PDA

Zobacz pełną wersję : Jak karmie moje weze...



Rhodan2000
24-04-2013, 09:58
Czytalam, niektorzy maja problemy, a nie wszedzie znalezc mozna konkretne informacje. Wiem z wlasnych "doswiadczen"...lol
Poczatkowo probowalam karmic jak wszyscy: wpuscic mysz albo szczura do terrarium i pozwolic "polowac wezowi".
Jest jedno ALE...
Zwierze przeznaczone na pokarm biega po calym Terrarium i ze strachu zostawia swoje czesto niewidoczne na podlozu odchody(o wiele wieksza ilosc niz ktos by mogl przypuszczac), juz nie mowiac, ze moze uszkodzic niektore instalacje, tez elektryczne. Powoduje to czestsza potrzebe "gruntownego" sprzatania Terrarium, (po prostu po 2-3 tygodniach (Przy karmieniu 1 x w tygodniu)Terra zaczyna brzydko pachniec...
Najlepszym rozwiazaniem dla wezy mniej "wybrednych" (np. Boa, albo zbozowka)to karmienie ich w osobnym pojemniku plastikowym ( przekatna dna ---> ok 1/2 dlugosci weza, wysciolka to papierowe reczniki kuchenne)wysokosc pojemnika wg uznania ale minimum takie zeby "pokarm nie mogl uciec")
po zjedzeniu nasz podopieczny pozostaje tam ok 1 godziny poczym wraca do wlasciwego Terrarium. Dobre dla Boa, ale co z Pythonem?
No, frajda polowania powinna tez byc, tyle ze ja daje moim wezom to mniej wiecej na 1 tydzien przed sprzataniem gruntownym, u mnie jest to raz na 3 Miesiace, wtedy tez wpuszczam mysz (y) albo szczura do Terrarium-------> karmienie w innym pojemniku nie wchodzi w gre ze wzgledu na Stressownosc niby "krolewskich gadow "dalam do badania probki podloza i stwierdzono normalna "rownowage" drobnoustrojow po 10 tygodniach gdy Terrarium bylo pozostawione samo sobie bez odkazania...
Python tez lubi pojesc, wiec w pozostalych okresach tzn dla doroslych osobnikow co 2 tygodnie a dla mojego najmlodszego co 1 tydzien "serwuje danie glowne" podajac myszke lub co innego pinceta za ogon....po kilku wachnieciach zywych myszy albo szczurkow przed paszcza weza zwykle nastepuje atak. Korzysci?--> Zwierzeta pokarmowe nie moga zanieczyscic Terrarium an czegos uszkodzic,. Ten Jeden raz gdy Python ma "szanse" polowac --jak wspomnialam 1 raz na 3 miesiace to oczywiscie pozostaje caly czas w poblizu i uwazam czy nie ma zagrozenia dla weza...
Pozdrowienia
Hanna

reed
24-04-2013, 11:33
Ja też karmię swoje królewskiewężydełka w boxie.
Nie wiem czy na pewno je to stresujew, bo zasysają myszy aż miło popatrzeć.
"Suczka" jest całkiem świerza i jej też to nie przeszkadza w posiłku.
Myślę że to dobry pomysł.

Rhodan2000
24-04-2013, 11:47
jezeli nie zauwazyles czegos niepokojacego, np waz przyjmuje pozycje obronna, to nie ma strachu, ale pamietac trzeba by ograniczyc kontakt dlon -waz do minimum:)
Hanna

reed
24-04-2013, 23:51
Rhodan " ale pamietac trzeba by ograniczyc kontakt dlon -waz do minimum:)"

Hmmm ....................
Mogłabyś rozwinąć tą myśl ??
Chodziło Ci o moment karmienia, czy o "całokształt" ??

pyta
25-04-2013, 05:05
reed ja nie wiem czy mam sie smiac czy plakac. Przeciez ta kobieta jest na maxa przewrazliwiona.Pyton krolewski to nie jest zaden "KRÓL" tylko waz dusiciel.
A teraz sprostowania:

rhodan2000 pisze:
---> karmienie w innym pojemniku nie wchodzi w gre ze wzgledu na Stressownosc niby "krolewskich gadow "dalam do badania probki podloza i stwierdzono normalna "rownowage" drobnoustrojow po 10 tygodniach gdy Terrarium bylo pozostawione samo sobie bez odkazania...

