PDA

Zobacz pełną wersję : szklane regaly w Biofilu



Pawloosh
30-08-2013, 07:02
Witam! Zamierzam niedlugo zaczac przygode z lampropeltisami. Nie przemawiaja do mnie tzw. terraria naturalne, zupelnie nie pociaga mnie wizja posiadania kilku terrariow z wystrojem, tymi wszystkimi korzeniami, skalkami, podlozem... W zwiazku z tym planuje trzymac weze w pudelkach, w specjalnie do tego celu przygotowanym regale. Problem moj polega na tym, ze zupelnie nie wiem, jak sie do tego zabrac- jakie materialy wykorzystac do budowy takiego regalu, jak go ogrzac. Amerykanie do budowy takich regalow uzywaja melaminy, u nich materialu bardzo popularnego i taniego, u nas- diablo drogiego i ciezko dostepnego. Jako ze lampropeltisy sa wezami lekkimi, zastanawiam sie nad budowa regalu ze... szkla, ktore pod wplywem ich ciezaru nie peknie. Nie wiem, czy to dobry pomysl, ale takie rozwiazanie zastosowano w biofilu:

http://www.biofil.pl/Sklep/foto/maxi/kora-debu-korkowego.jpg

Moje pytanie brzmi: co o tym pomysle sadzicie? Nie pytam, czy takie rozwiazanie do Was przemawia- w koncu nie musi, tak jak do mnie nie przemawiaja terra naturalne. Chodzi mi tylko o to, czy takie regaly ze szkla sa wytrzymale, czy zdaja egzamin, etc. Za wszelkie porady- szczegolnie ekipy z Biofila, choc oczywiscie nie tylko- bede BARDZO wdzieczny.

Pozdrawiam!
Pawel

DEXiu
30-08-2013, 07:53
No więc według mnie rozwiązanie zastosowane w Biofilu jest praktyczne i całkiem niezłe ale na dłuższą metę może być kłopotliwe. Nie wiem np. w jaki sposób w tych terra-pudełkach utrzymywana jest wilgotności i temperatura. Podobnie się sprawa ma z rozmiarami. W Biofilu w tych pudełkach trzymane są małe węże. Jak Lapropeltisy urosną będą potrzebować czegoś większego a to już jest mały problem bo w tekturowych pudełkach ich trzymać nie sposób, szklane "pudła" o odpowiednich rozmiarach będą za ciężkie, pudełka z płyt czy desek też mogą być ciężkie i niepraktyczne, a do plastikowych pojemników też jakoś nie mam przekonania.
Według mnie (ale to tylko sugestia - nawet nie wiem czy takie coś zdałoby egzamin) lepszym rozwiązaniem hodowli "półkowo-pudełkowej" będzie zakup półek metalowych typu "supermarketowego", czyli zwykłych wielopoziomowych, prostych, niewyszukanych stylistycznie półek na szkielecie z takich dziurkowanych żelaznych nóżek. Zaletami takiego systemu są:
- duży udźwig;
- wygoda obsługi;
- możliwość dokonania niewielkich modyfikacji konstrukcji półek (np. wmontowanie pod każdą kabla grzewczego)
- możliwość dostosowania wysokości poszczególnych kondygnacji (można domontować więcej półek - wtedy się zmieści na nich więcej "terra-pudełek" lub wymontować niektóre aby był większy rozstaw i aby się mogły zmieścić większe pojemniki hodowlane albo np. półki zamontować tak żeby na dolnych stały większe pudła a na górnych mniejsze przy maksymalnej oszczędności przestrzeni)

Pawloosh
30-08-2013, 09:08
OK, czy moglbys podac mi link do jakiejs fotki, na ktorej zobaczyc mozna wspomniane przez Ciebie zelazne polki? Bo nie za bardzo teraz je kojarze... Gdzie je mozna kupic? Ile kosztuja? Pozdro

Zibi
30-08-2013, 09:56
Hmm, a ile takie puleczki sklepowe kosztuja, bo musze zakupic cos podobnego. I gdzie cos takiego mozna kupic? ;]

Karla
30-08-2013, 11:08
Coś podobnego widziałam w obi czy w castoramie. Fajna rzecz

pozdrawiam

Biber
30-08-2013, 11:45
jak może do ciebie nie przemawiać roziązanie naturalne :/ to tylko znaczy że nie chcesz aby twój wąż czuł sie dobrze !!!!!!!! ........ :/

DEXiu
30-08-2013, 11:53
Takie półki mozna kupić w hipermarketach budowlanych takich jak OBI, Castorama, Praktiker itp. Udało mi się znaleźć link (http://www.logistyka.biz.pl/regaly/polkowe/rml.htm) pod którym jest zdjęcie takiego regału. Cena nie jest może zachwycająca ale półeczka niezwykle praktyczna.

