem trzeba podac mniej/mniejszy.

> Lepiej jest dawać większy posiłek (ale bez przesadyzmu) na jakiś czas, tak, żeby wąż się najadł

Dokladnie odwrotnie. Mlodemu wezowi (zwlaszcza zbozowce) lepiej podac mniejszy raz na 5-6 dni - wezykowi latwiej jest strawic mniejszy posilek i mniejsze jest ryzyko zwrocenia pokarmu. Nie mozna karmic za czesto i to jest prawda, ale rzadko a duzo tez jest niezdrowo. A zbozowka potrafi wciagnac na raz wiecej niz da rade strawic

ZWRACANIE POKARMU moze doprowadzic do SMIERCI weza, wiec radze zachowywac umiar, zarowno w ilosci oseskow na raz, jak i wielkosci oseska, a takze czestosci posilkow

xav_setherial
09-04-2013, 08:37
ale ja nie mówie o jakichś potwornie dużych ilościach pokarmu raz na np. miesiąc
po prostu chodzi mi o to, żeby węża nie karmić zbyt często



Pozdrowienia

42d3e78f26a4b20d412==