1.Otoz wchodzi w gre. Dziwi mnie, ze taki doswiadczony, obyty, zrownowazony, delikatny, subtelny, malotuzinkowy, wszystkowiedzacy i wszystklowidzacy "chodofca" nie widzial jak mozna karmic pytona np. na biurku. Tak jest moja Pani. Moj kolega moze sobie wyciagnac regiuska polozyc go na podlodze czy na blacie stolu i dac mu zywego szczura do zjedzenia.

rhodan2000 pisze:
--->Zwierze przeznaczone na pokarm biega po calym Terrarium i ze strachu zostawia swoje czesto niewidoczne na podlozu odchody(o wiele wieksza ilosc niz ktos by mogl przypuszczac)

2. To masz zmulonego gada. Tego tez nie wiesz, ze kazdy waz atakuje inaczej? Jeden szybciej, drugi wolniej. W przypadku speede gonzalesa gryzon nie zdazy sie zalatwic, a w drugim przypadku moze nawet zrobic wojsokwa latryne z domku dla Twoich gadow. (Nie bez znaczenia jest tu takze wczesniejsze umieszczenie zapachu gryzonia w terrarium) Jak ???- zapraszam do archiwum. Zaobserwowalem, ze prawie zawsze w momencie duszenia ofiary przez weza tak czy tak sila rzeczy troche nieczystosci z niego musi wyjsc. Jest takie powiedzenie wsrod ludzi "zesral sie w gacie ze strachu" tak samo robia gryzonie gdy sa duszone, tyle ze nie maja gaci.

rhodan2000 pisze:
---> juz nie mowiac, ze moze uszkodzic niektore instalacje, tez elektryczne

3. O rany co sie teraz tutaj dziejeeeee co jest graneeee?
Nie wiem jak sobie wyobrazasz, zeby gryzon mogl mi uszkodzic 6mm szybe lub przegryzc plytke ceramiczna i dostac sie do kabla.
Twoje weze pewnie wykrecaja zarowki z opraw do sufitow podwieszanaych.
Jak ktos umie zbudowac terrarium to robi to porzadnie i wszystko gruntownie zabezpiecza. Szkoda, ze Ty nie posiadasz tej zdolnosci, albo poprostu zamiast chodzic na lekcje techniki chodzilo sie na wagary co? Ojoj niegrzeczna dziewczynka.
Nie rozumiem tylko dlaczego nie potrafisz tego zrobic, bo z kolei ja z wlasnego doswiadczenia wiem, ze dziewczyny calkiem sprawnie radza sobie z pracami recznymi ;> ale Ty najwyrazniej masz z tym problemy

4. Z postow raczej widze, ze to Twoje gadzinki sa zestresowane i maja jakies problemy, glodowki, chu.. muje dzike weże. Pamietaj, ze to Twoja wina i Ty ponosisz za to odpowiedzialnosc. Zastanow sie gdzie lezy blad i jak ty sobie wogole dajesz rade z tym wszystkim?

P.S. Ja mam 1 zasade, ktorej sie 3mam.
"Skoro moj pytonik ma sie znakomicie, to narazie nie potrzebuje zadnych pseudoporad i nic nie bede zmienial.Jak zaczna sie problemy wtedy poprosze o pomoc."