KORSAKOW
30-08-2013, 11:54
hmm widziałęm te pudełeczka od środka, wiec moge wyjaśnić pewne wasze wątpliwości ;-), pudełka wypełnione są substratem utrzymującym wilgotność (czips kokosowy + mech), wężyki w nich trzymane są malutkie i dla takich sznurówek jest to świetne rozwiązanie, zawsze wiesz który wężyk ile zjadł itp... co do temperatury, w boifilu jest ciepło ;-)

DEXiu
30-08-2013, 12:02
To znaczy się Korsakow ja też widziałem te pudełeczka (nie myśl, że masz na to patent :P) i się zgodzę że to naprawdę świetny sposób do trzymania dużej ilości małych węży. A co do tego że w Biofilu jest ciepło i przytulnie też nie przeczę. Jedyne "ale" to to że w Biofilu jest powiedzmy cały czas około dwudziestu-paru stopni a różne węże mają różne wymagania i po prostu nie są to idealne warunki.

Double
30-08-2013, 13:46
Do Bibera -
nie wiem czy wiesz, ale węże, ktore hodujemy, pochodzą z hodowli, tzn urodziły się w terrarium wychowywały w terrarium i zdechną w terrarium - nie znają one środowiska naturalnego, nie mają pojęcia, co to są drzewa etc - i guzik je to obchodzi :) dowiedzono, że gadom i płazom całkowicie jest obojętne, czy mieszkają w plastikowym pudełku z kawałkiem tekturowej rurki jako schronienia i porcelanowej miseczki z wodą, czy w doskonałej imitacji przyrody - którą to tworzy człowiek tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności i poczucia estetyki. a tzw hodowla amerykańska, czyli hodowla węży w plastikowych, często nieprzeźroczystych pojemnikach z minimalnym "wystrojem wnętrza" jest najbardziej sukcesywnym sposobem chowu i rozmnażania gadów - czują się w niej doskonale, bezpieczne, zdrowe i spokojne.

Pawloosh
30-08-2013, 14:58
Dziękuję Ci, o, Double, za wsparcie:) Na zdrowiu i dobrym samopoczuciu moich podopiecznych zalezy mi jak najbardziej, dlatego miedzy innymi zdecydowalem sie na zbiorniki sterylne- ale moze juz o tym nie dyskutujmy, poniewaz- jak wspomnialem- kazdy ma swoje zdanie.

Do wszystkich, ktorzy widzieli w sklepach wspomniane metalowe regaly- gdzie je mozna dostac? Ile kosztuja?

Pozdrawiam!

dr Robert
30-08-2013, 16:07
Chciałbym wiedzieć gdzie "dowiedzono, że gadom i płazom całkowicie jest obojętne...". Nie znam takich prac, choć interesuję się tematyką związaną z etologią i hodowlą płazów i gadów. Ale może szukam nie tam gdzie trzeba...
Niestety prezentowane są tu poglądy sprzed ponad 20 lat. Wystarczy odwiedzić niektóre ogrody zoologiczne; puste klatki z siedzącą pośrodku kiwającą się na boki małpą czy niedźwiedziem, terraria z piaskiem i wężem na wierzchu bo "przecież jak mu się wsadzi kryjówkę to się schowa".

Teraz na szczęście zaczęto stosować tzw. enrichment czyli wzbogacanie środowiska zwierząt żyjących w niewoli (obszerne klatki, terraria z bardzo bogatym wystrojem, różnymi "niszami", sposobami karmienia pobudzającym aktywność zwierząt). Podejmuje się wiele badań z tym związanych, które jednoznacznie wskazują, że komfort życia w takich "wzbogaconych" warunkach jest dużo wyższy. Nie bardzo rozumiem dlaczego miałoby to nie dotyczyć płazów i gadów. Nie chodzi aby były to rzeczy estetyczne z punktu widzenia człowieka (zresztą dla każdego co innego może być estetyczne; np. piękne plastikowe wysepki z palmą dla małych żółwików dla wielu są bardzo estetyczne), ale aby dawały zwierzętom możliwości zaspokojenia ich potrzeb życiowych, w tym związanych z psychiką.
Podawanie za przykład komercyjnych hodowli w USA nie jest dobre, bo czy kury nie znoszą jaj na fermach klatkowych, czy świnie nie rosną dobrze w przemysłowych świniarniach. Tylko czy są to zwierzęta żyjące w komfortowych warunkach ? Warto sobie odpowiedzieć czy chodzi nam o komfort i dobro naszych zwierząt czy o zysk czyli "fabrykę" produkującą zwierzęta.

