PDA

Zobacz pełną wersję : wilgotność u regiusa



goja
01-07-2013, 02:59
Co zrobić aby podnieść wilgotność w terrarium w ciągu dnia? W nocy mam 60%, ale w dzień spada nieco poniżej 50%.

Terrarium szklane, przerobione z akwarium, 70/30/40 (d/sz/w) w jednym rogu żarówka 100W, w przeciwległym basenik z wodą, temperatura w normie.

dzięki za wszystkie sugestie

miki_metal
01-07-2013, 03:43
spryskać :]

Evoker
01-07-2013, 05:06
A nie zamocna ta żarówka?!?! Aktualnie jest dosyć cieplo!
Przemierz dokładnie temperatury, spryskuj terra, umieść basen pod żarówką, zmniejsz liczbę otworów wentylacyjnych.
Sierpień powinien być 'chłodnym' miesiącem dla Regiusa, nie ma więc co grzać na siłę...

Sarenka24
01-07-2013, 11:39
dokładnie, żarówka powinna byc slabsxza, no chyba ze masz ogromne terra, ktore trudno jest ogrzać. Pod źródło ciepła najlepiej dać basen (na kabel grzewczy, lub pod żarówkę), oprocz tego spryskiwać terra rano i wieczorem (wieczorem więcej). Nie wiem jakie masz podłoże, ale najlepiej mieć włókno kokosowe (ten brykiet co się namacza w wodzie) zmieszane z 1/4 piasku. Trzeba go dobrze spryskiwać, bo niestety jeśli wyschnie to zaczyna się niebezpiecznie pylić. Ale bardzo dobrze trzya wilgoć. Jeśli nadal będzie miał zbyt niską wilgotność to możesz umieścić większy basen, albo po prostu rozlać w jedno miejsce troche wody, żeby włókno było bardzo wilgotne, ale nie żeby pływało. innym sposobem jest zakup foggera, do kupienia już od 90 zł lub zakup (albo własnoręczna budowa) wodospadu (w zoologikach do kupienia za ok 150zł).
P.S. Co znaczy,że masz odpowiednia temperaturę? To znaczy jaką?
P.S.2: Otworow wentylacyjnych raczej nie zmniejszaj,bo wiem z doświadczenia,że biedne zwierzaki i tak mają za slabą wentylację. Poza tym,jęśli zmniejszysz to może ci zacząć podłoże i różne inne elementy wystroju pleśnieć.
pozdrawiam

Emoman
01-07-2013, 17:30
Po prostu częściej spryskiwać, ale nie zmniejszać przy tym otworów wentylacyjnych bo przy złej wentylacji zalęgnie się pleśń.

boidae
03-07-2013, 03:18
regiusy nie potrzebuja duzej wilgotnosci ja wcxale nie robie, no jedynie przed wylinaka i juz torfu nie bede dawac tlko trociny.

Sarenka24
03-07-2013, 04:26
dlaczego trociny?

goja
03-07-2013, 04:53
Podłoże mam z włókna kokosowego, a jeżeli chodzi o temperatury to 32 pod żarówką i 25,5-27 w zimniejszym kącie

Jeśli chodzi o żarówkę to taką polecili w sklepie mojemu chłopakowi, ale chyba rzeczywiście jest za mocna tymbardziej że teraz jest dosyć ciepło w mieszkaniu.

Z wilgotnością już jest dużo lepiej, teraz utrzymuje się na poziomie 60% - na jednym amerykańskim forum polecali nałożyć zmoczony ręcznik na część górnej wętylacji, dlatego pytałam, położylam na 1/3 długości i pomogło, ale sprubuję też innych waszych rad.

Myślicie, że żarówka 60W będzie ok??

Evoker
04-07-2013, 01:25
Chciałbym sprostować sens mojej wypowiedzi.
Zmniejszenie liczby otworów wentylacyjnych TAKIE aby nie wpłynęło na negatywnie na gada i otoczenie. Jest to skuteczne i bezpieczne jeśli pozostała część otworów jest wystarczjąca.

Np szybką utratę wilgotności obserwuje się przy zbiornikach otwieranych od góry, pozatym częste otwieranie terra powoduje gwałtowny spadek wilgotności.
Pojawia się również pytanie o sposób i miejsce pomiaru wilgotności.

Kostaka kokosowa, włókno kokosowe i mixy tego z piaskiem lub trocinami to idealne podłoże.
Goja smialo możesz na okres letni dać żarówkę 45W, gdy się ochłodzi wstaw 60W, mierz i obserwuj temperatury. Ja aktualnie mam 25W, zimą 40W + kabel (w nocy).

goja
04-07-2013, 02:13
ok, dzięki kupię zatem kilka i będę sprawdzać która najlepsza, i jeszcze jedno pytanko, czy na noc można mu zamontować zwykłą czerwoną żarówkę z elektrycznego (tak żeby go obserwować) czy lepiej kupić taką specjalnie dla gadów z zoologika?

Evoker
04-07-2013, 07:01
Zwykła czerwona wystacza! Węże nie potrzebują 'specjalnego' oświetlenia. Postaraj się aby nocą miał 22-24C co aktualnie nie jest takie trudne :)
pzdr

DEXiu
08-07-2013, 03:50
Ja tam utrzymuję wilgotność na poziomie 55-60 w dzień (biorę poprawkę że żarówki zaniżają pomiar) i 65-70 w nocy. Tylko przed wylinką podwyższyłem wilgotność dość znacznie poprzez wlanie w podłoże (torf zwykły i kokosowy) około pół litra wody.

42d3e78f26a4b20d412==