Mimo wszystko Pozdrowienia dla Hani

xav_setherial
25-04-2013, 07:04
pyta zwrócił moją uwagę na jedno zdanie Rhodan 2000, które świadczy o tym, że swoją wiedzę w dużej mierze czerpie z książek, natomiast nie popiera jej doświadczeniem, bo jak wytłumaczyć fakt, że hodowca z trzyletnim stażem pisze "juz nie mowiac, ze moze uszkodzic niektore instalacje, tez elektryczne"
Ja, zanim kupiłem węża, przeczytałem parę książek dotyczących hodowli tych szlachetnych gadów i w większości publikacji spotkałem się z takim ostrzeżeniem. Dopiero na forum i w wyniku rozmów z innymi hodowcami dowiedziałem się, że na kable ludzie kładą szybę, styropian, płyty ceramiczne (chyba najlepsze wyjście), o czym rzadko pisze się w książkach. Terrarystyką interesuje się czynnie od pół roku, Rhodan 2000 podobno 3 lata, więc zastanawia mnie fakt, że ja już wiem, że mysz nie ma możliwości dobrać się do osłoniętych kabli, a Rhodan najwyrażniej jeszcze o tym nie wie. DLACZEGO ??

Twój mózg jest bronią, a amunicją do niej jest wiedza

reed
25-04-2013, 08:31
xav_setherial...a Rhodan najwyrażniej jeszcze o tym nie wie. DLACZEGO ??, sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie/wątpliwość, "nasza" Hania ma poprostu wiedzę książkową, wygląda wręcz na to że nie popartą tą kilkuletnią praktyką :/

olimpia1400
26-04-2013, 08:46
jakas taka niemila atmosfera tutaj...

sluchajcie, moze Hania ma wiedze i ma te swoje weze 3 lata czy iles wiec doswiadczenia jakies ma jednak... ja to tez tak zrozumialam, i nawet tak mialam zrobic, zeby przewód zakopac w podlozu, z tym , ze jak zobaczylam jak ponczocha ryje to sobie odpuscialam, bo balam sie ze sie poparzy. jezeli ona ma przewód wlasnie w podlozu albo ma jakies ekstra kabelki w terra to sluszne sa obawy o pogryzienie ich przez mysz czy szczura, xav_setherial napisal, ze o maskowaniu tego kabla dowiedzial sie dopiero na forum :)

poza tym fakt, ze daje probki podloza do badania tez o czyms swiadczy :) przynajmniej ja ja podziwiam, bo ja tak nie dbam o moja ponczoche..... ;)

a co do "króla pytonów" co sie czepiacie?? bardzo fajnie brzmi ;P

no i tak przy okazji: bardzo mi si podoba ten twój ciemniejszy pytonik ze zdjecia, reed :)

reed
26-04-2013, 09:50
Olimpia
Może masz rację, może i zapanowała trochę niezdrowa atmosfera, ale zwróć uwagę na "całokształt problemu"
Nie uwierzę że nie zrozumiesz dlaczego akurat tak wyszło.
Cieszę się że Ci się podoba moja nowa "suczka" (żona ją tak przezwała) Natasha :-)
Mi też baaaaaaaaaaaardzo się podoba, jest śliczna i kochana wogóle, zresztą który regiusek nie jest ? :->

Rhodan2000
26-04-2013, 10:13
W momencie karmienia w Terrarium "poprzez serwowanie" uzywam Pesety,
dotykanie zwierzat przeznaczonych na pokarm powoduje przeniesienie ich zapachu na dlon, mozna sie zdziwic, ale samo mycie reki nie usuwa zapachu w 100%, dlatego podczas manipulacji po karmieniu w terrarium moze sie zdarzyc, ze nasz "oswojony" Python nagle zaatakuje i pozostawi nam blesna pamiatke...
Poza tym weze w niewoli, to nie zabawki... chociaz niektorzy twierdza inaczej
Pozdrawiam
Hanna

Rhodan2000
26-04-2013, 10:15
Niektore instalacje: Automat do zraszania, wytwarzania mgly, kabel grzejny...
ok?