Sułek nie ma terrariów typu "sterylne" (gazeta+wąż), w pojemnikach jest dużo grubych kawałków kokosu, gdzie węże się chowają, woda i często inne kryjówki, gałęzie etc.

Obcy
31-08-2013, 00:56
WYdaje mi sie ze to dobre rozwiązanie, skoro węze rozmnazają sie trzymane w takich warunkach to chyba to jest najważniejsze , hmm niewiem skąd porównanie do małpy bo jest chyba różnica między małpą a węzem , dla jasnosci małpy bym w takim pojemniku nie hodowal , węza tak ;)

Dominik1
31-08-2013, 01:07
obcy zarówno małpka jak i węzyk to zwierzęta , A im też się naleśy troche wygody i poczucia bezpieczeństwa rozumiem ze może sie komuś niepodobac natura choć jest to dla mnie dziwne ale na bank wąż nie woli kawałka plastiku z plastikową miseczka i kryjówką z gazety zamiast naturalnego wystoju - wąż musi mieć wystruj pozwalający mu na kamuflarz zeby czuł się bezpiecznie a nie zestresowany siedział pod gazetami ,bo ktoś chce nagle i szybko zarobić kase . ale chciałem się spytać co z durzymi węzami gdzie je byś chciałbyś trzymac? tez w "sterylnych " pojemnikach czy pustych faunaboksach??? czy te rozwiązanie preferujesz tyulko dla młodych węzyków aby mieć łatwiejszy dostęp do nich i wygode w karmieniu?

Obcy
31-08-2013, 01:33
Tak jak powiedziałem miarą sukcesu jest rozmnozenie skoro węze z powodzeniem rozmnazają sie w takich pojemnikach to jest im w nich wygodnie i nie czują sie zestresowane , główną role odgrywa cykl temperatur i wilgotnosci a nie to wąż lezy na gazecie czy na torfie lub jakiego koloru ma miske i czy sciany terarrium są obłożone korkiem czy są plastikowe.

Obcy
31-08-2013, 01:35
Aha większe węze chciałbym trzymac w tzw vision cages ,jezeli ktoś wie gdzie kupic lub moze to sprowadzic prosze o kontakt

dr Robert
31-08-2013, 02:18
Mówiąc kolokwialnie: bzdury. Nie jest jedynym kryterium komfortu zwierząt zdolność do rozmnażania !!! Jak już przytaczałem zwierzęta rozmnażają się także w strasznych warunkach. Norki czy lisy rozmnażają się na fermach zwierzat futerkowych, ale każdy kto coś takiego widział nie ma wątpliwości, że to obóz koncentracyjny dla zwierząt. Tak samo węże, wystarczy temperatura, wilgotność i przystępują do godów (poza paroma trudniejszymi gatunkami), ale proszę nie mieszać tego z komfortem życia.

Cieszę się, że Pan Obcy tyle wie o psychice gadów. Proszę to opublikować w "Nature", coś nad czym głowią się neurofizjolodzy i etolodzy gadów na całym świecie, zostaje tak łatwo rozwiązane na tcp. Nobel czeka. Naprawdę trudno powstrzymać się od sarkazmu. Jeśli ktoś nic nie wie na ten temat to proponuje, aby powstrzymał się od wypowiedzi. Jeszcze 10-20 lat temu uważano, że ryby nie są szczególnie inteligetne, dzisiaj wiele badań sugeruje, że mogą przewyższać pod wieloma względami małpy. To, że jakieś zwierzę nie ma mimiki, mało się porusza to nie znaczy, że jest mało inteligentne i nie odczuwa bólu i dyskomfortu. To oznacza tylko, że jest bardzo trudnym obiektem badań ponieważ jego zadowowlenia lub braku komfortu nie da się łatwo odczytać. Może to człowiek jest zbyt mało inteligentny, aby to pojąć.

Dominik1
31-08-2013, 05:48
hmmm... mnie się wydaje ze jak "salamandra" to przeczyta to doprowadzi do zakazu terrarystyki w polsce heh szkoda gadać obcy proponuje zebyś mieszkał w szklanym pomieszczeniu a najlepiej w toy-toiu w centrum miasta!!! a jak by do środka wrzucić ci panienke to też byś się pewnie rozmnożył ale ciekawe jakie by było twoje zycie i samopoczucie to ze wąż niepowie ze mu się nie podoba nie oznacza ze tak nie jest!!!!!

Pawloosh
31-08-2013, 06:35
Proponowalbym wszystkim malkontentom lekture textow z internetu amerykanskiego.


Nie mam bladego pojecia o jaszczurkach, wiem natomiast, ze wezom to naprawde rybka (nad wyraz inteligentna, rzecz jasna) czy skryja sie pod gazeta, czy tez zakopia sie w podlozu (sterylnym, wyprodukowanym przez czlowieka).

