PDA

Zobacz pełną wersję : Jak śpią węże???



pyta
13-04-2013, 14:34
Mam male pytanko:
Czy mozna rozpoznac, ze waz spi? Jezeli tak to jak to poznac?
Ja swojego regiusa wyciagam 1 lub 2 razy na dzien?
Jest jakas roznica pomiedzy wyciaganiem weza i bawieniem sie w nocy a w dzien?
Z gory dzieki za normalne odpowiedzi.
pozdrawiam

Lucky
13-04-2013, 14:54
z tego co wiem to weze nie maja jako tako powiek, spia z otwartymi oczyma, wyciaganie weza dziennego w nocy lekko zaburza jego cykl dobowy

Gerald
13-04-2013, 14:56
Trudno jest rozpoznać czy wąż śpi czy leży sobie i nas obserwuje, ze względu na to że nie posiada powiek. Śpiący wąż z pewnością nie będzie poruszał jezykiem, i nie będzie wykonywał żadnych ruchów. Różnicy pomiędzy wyciąganiem w nocy a w dzień wg. mnie nie ma.

xav_setherial
13-04-2013, 15:49
Węże nie mają ruchomych powiek. Powieki są zrośnięte tworząc "okulary", czyli przeźroczystą błonę umożliwiającą widzenie. Ogólnie węże, poza paroma wyjątkami, mają słaby wzrok, szczególnie podczas wylinki. Poruszający się obiekt postrzegają jako niewyraźną plamę, dlatego tak ważny dla nich jest zmysł powonienia.

Pozdrowienia !!!

xav_setherial
13-04-2013, 15:50
P.S.
Tak jak Gerald powiedział, ciężko jest rozpoznać, czy wąż śpi, czy tylko leży, nigdy nie da się tego określić na 100%

DEXiu
14-04-2013, 04:40
No dobra. Czas żeby zawodowiec wkroczył do akcji (znaczy sie widze że Grocha chwilowo nie ma więc to będę ja :))))) Po pierwsze pyta trochę za często wyciągasz tego regiuska (tak raz dziennie to maksimum powinno być). Po drugie Lucky jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś: regius to wąż NOCNY więc wyciąganie go w DZIEŃ lekko zakłoca jego cykl dobowy. Pozatym jak napisał choćby xav węże nie mają ruchomych powiek tylko okulary (fajnie mieć zintegrowane okulary do nurkowania) więc NIE MOGĄ mieć oczu otwartych czy zamkniętych bo zawsze są "otwarte". Co do wypowiedzi reszty brak zastrzeżeń. :)

Mikka
14-04-2013, 04:46
Ja widze kiedy moj samiec spi :))))
Jak lezy bez ruchu i macham mu reka centralnie przed buzka i on dalej ani drgnie to znaczy ze spi. Jak jednak sie poruszy i wysunie jezorek to znaczy ze nie spi :P
U samiczki niestety tez nie potrafie poznac bo ona zawsze jest niespokojna i czuwa.

Lucky
14-04-2013, 05:55
Ej DEXiu pomylilo mi sie chcialem napisac odwrotnie:P, serio. No to lepiej nie wyciagac w dzien:P.

Grochu
14-04-2013, 06:14
no dobra, grochu przypełzł :D
owszem, można poznać, czy wąż śpi. przede wszystkim nie śpiący wąż, nawet, jeśli leży, ma lekko podniesiony do góry koniec pyska. jeśli leży płasko, to rpawdopodobnie śpi.
tak jak pisał mikka - na ruch przed pyskiem powiniennen zareagować, jeśli nie, to prawdopodobnie śpi.
dodatkowo generalnie węże sypiają w dzień. wyciąganie w nocy jest mniejszą ingerencją w ich cykl dobowy.
wyciąganie 2 razy dziennie to nieporozumienie. 2 razy w tygodniu brzmi znacznie lepiej (-:
pozdrawiam!

wujek
14-04-2013, 06:15
DEXiu, co hodujesz??

DEXiu
14-04-2013, 11:12
wujek tak szczerze powiedziawszy to aktualnie jeszcze NIC nie hoduję, ale najprawdopodobniej to sie zmieni w ciągu najbliższych dwóch tygodni kiedy to planuję kupić regiska :)) A to "zawodowiec" to tak dla żartu napisałem bo widze, że niektórzy poprzednicy pisali posty mniej lub bardziej niepoprawne (przynajmniej według literatury której się dość naczytałem)

DEXiu
14-04-2013, 11:13
Chociaż może tak niecałkiem nic nie hoduję - mam myszy :)

Grochu
14-04-2013, 14:47
wiem DEXiu, że dla żartu :D
ja tez przecież mam średnio długei doświadczenie raczej (-; ale poczytać to nikomu nie zaszkodzi - mase informacji jest w internecie, wystarczy poszukać! i tak z laika robi się hodowca :D

wujek
14-04-2013, 15:22
pytałem tak z ciekawość:) dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy posiadają wiedzę, a następnie wykorzystują ją w praktyce:)

pozdrawiam wujek

lukasgd
15-04-2013, 00:10
chciałbym dodać że ja u mojego boaska zauważam istotną różnicę kiedy śpi, gdyż źrenica ni jest wogóle widoczna, takie moje małe spostrzeżenie :) pozdrawiam

reed
15-04-2013, 08:34
Właśnie, wyjęłeś mi to z klawiszy.
Można poznać na 100% kiedy wężyk śpi, właśnie po rozmiarze widocznej źrenicy.
Jak śpi to jest praktycznie niewidoczną cieniutką jak włos kreseczką.
Faktem jest że ciężko zaobserwować to u regiusa, ale np u boasów to widać bardzo dokładnie.

Grochu
15-04-2013, 14:46
u regiusa źrenice w ogóle sa widoczne tylko pod światło (-:

iibell
16-04-2013, 05:11
Zgadzam się co do tego że źrenic u regiusów praktycznie nie widać ale można swobodnie poznać że węże śpią i bez tego , ich oddech jest spokojny i długi a ułożenie nie takie jak wtedy kiedy czuwają lub coś obserwują po kilku latach można to bez trudu odróżnić ale gdzie ja tam ze swoją wiedzą przy takich fachowcach
pozdrawiam

DEXiu
18-04-2013, 04:38
To nawet dobrze że u regiusów nie widać źrenic bo tak prawdę powiedziawszy wolałbym, żeby oczki miał okrągłe a nie szparkowate. Tak poza tym to całe szczęście że jak dotychczas nie wpadł tu jakiś "specjalista" z twierdzeniem, że węże śpią na plecach :)))

42d3e78f26a4b20d412==