Rhodan2000
26-04-2013, 10:50
Hallo,
widze ze nie tylko mnie brakuje 4-tej i piatej klepki , ale znalazlam dziewczyne, ktora tez trzyma weze w domu, moj Papa bedzie zaskoczony;)
dla wyjasnienia, na poczatku , gdy o Terrrium i wezach wiedzialam mniej niz nic, wpuscilam mlodego szczura do srodka, a on skonsumowal czujnik temperatury podloza...lol :)
Bylo troche drogie to karmienie... zaplacilam slone myto...:(
Podloze ktorego uzywam to Repti Bark, moze nie bardzo wygodne w uzyciu, bo nie widac natychmiast zanieczyszczen (odchodow), ale poprzez to, ze zawiera olejki eteryczne ----> przeciwdziala rozpowszechnianiu sie roztoczy... daje sie tez stosunkowo latwo czyscic do ponownego uzycia.
Przykrycie kabla szyba? Ja zrobilam to wklejajac kabel na plytke ceramiczna o wym 66x33 cm. ale pomimo to w miejscu gdzie umieszczony jest czujnik temperatury plytki mam ok 6 cm przewodu zabezpieczonego tylko kawalkiem plastikowej rurki.
Niby przykryte, ale jednak nie calkiem zabezpieczone...
W terrarium jest urzadzenie /wbudowane w obudowe z kory debowej do wytwarzania sztucznej mgly , jesli wildotnosc powietrza obnizy sie do ok 50% to zostanie natychmiast podniesiona do 65%, co ma miejsce zwykle 1-2 razy na dobe...
Pozdrowienia
Hanna
PS.
Zaden ze mnie expert, ale jak na razie (odpukac) wiekszych problemow z moimi wezami nie mialam, poza tym ze Juno, samiec, na samym poczatku mial zapalenie pluc, ale to bylo tylko tak , ze posluchalam ksiazki , ktora zalecala nocna temperature ok 20 ° C i wilgotnosc powyzej 85%.
Dopiero Weterynarz wyjasnil mi , ze Biotop wezy w Terrarium powinien sie w przyblizeniu zgadzac z Biotopem naturalnym,. porownalam dane i znalazlam zloty srodkowy punkt -------dzien 60-65 % noc 70-75%

pyta
26-04-2013, 11:47
To, ze bardzo lubisz czytac ksiazki to juz wszyscy tutaj wiedza.

Rhodan2000:
W terrarium jest urzadzenie /wbudowane w obudowe z kory debowej do wytwarzania sztucznej mgly , jesli wildotnosc powietrza obnizy sie do ok 50% to zostanie natychmiast podniesiona do 65%, co ma miejsce zwykle 1-2 razy na dobe...

Weze nie potrzebuja jakiegokolwiek dymu i mgly i nie wiem skad masz takie hardcorowe informacje, ale napewno nie z ksiazek. Tak dla wyjasnienia weze nie maja tez sluchu, wiec nie masz po co urzadzac im dyskoteki w terrarium. Masz tam tez glosniki, kule plazmowa albo lasery? Takie urzadzenia sa raczej w lokalach rozrywkowych, a w terrarium co najwyzej mozesz zainstalowac system zraszajacy, ktory bedzie automatycznie regulowal wilgotnosc w Twoim terra.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>"Tańcząca z wężami"<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<


Sprecyzuj prosze czy to podloze jest w koncu latwe w uzyciu czy nie bo po tym monologu to ja sam nie wiem:

Rhodan2000:
Moze nie bardzo wygodne w uzyciu, bo nie widac natychmiast zanieczyszczen (odchodow)

---znaczy sie natychmiast nie widac a potem odchody sa widoczne???

Rhodan2000:
Daje sie tez stosunkowo latwo czyscic do ponownego uzycia

---wg. mnie jak cos daje sie latwo czyscic to jest wygodne w uzyciu ;->

Wiec jak? Jest wygodne czy nie? Napisz cos wiecej o tym podlozu bo nazwa mi nic nie mowi, ale to moze przez to ze nie mam tyle doswiadczenia co Ty.


P.S. Jak masz takie wypasione terrarium to zamiesc fotki w dziale zdjecia, zeby inni mogli sobie podpatrzec i moze zaczerpnac troche rozwiazan.