A co powiecie Panowie o ostatnim terrarystycznym hicie- sztucznych skalkach- kryjowkach firmy exo-terra? Dla mnie wyposazanie "naturalnego" terrarium w takie produkty to kreowanie swoistego obozu koncentracyjnego- przeciez jaszczurka NA PEWNO wie, ze taka skalka nie jest naturalna! Z pewnoscia zdechnie na zawal, zdawszy sobie sprawe, w jakich warunkach przebywa! Panowie, litosci!!! A na fermach, o ktorych wspominal Pan dr, glowny problem stanowi przerazajaco mala przestrzen zyciowa oraz brud, smrod (i ubostwo, chcialoby sie rzec). W ogole nie widze sensu w porownywaniu weza do malpy- dlaczego, o tym chyba wiedza wszyscy.

Odwolywanie sie do ludzkiej inteligencji w tak sarkastyczny sposob uwazam, Panie dr., za rzecz niezbyt elegancka- wspomnialem chyba na samym poczatku niniejszego watku, ze nie pytam o Wasze opinie odnosnie samej metody hodowli.

PS: ja NIE zamierzam ROZMNAZAC wezy! Zastanawialem sie tylko nad wieksza kolekcja, stad pomysl z regalami. Rozmnazanie pozostawiam profesjonalistom (korzystajacym, o dziwo, ze zbiornikow sterylnych...)

Pozdrawiam

Dominik1
31-08-2013, 08:37
a widzałeś kiedyś w ogóle pojemnik taki jak jest na zdjęciu z biofila? on ma podstawe 12 na 12 toż to zabujstwo na dłuższa metę a nie terrarystyka w ogóle pomysł jaki masz to nie terrarystyka ew. trzymanie/chodowanie węza w pudełku
Skoro tak wierzysz amerykańskim stronom to prosze bardzo baw sie w to ale ja znalazłem czy tez słyszałem nie dalej jak dwa tygodnie temu coś takiego ze w amerykańskich chodowlach z zwierząt które do nich trafiają 90% ginie w ciągu roku a w kolejnym jeszcze 20%z tego co przezyło!!! ale w cale sie nie dziwie bo skoro oni trzymają ptaszniki w trocinach i nazywają je tarantulami itp.

Pawloosh
31-08-2013, 08:46
Przede wszystkim radzilbym przylozyc sie do gramatyki i ortografii- naprawde warto. Poza tym widze, ze niezbyt jestes rozgarniety- czy nie wpadles na to, ze rownie dobrze mozna zrobic regal, w ktorym znajdowalyby sie pudelka o podstawie- let's say (ach, ta moja milosc do Amerykanow...)- 50x25? Widocznie nie... A tak w ogole to chyba zaznaczylem (ile razy mozna tlumaczyc???), ze chcialem uzyskac odpowiedz na nastepujace pytanie: czy szklo jest dobrym materialem na tego typu regal. To wszystko. Zycze (a moze rzycze? rzycem? rzyczem?) powodzenia w zwalczaniu roztoczy i innych plugastw...

Obcy
31-08-2013, 09:45
Panie Doktorze RObercie mógłby mi Pan przytoczyc jakis przykład który wskazuje na to ze pojemniki takie nie sa odpowiednie dla węzy? bo cały czas słysze tylko o tym ze wąz żle sie w takim pojemniku czuje , niestety niewiem co wpływa na taki stan weża i w czym sie to przejawia

DEXiu
31-08-2013, 11:37
Mam pomysł. Poprośmy Sułka żeby zorganizować Wigilię w Biofilu i wtedy posłuchamy co węże, tudzież inne zwierzaki trzymane w pudełkach, mają nam do powiedzenia :) Ludzie! Zastanówcie się. Kto by się czuł dobrze gdy zabierają go z naturalnego środowiska do całkowicie sztucznego otoczenia, ograniczają mu swobodę i przestrzeń życiową. Byćmoże wąż, nie wiedząć jak wygląda "normalne" środowisko, uznaje za takowe to które my mu stwarzamy, ale przecież nie odauczymy węża nadrzewnego potrzeby wspinania się albo dusicieli zabijania przez duszenie. To są pierwotne instynkty i niezależenie od tego gdzie zwierzak jest trzymany należy mu zapewnić takie warunki (otoczenie) aby mógł je zaspokajać.

