PDA

Zobacz pełną wersję : chudy boas



DeDe
17-04-2013, 05:46
Witam wszystkich,
od X 2003 mam samicę boa constrictor (hodowla krajowa). Przy kupnie boas miał mieć zgodnie z zapewnieniem sprzedawcy ok 4 m-ce, mierzył ok. 60 cm.
Problem w tym, że mimo, że je bezproblemowo i regularnie (1-2 myszy na tydzień) słabo rośnie i jest bardzo chuda. W ciągu 7 m-cy urosła jedynie ok. 10 cm. Jak się patrzy z góry to nie jest prostokątna, ale spiczasta. Po połknięciu gryziona jest bardzo wydęta, wiadać jak skóra opina się na połkniętej ofierze. Wygląda na to, jakby miała bardzo słabo rozwinięte mięśnie. Co prawda żebra się nie rysują, ale czasem kręgosłup.
Zaznaczam, że terrarium nie jest małe (80x50x40), temp. optymalna, jak w opisie. Robiłem badania kału. Nie stwierdzono obecności pasożytów. Weterynarz (zresztą renomowany, pracujący w zoo) powiedział, abym się nie przejmował, bo widział chudsze węże. Prawdę mówiąc nie przekonał mnie.
Jak sądzicie, co może być przyczyną małego przyrostu wagi i powolnego wzrostu?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!

Rafał.Boa
17-04-2013, 08:56
witam,miałem ten sam problem ze swoim boasem --samcem ,podniosłem mu temp w terra zeby srednia wynosiła 30 stopni no i zaczałem czesciej karmic tzn wtedy kiedy tylko chciał przyjmowac pokarm a przy takiej temp.przemiana materii przebiega szybciej wiec odstepy miedzy karmieniami były około 15 dni i zaobserwowałem szybki przyrost masy po okresie 2 miesiecy wróciłem do normalnej temp 28 st. i karmie co 3 tyg. Mój boas ma w tej chwili 2m

Grochu
17-04-2013, 09:02
jaką masz temperaturę w terrarium?
Rafał.boa - nie do końca musi to być za niska temp. ...
pamiętaj, zę przy za wysokiej temp. w prawdzie wąż będzie szybciej rósł, ale będzie tez szybciej trawił - a co za tym idzie - będzie zużywał więcej energi, co z kolei daje zachudzenie:P a zachudzenie w konsekwencji może dać WOLNIEJSZY WZROST.

zachowuj egulaminową temp. do ok 32 stopni - uważaj na to! daj mu tyle żarcia, ile jest w stanie wchłonąć na raz.

rozumiem, że wąz ma ok 70 cm? dawaj mu duuuuuże myszy i małe myszoskoczki. sądze, że 3 duże myszy na 10 dni będą w sam raz.

Grochu
17-04-2013, 09:03
aha - tak wolny wzrost i zachudzenie może być też spowodowane przez problemy z metabolizmem na podłożu genetycznym - wtedy w sumie niewiele da się zrobić...

boidae
17-04-2013, 12:01
Ja swojemu samcowi daje male szczurki w wielkosci dwuch doroslych myszy a waz ma juz 2,5 miesiaca, daje raz na tydzień. Wąż rosnie jak na drożdzach:)

Ale samiczka o miesiac mlodsza(daje sredniej wielkosci myszy) jest o ponad dwa razy chydsza od samca. Opuznia sie jej wylinka minał juz miesic i dopiero teraz zaczyna siwiec, ma troche pomarszczona skore jakby miala jej zaduzo.
Ale je regularnie.

Andre
17-04-2013, 14:15
Zacznij mu dawać coś większego, albo częściej jak to nie pomoże to posłuchaj kolegów i napisz o tym na forum to podam Ci telefon do najlepszego lekaża w kraju dr Lewina on coś poradzi.

DeDe
17-04-2013, 14:46
Dzięki za informacje,
żeby uszczegółowić dane temp. dzień 25-38, noc 22-26; zgodnie z Waszymi sugestiami spróbuję lepiej karmić. Obawiam się jednak, że jak pisał Grochu może to być kwestia genów. Mam (co prawda niepotwierdzone informacje), że z tego miotu, co moja samica zdechły juz dwa młode węże.
Andre, mam prośbę o tel. do weta. Przy okazji napisz jaka lokalizacja; ja jestem z Krakowa.
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==