Bardzo Cie prosze o rozsadne odpowiedzi.
Pozdrawiam

Rhodan2000
26-04-2013, 12:19
wlasciwie Tobie nie potrzeba odpowiadac... wiesz przeciez wiecej po kupnie w kwietniu (?) mlodego Pythonka anizeli pozostali, Nie... zlosliwosci na bok,dlaczego jest niewygodne? odchody barwy czarnej ( "przeschniete") znajdziesz bez problemow, natomiast "swieze" maja barwe od jasno do ciemnobrazowyh wtedy trzeba uwazniej "przejrzec " grunt, ale zwykle bez problemow sie je znajduje (odchody)
Czy moje Terrarium jest wypasione? Nie nie mysle tak, caly czas projektuje nowe, duzo wieksze Terrarium, gdzie wszystkie moje 3 weze beda mogly wspolzyc na jednym terenie ...na razie mam 2, w pierwszym i najstarszym zyje "Juno" i "Heidi" (je 3 lata) a w drugim typu "Retro" najmlotrzy "Gilgamesh" .
Urzadzenia do wytwarzania wilgotnosci zostaly zaadoptowane z Lamp typu "Nebel" byly za grosze w handlu, chyba i teraz sie zdarzaja promocje (u nas Angebots) widzisz poznaj moja zyczliwosc, jesli chcesz poszukam dla Ciebie takiego urzadzenia, to koszt ok 12 Euro, sterowanie jednak trzeba zrobic samemu, albo gotowe kupic----Conrad Elkektronik koszt ok 7-18 euro, w zaleznosci od wytworcy, albo zbudowac, --koszt ok 2 Euro...
Na koniec... mgla Dzungla i Savanna... tam jest zawsze mgla poranna, wynika to z roznicy nocnych i dziennych temperatur, dlaczego mgly sa utrapieniem kierowcow w europie tylko w okreslonym czasie??? bo wtedy ziemia jest cieplejsza od powietrza, albo odwrotnie, i to powoduje mgle...
Hanna

Rhodan2000
26-04-2013, 12:20
Zdjecia w przygotowaniu:) zdziwisz sie...
Hanna

pyta
26-04-2013, 14:10
a cha...

pyta
26-04-2013, 16:18
Nawiazujac do ciekawego tematu jakim sa odchody fenszóf:
Ja myslalem, ze jak damy biala myszke albo bialego szczurka to kupka bedzie biala.
Jak damy siwego to kupka siwa, a jak damy czarnego to czarna.
tak czy nie?
Pozdrawiam ;>

pyta
26-04-2013, 16:27
Zastanawia mnie co ty wypisujesz. Prosilem Ciebie o wyjasnienie czy jest w koncu to Twoje podloze "wygodne" czy nie a tu znow jestes zakrecona jak słoik po ogórkach:

Rhodan2000 cytat:
dlaczego jest niewygodne? odchody barwy czarnej ( "przeschniete") znajdziesz bez problemow, natomiast "swieze" maja barwe od jasno do ciemnobrazowyh wtedy trzeba uwazniej "przejrzec " grunt, ale zwykle bez problemow sie je znajduje (odchody)

Widze ze nie dosc ze nie umiesz czytac to jeszcze pisac.
Popros wiec Pape zeby Ci przeczytal to co tu napisalas.
Dla ulatwienia pogrubilem tekst ;>

P.S> Coraz wieksza jazda

Kregon
26-04-2013, 17:00
pyta, jestes bardzo zlosliwym osobnikiem.
Wg mnie skoro sie nie zgadzasz z niektorymi sprawami, mozesz to normalnie powiedziec, a nie robic kpiny i pisac np. o dyskotece.

Nie wiem tez w czym Ci fogger przeszkadza... Bardzo ciekawy efekt i swietny sposob na podniesienie wilgotnosci.