Dominik1
31-08-2013, 11:56
oj dexiu po co napisałeś ze zabierają z naturalnego otoczenia zaraz się do ciebie przyczepią ze: co ty za głupoty wygadujesz , przecież one są z chodowli i niewiedziały nigdy natury:):):)

micgekon
31-08-2013, 12:55
Czyżby to była zachłanność, nie chcesz ich nawet rozmnażac ,ale chcesz ich mieć duuuużo, nie masz pewnie warunków na pożądne duże terrarium to postanowiłeś powciskać ja do "pudełek". Proponuje skontaktuj się z takim gościem (nie pamiętam nica) który na "wężach" dał posta o karłowaceniu węży może mu już się udało to byś jeszcze więcej pomieścił.
Wydaje mi się ,że w terrarystyce chodzi o to aby jak najwierniej odwzorować środowisko w którym żyje dany gad ,a który żyje w pudełku???Więc nie dziw się że na razie nie ma chętnych aby dali Ci przepis na budowę "więzienia o zaostrzonym rygorze" dla węży. Porozmawiaj może z kimś kto ma hodowlę węży np.SNAKESem.Kiedyś czytałem na jego stronie o warunkach w jakich hoduje swoje węże, o ogrzewanych półkach, centralnej wentylacji ,czujnikach itp. Ale nie pudełka ,a skoro tak Ci imponują ci hamburgerożercy z za oceanu no cóż każdy ma jakichś idoli...

Pawloosh
31-08-2013, 13:08
No comment, chyba najlepiej zakonczyc te dyskusje...

Pawloosh
31-08-2013, 13:13
Aha, chyba chciales napisac "POŻĄDANE duże terrarium"? Bo chyba nie chodzilo ci o "porzadne"... Nie wiem, kto jest twoim idolem, jesli chodzi o ortografie...

Dominik1
31-08-2013, 14:12
pawloosh twoim idolem jest chyba nie amerykański naród tylko pr.miodek

Pawloosh
31-08-2013, 14:19
No, prof. Miodek robi wiele dobrego, nie powiem, choc jego najnowszy slownik (ktorego tytulu, niestety, nie jestem pomny) mnie rozczarowal- zbyt malo konkretow, napisany raczej dla majacej problemy z ortografia gawiedzi:) A tak na powaznie- musze sie jakos bronic, skoro zrobiono ze mnie sadyste- planowalem trzymac lampropeltisy ( i to tylko gatunki dorastajace do 1m) w zbiornikach o wymiarach np. 70x40x35 (wymiary wymyslone, ale mozna dostac pudelka w roznych rozmiarach). Poza tym taka "polkowa" metoda jest bardzo czesto stosowana we Francji, byc moze jeszcze w innych krajach, choc tego akurat nie jestem pewien:)

dr Robert
01-09-2013, 13:49
Pawloosh napisał(a):

> Proponowalbym wszystkim malkontentom lekture textow z internetu
> amerykanskiego.

Jeżeli dla Pana internet jest głównym źródłem wiedzy o wężach to mogę jedynie współczuć.


>
> Nie mam bladego pojecia o jaszczurkach, wiem natomiast, ze
> wezom to naprawde rybka (nad wyraz inteligentna, rzecz jasna)
> czy skryja sie pod gazeta, czy tez zakopia sie w podlozu
> (sterylnym, wyprodukowanym przez czlowieka).
>
> A co powiecie Panowie o ostatnim terrarystycznym hicie-
> sztucznych skalkach- kryjowkach firmy exo-terra? Dla mnie
> wyposazanie "naturalnego" terrarium w takie produkty to
> kreowanie swoistego obozu koncentracyjnego- przeciez jaszczurka
> NA PEWNO wie, ze taka skalka nie jest naturalna! Z pewnoscia
> zdechnie na zawal, zdawszy sobie sprawe, w jakich warunkach
> przebywa! Panowie, litosci!!! A na fermach, o ktorych wspominal
> Pan dr, glowny problem stanowi przerazajaco mala przestrzen
> zyciowa oraz brud, smrod (i ubostwo, chcialoby sie rzec). W
> ogole nie widze sensu w porownywaniu weza do malpy- dlaczego, o
> tym chyba wiedza wszyscy.
>
> Odwolywanie sie do ludzkiej inteligencji w tak sarkastyczny
> sposob uwazam, Panie dr., za rzecz niezbyt elegancka-


Wytykanie mi sarkazmu po tekście pełnym tegoż samego jest co najmniej równie niegrzeczne.
Jak już pisałem nie chodzi o to z jakiego rodzaju materiału zrobiona jest skałka i czy z punktu widzenia człowieka (zresztą którego człowieka ?) jest ona estetyczna czy naturalna, to nie ma podstawowego znaczenia. Najistotniejsze jest dostarczenie wężowi i każdemu innemu zwierzęciu odpowiedniej przestrzeni, możliwości kryjówek, bodźców zewnętrznych. Tutaj wąż nie różni się aż tak bardzo od małpy czy człowieka, co najwyżej kryjówka inaczej wygląda i bodźce powinny być inne, ale sama potrzeba jest taka sama. Redukowanie tych potrzeb w przypadku węża do pojemnika i gazety uważam za brak znajomości elementarnej biologii. Terrarium sterylne (wąż, gazeta, woda) nie zapewnia podstawowych potrzeb zwierzęcia. Może być wykorzystywane tylko okresowo w przypadku np. kwarantanny chorych osobników, a nie jako stałe terrarium.



