PDA

Zobacz pełną wersję : Zimnolubny regius???



DEXiu
05-06-2013, 13:32
Mojego regiuska mam od niedawna, ale już zauważyłem że bardzo lubi przebywać w pobliżu wentylacji, gdzie jest dość chłodno (czasem bywa 24-25 oC a więc poniżej zalecanego zakresu). Temperaturę w terrarium utrzymuję w zakresie od 25-26 oC (najzimniejszy obszar właśnie przy otworach wentylacyjnych) do 30-31 oC w cieplejszym obszarze i 32-33 oC bezpośrednio pod żarówkami. Nie wiem czy on po prostu lubi chłód czy takie zachowanie jest spowodowane tym że właśnie tam ma niezłą kryjówkę w postaci "jamki" z dwóch stron (tył i lewa strona) otoczonej ściankami, z przodu i częściowo z boku kamienną piramidką a od góry osłania ją sztuczna roślinka. W innych częściach terra też ma kryjówki ale nie aż tak ocienione jak ta (przecież wszędzie nie może być ciemno, nie?). Jakie jest wasze zdanie na ten temat.

xav_setherial
05-06-2013, 13:51
Niektóre regiusy nie lubią zbyt mocnego oswietlenia, więc może o to chodzi, zresztą poczytałeś o nich tyle, ze pewnie sam wpadniesz na to, czemu siedzi w chłodniejszym miejsu. a Swoją drogą, jak ty to robisz, ze masz w domu 25 - 26 temp, u mnie bez oświetlania utrzymuje się na poziomie 28 - 29 stopni za dnia, nocą spada o max 2 stopnie

naRka

Grochu
05-06-2013, 15:23
moj ostatnio tez lezy przy wentylacji. lato jest i duszno szybko się w terrarium robi (-: na pół gwizdka ostatnio mu światlo włanczam...

Robert_R
06-06-2013, 02:44
Też mam jakiegoś nietypowego ;) Często wybiera miejsce gdzie temperatura spada nawet do 22-23 oC. I to nawet po karmieniu, kiedy powinien szukać miejsc cieplejszych.

Ale je i rośnie to chyba nic mu nie jest :)

Pozdr.

Robert

DEXiu
06-06-2013, 12:03
No więc jako oświetlenie mam dwie żarówki lustrzanki: 40W i 60W a więc w sumie 100W i do tego kabel grzewczy 50W pod płytkami podłogowymi, ale żarówki podłączone są przez ściemniacz i tak jak u Grocha "chodzą na pół gwizdka" a kabel włączam tylko na noc kiedy robi się dość zimno.

A co do pytania xava o niską temperaturę odpowiedź jest dość prozaiczna - po prostu w mieszkaniu nie mam za wiele miejsca i terra trzymam w suterenach gdzie zawsze jest chłodniej (co w przypadku letnich upałów jest zaletą).

Evoker
07-06-2013, 02:37
Przyczyn może być kilka:
1) tak jak wspominasz kwestia kryjówki, element b.istotny dla Regiusów. Węże te unikają ostrego światła, płoszy je i stresuje;
2) może to być kwestia słabej wentylacji terra i gromadzenia się CO2 przy gruncie;
3) jeżeli to dorosła samica /min. 3lata/ może to oznaczać naturalną skłonność determinująca cykl rozrodczy;
4) mogą to być indywidualne upodobania osobnika i jego aktualnych potrzeb.

Spokojnie sprawdź wszystkie te ewentualności, jeżeli będzie OK, a sytuacja będzie bez zmian, obserwuj rozwój sytuacji. Możesz się zastanowić nad modyfikacją wystroju terra tak aby wąż znalazł swoje nowe miejsce.
pzdr

DEXiu
07-06-2013, 10:45
Dzięki za radę Evoker. Właśnie się zastanawiam gdzie by wstawić jeszcze jedną doniczkę (kupiłem ostatnio bo tanio było jakąś glinianopodobną doniczkę dość szeroką i stosunkowo niską) tylko mam problem bo nie wiem jak w niej wyciąć otwór który by służył jako wejście. Bo wariant z przewróconą doniczką raczej nie zdaje egzaminu. W zasadzie to w terra są trzy główne kryjówki: jedna to wyżej opisana kryjówka przy wentylacji, druga to najzwyklejsza doniczka przewrócona na bok, a trzecia to rureczka korkowa z Biofila, która chyba jednak jest troszkę :) za mała żeby wężyk mógł się do niej wcisnąć. Acha, gadzinka jest z tegorocznych sprowadzonych do Biofila (a więc wyklutych mniej-więcej w połowie kwietnia), więc o jakichśtam cyklach rozrodczych raczej chyba nie może być mowy :) Wentylacja jest chyba wystarczająca (terra 100x60x60, dwa otwory wentylacyjne 8x50 jeden na ścianie bocznej na dole drugi na suficie po tej samej stronie - żeby nie było przeciągów).

42d3e78f26a4b20d412==