PDA

Zobacz pełną wersję : Odmiany Zbozowek



P4w3l
30-06-2013, 08:31
mysle ze za pare tygodni sprawie sobie Zbozowke Snow...i tu mam do was pytanie....czy kazda Snow jest hetero???? czy przy zakupie mam o cos pytac sprzedawce ??...Czy po polaczeniu Snow z Classic otrzymam 4 odmiany kolorystyczne ????zna ktos moze jakas stronke ang. albo polsko jezyczna o odmianach barwnych tych wezy ???

DEXiu
30-06-2013, 08:59
Co do tego czy każda Snow jest hetero nie jestem pewien. Albo wszystkie snowy są homozygotami albo (ale to tylko jeśli allel warunkujący odmianę snow jest dominujący w co szczerze wątpię) MOGĄ być również hetero. Jeśli połączysz homo snow z homo classic otrzymany przychówek będzie się składał wyłącznie z osobników hetero (o ubarwieniu dominującym a takim jest chyba niestety classic) czyli tzw hetero na snowy. Jeśli natomiast połączysz dwa osobniki hetero wówczas otrzymasz 1/4 przychówku homo jednego rodzaju, 1/4 homo drugiego i 1/2 (czyli całą resztę) znowu hetero.

P4w3l
30-06-2013, 09:06
o kurde...nic nie rozumiem...bede musial sie chyba cofnac do 3kl LO :<....tzn. ze snow heterozygoty sa bardziej "wartosciowe" ??...

P4w3l
30-06-2013, 12:23
trochu poczytalem ksiazke do gimnazjum i z rysunku mowiacym o kwiatkach :) mozna wywnioskowac ze w drugim pokoleniu beda juz roznokolorowe....dobry wniosek ? :P

COB
30-06-2013, 12:29
tak

DEXiu
30-06-2013, 13:32
Fakt troche pogmatwałem ale to dlatego że chciałem napisać o wszystkim a akurat jestem z materiałem na bieżąco bo w tym roku przerabialiśmy w szkole. Zrobię więc krótkie streszczenie (oczywiście mogę się mylić):

NIE MA snow-ów hetero bo żeby był snow musi być osobnik homo. Jeśli będzie hetero to będzie miał ubarwienie classic. Jedyne co z hetero można zrobić to połączyć w pary. Z takiej parki wyjdzie 1/4 osobników homo o ubarwieniu classic, 1/4 osobników homo o ubarwieniu snow, a cała reszta (czyli połowa) będzie dalej hetero.

Przedstawiając to w postaci równania:

1 HETERO (samiec) + 1 HETERO (samica) = 1 HOMO "snow" + 1 HOMO "classic" + 2 HETERO

mordd
30-06-2013, 14:12
każdy snow to podwójna homozygota recesywna: amelanistic + anerythristic. Przy okazji może być oczywiście heterozygotą bna wiele innych recesywnych cech, ale na naszym rynku to raczej wątpliwe. Z połączenia snow + classic (który nie jest hetero amel lub hetero anery) wyjdą wyłącznie mlode classic, podwójne heterozygoty amel i anery.

Karla
01-07-2013, 00:58
mordd napisał(a):

> Z połączenia snow + classic (który nie jest hetero
> amel lub hetero anery) wyjdą wyłącznie mlode classic, podwójne
> heterozygoty amel i anery.


...a w drugim pokoleniu 9/16 nominalne (i diabli wiedzą które hetero na co), 3/16 albino, 3/16 anery i 1/16 snow - statystycznie rzecz biorąc


pozdrawiam, Karla

mordd
01-07-2013, 01:05
A to ułatwia nieco przewidywanie młodych, na dowolnej stronie znaleźć trzeba opis dziedziczenia danych odmian, resztę policzy kalkulator (pierwszy moim zdaniem najfajniejszy):
http://www.supersnakes.com/gwiz.htm
http://www.geneticswizard.com/f_start_genetics_wizard.asp
http://www.kornnatterlexikon.de/index.php?action=6

wezyki
01-07-2013, 07:41
a z polaczenia dwoch snow beda jakie mlode??

Karla
01-07-2013, 08:29
wezyki napisał(a):

> a z polaczenia dwoch snow beda jakie mlode??

Wszystkie snow



pozdrawiam, Karla

mordd
01-07-2013, 08:59
....... wszystkie snow, chyba, żeby oboje rodzice byli snow + heterozygoty na coś innego (np motley, striped). Warunkiem jest, żeby byli heterozygotami na to samo i w dodatku aby to była cecha widoczna u odmiany snow (wymienione są). Wtedy oprócz snow mogłyby powstać motley snow/ striped snow. Teoretycznie jest tak, a w praktyce powstaną wyłącznie snow bo w heterozygoty na cokolwiek innego na naszym rynku nie ma co liczyć.

42d3e78f26a4b20d412==