> PS: ja NIE zamierzam ROZMNAZAC wezy! Zastanawialem sie tylko
> nad wieksza kolekcja, stad pomysl z regalami. Rozmnazanie
> pozostawiam profesjonalistom (korzystajacym, o dziwo, ze
> zbiornikow sterylnych...)

Zapewniam, że węże rozmnażają się także, gdy hodowane są w humanitarny sposób.

dr Robert
01-09-2013, 14:01
Obcy napisał(a):

> Panie Doktorze RObercie mógłby mi Pan przytoczyc jakis przykład
> który wskazuje na to ze pojemniki takie nie sa odpowiednie dla
> węzy? bo cały czas słysze tylko o tym ze wąz żle sie w takim
> pojemniku czuje , niestety niewiem co wpływa na taki stan weża
> i w czym sie to przejawia


Proszę nie odbijać piłeczki. Najpierw proszę odpowiedzieć na moje pytanie i podać prace z których wynika, że "im wszystko jedno". Dlaczego tak, a nie odwrotnie ?

Cała właściwie literatura naukowa dotycząca etologii kręgowców wskazuje, że zwierzęta bez bodźców, bez możliwości ukrycia się, trzymane w ciasnocie odczuwają dyskomfort. Wstyd o rzeczach tak oczywistych pisać na forum (podobno) miłośników zwierząt. Interesuje mnie jakie wyniki badań wskazują, że węże są pod tym względem wyjątkowe. Proszę nie pytać mnie o literaturę dotyczącej całej reguły o której tu piszę. Chodzi o ten (rzekomy) wyjątek jakim mają być węże.

Pawloosh
01-09-2013, 14:58
Nie wiem prawde rzeklszy, o co jest to cale "halo"- przeciez wspomnialem, ze rownie dobrze mozna trzymac weze w pudelkach o rozmiarach 70x40x35 (odpada argument ciasnoty), a i wieksze mozna zastosowac! Poza tym nikt nie zabrania w takich zbiornikach uzyc kryjowek z kory (co zamierzalem uczynic- odpada argument braku kryjowek), a jako podloze uzyc czegos naturalnego (co rowniez rozwazalem). Naprawde boli mnie, gdy jestem uznawany za sadyste! Mogliscie przeciez Panowie napisac: lepiej weza w takich warunkach nie trzymac, poniewaz... Przeprowadzono zas na mnie zmasowany atak, zupelnie niepotrzebnie. Ja naprawde potrafie sluchac i wyciagac wnioski z konwersacji, nie lubie byc jednak atakowany- nie na tym bowiem polega wymiana zdan.

Oto, dlaczego bralem pod uwage uzycie zbiornikow sterylnych:

-nie rozwijaja sie roztocza
-nie ma niebezpieczenstwa, ze waz polknie fragmenty sciolki podczas posilku
-w zbiorniku panuje caly czas czystosc
-woda nie jest zanieczyszczana fragmentami sciolki
-latwiej kontrolowac stan podopiecznego
etc.

Po naszej dyskusji zastanawiam sie nad Panskimi argumentami, rozwazam "za" i "przeciw". Prosze mnie zrozumiec, ze skoro np. taki Stockl- co by nie mowic, specjalista od boa dusicieli- zaleca stosowanie zbiornikow sterylnych, to chyba moge miec prawo sadzic, ze ma racje? Nie musi byc jednak nieomylny.

Poza tym prosze zwrocic uwage na fakt, ze nie napisalem "posiadam regaly" tylko "zastanawiam sie nad zrobieniem regalu", a to spora roznica.

Pozdrawiam

BLK
01-09-2013, 15:08
Jak ja nienawidze amerykanskich (i nie tylko) masowych hodowli szufladkowych gdzie 3 metrowe pytony przetrzymywane sa w kublach wielkosci naszego wiadra na smieci, a wszystko tylko dla kasy bo ile wezy mogli by utrzmac w przyzwoitych warunkach 1/5 ogolu? Oni przeciez robia to tylko dla zysku, a zwierzeta dla pracownikow tych fabryk jest to towar jak kazdy inny ktory mozna posortowac i zapakowac do malutkich pudelek.
To, że zwierze nie urodzilo sie na wolnosci nie oznacza ze moze przyjemnie spedzic zycie wsrod 6 śliskich scian, na jednej stronie gazety, bez wiekszego dostepu do wody i skapo karmiony mrozonymi gryzoniami bo tak naprawde jest to taki sam waz jak ten zyjacy na wolnosci.
Pozatym jaki jest sens meczyc tak zwierzeta chociaz i tak nie ma sie na celu rozmnazania (chociaz dla mnie to bez roznicy) weze beda cale zycie gnily w zbiornikach a "kolekcjoner" przez plastik i tak nic nie zobaczy... jak dla mnie to nie jest terrarystyka tylko spelnianie swoich wyimaginowanych potrzeb kosztem bezbronnych zwierzat.

