PDA

Zobacz pełną wersję : Systematyka rodzaju Boidae



Kretschmer
16-05-2013, 07:04
Mam 2 pytania:
1. Czy Strzelce (Eryx) to odrębna rodzina, czy też zaliczają się do np. pytonów lub boa??
2. Na podstawie czego zalicza się węże do rodziny Pytonów lu Boa?? Jakie są między nimi różnice?? A może tylko takie, że jedne są ze starego a drugie nowego świata??

Grochu
16-05-2013, 11:36
1. eryx to zupełnie inna rodzina. rodzine oznacza pierwszy człon nazwy. popatrz:
python regius
python molurus

to sa dwa węże z tej samej rodziny

morelia viridis - niby też pyton, ale to już inna rodzina!

to samo
boa constrictor
corallus caninus
oba niby boa, ale dwie osobne rodziny

nie sugerował bym się za bardzo polskimi nazwami

2. na podstawie pochodzenia, wspólnych przodków.

Kretschmer
16-05-2013, 13:20
A więc co to np. boinae lub pythoninae??

AGAM
16-05-2013, 14:12
rzędy :) a czy mi się wydaje czy tylko pytony mają te jamki na pysku??

Gacek
16-05-2013, 14:19
boa podobno tez tylko ze mniejsze i nie rzucaja sie tak w oczy,jesli zle mowie niech ktos mnie poprawi

Obcy
16-05-2013, 14:48
termoreceptory?? jak tak to nie tylko pytony

dr Robert
16-05-2013, 15:23
Widzę, że powstaje tutaj nowa systematyka :).

"1. eryx to zupełnie inna rodzina. rodzine oznacza pierwszy człon nazwy. popatrz:
python regius
python molurus

to sa dwa węże z tej samej rodziny"

Oczywiście, ze są to dwa węże z tej samej rodziny, ale jej nazwa to boidae. Pierwszy człon nazwy to rodzaj, a nie rodzina. Rodzina ma końcówkę -idae. Są to dwa gatunki z tej samej rodziny i z tego samego rodzaju (trudno, żeby gatunki z tego samego rodzaju były w innych rodzinach :) ).



"morelia viridis - niby też pyton, ale to już inna rodzina!

to samo
boa constrictor
corallus caninus
oba niby boa, ale dwie osobne rodziny"

To wszystko ta sama rodzina: boidae, ale różne rodzaje.
Rodzina Boidae dzieli się na 3 podrodziny (podrodzina ma końcówkę -nae):

1.Boinae (czyli boa i im podobne), do której należą rodzaje: Acrantophis, Boa, Candoia, Corallus, Epicrates, Eunectes, Sanzinia.
2. Erycinae (czyli strzelce i im podobne), do której nalezą rodzaje: Calabaria, Charina, Eryx, Gongylophis
3. Pythoninae (czyli pytony i im podobne), do której należą rodzaje: Aspidites, Antaresia, Apodora, Bothrochilus, Leiopython, Liasis, Morelia, Python

A wszystko to jest do znalezienia na www.reptiliaweb.org

Grochu
16-05-2013, 15:48
sory, o jeden stopnień mi się pieprzneło :P rodzaj no rodzaj. rodzina jedna - boaide...

Azazel
25-05-2013, 03:05
Boa nie maja kości nadczołowej, która występuje u pytonów: u boa brak jest zębów na kości przedszczękowej, która u pytonów jest uzębiona, podczas gdy samice boa rodzą żywe młode , samice pytonów skłądają i wysiadują jaja.

42d3e78f26a4b20d412==