xav_setherial
26-04-2013, 17:28
Rhodan, kiedy czytam twoje teksty, krew mi się w żyłach gotuje. twoje posty wprowadzają maxymalnie chory klimat. Wszyscy się cieszymy, że masz takie wypasione terra, mówię to bez cienia ironii, jednak spora część hodowców ma ograniczone fundusze a ty najwyraźniej szukasz dziury w całym. Nie rozumiem twojego ataku na pytę, pytanie, czy ma węża czy nie dla mnie wydaje się co najmniej kretyńskie. Może się mylę, ale wyczuwam w twoich tekstach zawziętość, nie pojmuje dokładnie, o co ci chodzi, ale mam JEDNĄ PROŚBĘ: wyluzuj odrobinę, to forum nie jest żadnym poligonem, gdzie wroga trzeba zmiażdżyć i za wszelką cenę udowodnić swoją rację.
Chodzi o to, że właściwie każdy hodowca ma swój sposób na prowadzenie hodowli, a wiadomości ogólne dotyczące cech i biotopu poszczególnych gatunków mają być wskazówką, a nie bezwzględnym wzynacznikiem sposobu postępowania z wężami.
Dlatego sprzeczanie sie o o to, czy ktoś ma właściwe warunki, czy nie uważam za bezcelowe, bo wprowadzanie jakichś innowacji do hodowli (oczywiście nie drastycznych) pozwoli nam lepiej poznać wymagania węża i dostosować środowisko do jego indywidualnych potrzeb.

Pozdrawiam i powtarzam swoje przesłanie: więcej luzu!

Rhodan2000
26-04-2013, 17:49
Znowu "wypasione"...
sadzisz , ze gdyby byloby wypasione, to bawilabym sie w "majsterkowanie" ?
Po prostu kupilabym gotowe urzadzenie i tyle...
Niestety nie mam nieograniczonych funduszy, a poza tym cos zbudowane przez siebie i dzialajace daje o wiele wiecej sytysfakcji....
ale ok... masz prawo myslec tak jak piszesz...
Hanna

reed
27-04-2013, 00:07
Tutaj zgadzam się z Hanną.
Nie sztuką jest kupić "gotowca" , sztuką jest zbudować wszystko od podstaw.
Sam kupiłem pierwsze terra gotowe, z oświetleniem, podłogowe tylo sam robiłem.
est dość funkcjonalne, ale jednak nie spełnia wszystkich moich wymagań i "zachcianek"
"Automatyzowanie" terra to świetna sprawa, zwłąszcza jeżeli ma się dostęp do tańszych urządzeń, a niestety, w naszym "ślicznym kraju, płynącym mlekiem i miodem" nie ma zazwyczaj takich wyprzedaży jak w reichu.
Czasem zdaży się promocja jakaś i spuszczą 20 zł z ceny np 300 :/
Fogger to też IMHO dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli można go w miarę dokładnie "wyskalować", nie rozumię więc pyta dlaczego się akurat tego czepiasz ?
Buduję obecnie dość ciekawe terra, całkiem zuatomatyzowane będzie, no może poza podawaniem pokarmu ;->
Wszystkie kable da się osłonić i schować, do czujników należy stosować rurki osłaniające, bądź to z PCV, bądź metalowe.
W marketach typu OBI, czy inna Castorama są takie dostępne w wielu średnicach.
Wystarczy odcinek z termistorem ponawiercać, aby był luźny dostęp powietrza.
Szczurki nie zdążą takowego skonsumować :)

pyta
27-04-2013, 02:14
Poprostu nie wiedzialem ze takie cos jest.
Przepraszam
A swoja droga to mam pytanko:
Czy jak sie ma juz taki fogger to trzeba jeszcze instalowac automat do zraszania tak jak to zrobila Rhodan2000???Jak widac ja sie nie znam, ale zobaczylem opis urzadzenia jakim jest fogger i wyczytalem, ze moze podniesc wilgotnosc do 100% Wg. mojego skromnego zdania to 1 urzadzenie chyba wystarczy.
2. Czy taki ultradzwiekowy generator pary ma jakas swoja zywotnosc?
Pozdrawiam

P.S> Rhodan2000 Ja wiem co powoduje mgle ;>

reed
27-04-2013, 02:54
Hehe, nie każdy wszystko wiedział od razu, trzeba dużo czytać, przeglądać fora i stronki producentów osprzętu terra/aqua :-)

Co do montarzu to IMHO nie ma większego sensu montowanie 2 urządzeń, ale to zależy od preferencji właściciela, biotopu ziwrzaka itp.
Dużo zależy od samego sposobu i miejsca zamontowania foggera.
Tak, fogger jako całość jest dość żywotny, ale membrana która generuje ultradźwięki ulega zużyciu, nie wiem po jakim czasie, ale na pewno to nastąpi.
Można je jednak dokupić luzem, razem z kluczykiem do wymiany.