Pawloosh
01-09-2013, 15:14
Juz naprawde nie widze sensu w wyjasnianiu, ze:

1) nie jestem sadysta
2) Wasze komentarze DOTARLY do mnie i je wlasnie rozwazam
3) nie mam zadnych "wyimaginowanych" potrzeb
4)ZASTANAWIAJAC sie (co podkreslam) nad regalami, kierowalem sie TYLKO i WYLACZNIE dobrem zwierzat (o czym wspomnialem przy okazji poprzedniej wypowiedzi)
5) nie trzeba mi ublizac, moge sie mylic, nikt nie jest nieomylny- widze jednak, ze niektorzy po prostu maja naturalna potrzebe ublizania komus...
6) nie jestem sadysta ( mysle, ze jeszcze raz warto to podkreslic)
7) kierowalem sie TYLKO i WYLACZNIE dobrem zwierzat (to rowniez warto jeszcze raz podkreslic)

Pozdrawiam i zachecam do mniej zazartej wymiany pogladow,
Pawel

dr Robert
01-09-2013, 15:14
Zachęcam zatem do krytycznej oceny tego co piszą nawet "autorytety" i własne wyciąganie wniosków. Być może dyskusja wzięła się stąd, że każdy ma inną definicję "zbiornika sterylnego". A także z innych pozycji z jakich występujemy. Pan wyraża głównie opinie hodowców amerykańskich rozmnażających węże, dla których istotna jest efektywność hodowli wyrażająca się głównie liczbą przychówku (a także pewną wygodę obsługi takiej hodowli - można dopatrywać się analogii do przemysłowych ferm zwierząt gospodarskich). Ja natomiast występuję z pozycji zoologa, który ma na uwadze przede wszystkim komfort zwierząt (co wszak nie wyklucza dobrego rozmnażania).

dr Robert
01-09-2013, 15:19
Proszę nie brać wszystkich uwag do siebie jeśli nie ma Pan takich poglądów. To raczej dyskusja w ogóle ze zwolennikami takich amerykańskich ferm węży. Jak to wygląda aż wyjaśnił BLK. Ja występuję przeciwko czemuś takiemu.

Pawloosh
01-09-2013, 15:21
Prosze mi wierzyc, ze ja naprawde chce swoim gadom zapewnic jak najlepsze warunki. Bylem pewien, ze w przypadku wezy, zbiornik sterylny (czy powiedzmy polsterylny:)) to najlepsze rozwiazanie, zapewniajace wezowi znakomite samopoczucie (brak roztoczy etc.). Jak wspomnialem- kazdy moze sie mylic:) Poza tym na niemal wszystkich stronach amerykanskich jest napisane, ze jako podloza mozna uzywac: "(...) roznych rodzajow podlozy, w tym oczywiscie KLASYCZNA gazete". Stad moje PRZEKONANIE, ze sterylne terrarium to terrarium najlepsze.

Pozdrawiam

Pawloosh
01-09-2013, 15:24
Aha, chyba warto podkreslic, ze Amerykanie zalecaja nie tylko hodowle, lecz rowniez zwykle trzymanie weza (w celach tylko i wylacznie hobbistycznych) na gazetach, poniewaz... (i tu pada sporo argumentow- brak roztoczy itd.)

Pozdrawiam!

BLK
01-09-2013, 15:26
Ja nikogo nie nazywam sadysta (jak narazie to slowo padlo kilku krotnie z twoich ust) piszę ogolnie wiec mialem nadzieje ze nikt nie poczul sie urazony... wylaczam sie z dyskusji, zgadzam sie (chociaz to i tak nic nie znaczy;)) 100% z dr Robertem...

Aczkolwiek powodzenia...

dr Robert
01-09-2013, 15:34
Co do gazet to umieszczenie gazet na dnie wysokiego terrarium z gałęziami przeznaczonego dla węża nadrzewnego jest OK, ale trzymanie w gazetach gatunku zagrzebującego się stale w podłożu (np. strzelca Eryx sp.) lub choćby gatunku wykorzystującego w naturze nory (czyli chyba większość węży) uważam za niehumanitarne. Wszystki zależy od gatunku, dlatego najpierw warto poznać jaka jest biologia gatunku i zachowania na wolności, a potem tak zrobić terrarium aby te potrzeby możliwie maksymalnie zaspokoić. To jest nie tylko "satysfakcjonujące" dla węża, który w takich warunkach żyje, ale przede wszystkim bardzo ciekawe dla nas.

Pawloosh
01-09-2013, 15:35
Alez ja sie coraz bardziej zwracam w strone terrariow "naturalnych"! O tym, ze Amerykanie polecaja gazety nie tylko do hodowli wspomnialem wylacznie po to, zeby wyjasnic, dlaczego zastanawialem sie nad zbiornikiem sterylnym.

Jesli chodzi o "sadyste"- moze i nikt nie nazwal mnie tak bezposrednio, ale to wynika z tresci wielu postow...

DEXiu
01-09-2013, 15:36
O kurcze. Człowiek się kulturalnie zapytał jak zbudować jakąśtam półkę a skończyło się na tym że go sadystą nazywają, chcą żeby żywił się hamburgerami i zamieszkał w wychodku albo w plastikowym kuble na śmieci przykrywając się gazetą i kto wie co jeszcze :)))

KnockeR
01-09-2013, 15:55
Moim zdaniem hodowanie węży czy czegokolwiek na takich regałach jest nieludzkie!! Ja tam robie wszystko aby moje pociechy miały warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

DEXiu
02-09-2013, 08:16
Jakby ktoś miał wątpliwości skąd wziąłem powyższą teorię to wyjaśniam (cytatami):

Pawloosh: "...jakie materialy wykorzystac do budowy takiego regalu..."

Pawloosh: "Jesli chodzi o "sadyste"- moze i nikt nie nazwal mnie tak bezposrednio, ale to wynika z tresci wielu postow..."

micgekon: "...tak Ci imponują ci hamburgerożercy..."

dominik1: "...zebyś mieszkał w szklanym pomieszczeniu a najlepiej w toy-toiu w centrum miasta..."

Double: "...w plastikowych..."

BLK: "...kublach wielkosci naszego wiadra na smieci..."

dominik1: "...siedział pod gazetami..."

Mam nadzieję że z przytoczonych powyżej fragmentów wypowiedzi jasno wynika treść mojego zdania :D

Pawloosh
02-09-2013, 08:22
Dzieki za wsparcie...!:)

BLK
02-09-2013, 08:40
wycioles po dwa slowa z kazdej wypowiedzi i co to ma byc...
Czytania ze zrozumieniem ucza chyba w podstawowce... tak wiec prosze nie podpisywac mnie pod jakimis fragmentami mojej wypowiedzi skoro nie oddaja jej sensu... przeczytaj caly watek juz wszystko bylo napisane jezeli niezrozumiesz bardzo mi przykro...



Ah tylko teraz nie pisz ze nazwalem ci idiotą i analfabeta...

Aron
06-09-2013, 13:14
ludzie!!! Patrzcie na temat postu!! każdy ma chyba inne sposoby hodowania gadów i chyba tak zostanie.

wojtekP
07-09-2013, 16:21
Sporo ciekawyyych odpowiedzi dostałeś !
Jesteś rekordzistą w ilości uzyskanych odpowiedzi !!!
GRATULUJĘ nie każdy tak ma !
Jeśli o mnie chodzi to niestety, ale też dołączę do tych, które delikatnie mówiąc, nazywają cię ... jak by to ująć ... : " bucem terrarystycznym " ...
ładnie ?
Podoba ci się takie określonko !?

Ps
A jak masz trochę wolnego to jedziesz: na łąkę, w góry, nad wodę, czy zakopujesz się w stare gazety w plastikowym łóżku .

Węże mają małe rozumki , to prawda , ale terra przypominajć mają ich naturalne środowisko.
Fakt, że nie wiemy, co ONE myślą o naszych propozycjach wystroju pomieszczeń ...
Milej jednak mieć terra niż pudełko plastikowe z gazetami ...
Pomyśl o tym...

Zacznij od jednego terra i np. od jednego węża, bo jak cię to znudzi po 3-5 m-cach to tylko jedno zwierzę będzie cierpieć ...

Tu na tym portalu jest szereg takich oszołomów, którzy po pół roku już całkowicie zmienili zainteresowania .
Z zadanych przez ciebie pytań - obawiam się, że też w tej grupce możesz się znaleźć - czego oczywiście ci NIE ŻYCZĘ !

DEXiu
14-09-2013, 08:53
Przecież tylko żartowałem. Zresztą nie wiem czy zauważyłeś uśmiech pod koniec mojej wypowiedzi. Oczywistym jest chyba że napisałem to tylko dla żartu (chociaż w zasadzie niewiele się pomyliłem z tym stwierdzeniem o nazywaniu Pawloosha sadystą :/)

42d3e78f26a4b20d412==