Rhodan2000
27-04-2013, 08:37
Automat do zraszania uzywam w Terrarium dla doroslych pythonow, tam tez mam kilka zywych roslin, natomiast Nebler ( wybacz, bede uzywala okreslen niemieckich) dla najmlodszego weza.
Znalazlam w discount urzadzenie do wytwarzania mgly swego czasu sprzedawane dla poprawy klimatu w domu, to bylo modne tak jak sztuczne zrodla , czy wodospady.
Ostatnio widzialam to w sieci sprzedazy hurtowej w Metro. Ktos majacy biznes w Polsce z latwoscia otrzyma karte uprawniajaca do zakupow ...
Jest tez mozliwosc zakupu przez Internet w sieci Voelkner lub Conrad Elektronik, gdzies napewno sa schematy budowy takich urzadzen, a czesci powinno sie dostac takze w Polsce. Membrana wytrzymuje dosc dlugo, np podczas kilkusekundowych wlaczen 2-5 razy na dobe, powinna dzialac kilka lat...
Koszt mojej instalacji to ok 20 Euro razem ze sterowaniem, w sklepie specjalistycznym dla Terrarystow kosztuje to prawie 200 Euro... warto wiec pobawic sie i sprobowac zrobic cos samemu.
Pozdrowienia
Hanna

pyta
27-04-2013, 08:58
http://colisa.com.pl/?/s-Hagen-akces-nawil.shtml

Czy takie urzadzenie jest w pelni automatyczne czy musze do niego zakupic dodatkowy element. chodzi mi o to, ze napisalas:

jesli wildotnosc powietrza obnizy sie do ok 50% to zostanie natychmiast podniesiona do 65%, co ma miejsce zwykle 1-2 razy na dobe...

Jak to sie dokladnie odbywa i za pomoca czego. Czy ustawia sie galką albo cyfrowo wilgotnosc, ktora nas interesuje? Wg mnie to troche nie za bardzo dziala skoro jesli masz ustawione na 65%, to urzadzenie czeka az spadnie do 50%. Powinno chyba zadzialac juz jak spadnie np. do 60%

pozdrawiam

reed
27-04-2013, 09:12
Niestety pyta fogger od Hagena nie ma żadnej regulacji, trzeba albo dokupić (gdzie u nas w polsce ??) albo zastosować wyłącznik czasowy.

pyta
27-04-2013, 09:17
tak to jest jak sie zyje w kraju 3-go swiata
i jaka tu europa ;-<

Rhodan2000
27-04-2013, 10:22
Nie, nie, czujnik wilgotnosci nalezy umiescic w polowie wysokosci Terrarium,
to urzadzenie o min i max zalacza jezeli zostanie osiagniete minimum (50%) natomiast wylacza przy osiagnietym maximum (65%) mozesz uzyc hygrometr o parametrach wykorzystujacych np alarm w wypadku osiagania tych 2-ch wartosci,
poprzez bardzo prosty uklad elekroniczny wlaczysz lub wylaczys calosc
Hanna

Rhodan2000
27-04-2013, 10:28
Nie przesadzaj, Polska w porownaniu do Ghany to Eldorado, a i dla nas zyjacych , mieszkajacych tu w RFN to tez jak ksiazeczka osczdnosci, wiele rzeczy mozesz kupic w Polsce, porownaj jednak ceny, moze byc ze hygr min max kupisz juz za 5-8 Euro u nas, musisz wiedziec gdzie, jak znajde cos takiego na wyprzedaz dam znac, za miesiac Jawohl i Thomas Philips (nie Philips od zarowek)beda robic wyprzedaz, to moze cos byc..
Podam w osobnym poscie jak zaadoptowac to "cudo techniki" skladajace sie slownie z 12 czesci:))))
Hanna

Rhodan2000
27-04-2013, 10:48
Pamietac trzeba tez, ze wilgotnosc powietrza w poblizu basenu z woda jest zwykle nieco wyzsza, w "sterowniku" markuje sie wartosci krytyczne ktorych nie chce sie przekroczyc, Ogrzewanie Terrarium potrzebuje czasu na osuszenie Terrarium, wiec takie rozwiazanie gdzie hygrometr "pilnuje" jest idealne, wylacznik czasowy ok ale powiedz jaki timer ma zakres od 1 sekundy do nieskonczonosci, jesli to jest to timer fotograficzny bez auto funkcji, a taki nas nie interesuje, a z auto, napewno nie bedzie tani...
Pozdrawiam
Hanna
Ps... prosze nie pisac czasem ze wszystkie rozumy zjadlam , wymadrzam sie albo "wypasam" moje Terra, ok?

reed
27-04-2013, 16:30
Nigdy ni episałem że "wypasasz" swoje terra.
Ja tez staram się zaadoptować jak najwięcej pożytecznej automatyki w terra.
Pisząc o timerze, miałem na myśli normalny elektroniczny, mam takowe i daje się na nich ustawić dość pożyteczne wartości czasowe.
Przecież nie trzeba dokładności co do sekundy przy załączaniu foggera.
Wystarczy "namierzyć" czas jaki jest potrzebny do nawilżenia terra i można go nastawić na 2 pory doby (u mnie rano i wieczór)
BTW hygrometrów Min-Max, byłbym Ci wdzięczny za info na ten temat, wolałbym takie rozwiązanie od timera.

pyta
28-04-2013, 05:38
Rhodan2000
Terrarium sie nie pasie. Terraria sa wypasione
;->
Pozdrawiam

reed
28-04-2013, 05:55
Tak od razu są ?? ;->
Ja swoje musiałem wypasać :D (i nadal to robię) ale niedługo będzie wypasione na max :P

pyta
28-04-2013, 06:02
terraria mozna pasić na górolskich łonkoch
;-> <-;
Pozdrawiam

pyta
28-04-2013, 06:06
A tak do rzeczy.
Wpisalem w google "hygrometr" i znalazlem w polsce 2 calkiem spoko firmy, ktore maja w swojej ofercie czujniki wilgotnosci. Teraz to chcialbym sie dowiedziec jak to mozna polaczyc i ustawic z foggerem.

Nie wiecie ile czasu musi chodzic takie cudo, zeby podwyzszyc wilgotnosc np. z 50% na 70%

Pozdrawiam

reed
28-04-2013, 09:52
Zarzuć linkiem to Ci powiem :->

Rhodan2000
28-04-2013, 10:03
Terrarium sie wypasa aktualnie u Ciebie... drobna zlosliwosc, ale nie potrafie sobie tego odmowic,
1.jakiego typu jest ten czujnik? czy urzadzenie pozwala na ustawienie min i max?
2. Jezeli to "sztywne" ustawienie to twoj Nebler bedzie sie nieustannie wlaczac i wylaczac, tez ok ale dla samego urzadzenia nie
3. Jezeli myslisz o tzw bezwladnosci systemu, to sa rozne 5- 10 % jesli chodzi o staly poziom wilgotnosci, natomiast jesli sterownik moze rozpoznac 2 wartosci to jest to co potrzebujesz.
w miejscu na plytce gdzie przekazywany jest sygnal alarmu dla wartosci krytycznych trzeba wlutowac kabel do przekaznika, schemat bedzie gotowy wkrotce dla roznych fabrykatow
Hanna

Rhodan2000
28-04-2013, 10:05
to zalezy od tego jaka wydajnosc ma twoje ogrzewanie w Terra

pyta
28-04-2013, 12:32
Tu mamy jakies czujniki:

http://www.cyfronika.com.pl/semi/cz_wilg.htm

A to jest chyba do miezenia:

http://www.techpoland.de/Shop-Generator_Klimatyzacja/Shop/8885100033.htm


Pojecia o elektronice za bardzo nie mam i nie wiem czy to o to chodzi.
Lokknij i daj znac reed.
dzieki
Pozdrawiam

42d3e78f26a4b20d412==