PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmiar pokarmu dla węży



DEXiu
14-07-2013, 13:44
Mam taki problem a raczej pytanko: czy może się zdarzyć że w wyniku połknięcia za dużego pokarmu coć się stanie wężowi poza możliwością zwymiotowania (chodzi mi konkretnie o 50-cm regiuska)? Czy może jeśli Regi złapie i udusi pokarm to znaczy że na pewno nie jest dla niej za duży? Bo z charakterystyki gatunku wynika że to dość wybredna gadzinka i może nie chcieć za dużego papu, czyli teoretycznie wystarczy że podam mu gryzonia i poobserwuję (popilnuję) a wężyk sam stwierdzi czy mu pasuje zgadza się? Bo zastanawiam się czy mogę gadzince podać myszoskoczka o dość sporych według mnie rozmiarach a Regi nigdy jeszcze nie jadła tak dużego pokarmu.

Fryzjer
14-07-2013, 13:56
slyszalem kiedys ze nie warto czesto podawac zbyt duzych ofiar bo potem waz na starosc moze miec problemy ze szczeka

GroM
14-07-2013, 14:08
Mam małe doświadczenie z Regiusami sam osiągnąłem dopiero od lutego wczoraj pierwsze karmienie mojej Regiuski ale pierwszy posilek zjadla dorosla mysz i to w poprzek to zajelo jej troche czasu ale co zauważyłem, to fakt; że szczura, świnkę bez problemu połknie nawet małego królika. !!! Więc nieobawiałbym się na twoim miejscu. Myszoskoczki to ich naturalny pokarm dorosle tez ...
pzdr
GM

ps. czytalem w opisie jednego z hodowcy iz nawet podal krolika i zjadl regiusek bez problemu

nie wiem jak z mlodymi ja mam takie okolo 140 cm obecnie ...
zycze sukcesu

redknee
14-07-2013, 14:25
to wg was 100cm regius jaka moze zjesc najwieksza ofiare ??
dorosla swinke morska, krolika ??

AGAM
14-07-2013, 15:32
dorosłego króika to napewno nie. Świnke też wątpie żeby zjadł taką dorosłą. Mój ma 120cm to bez problemów wszamał naprawde wypasionego myszoskoczka więc myśle że mógłby sobie poradzić z niezbyt wyrośniętą świnką morską. Moze dąłby rady zjeść coś większego ale to już by nie było zbyt dobre dla niego na pewno - utrudniało by mu nawet poruszanie sie.

SPeCTeR
14-07-2013, 17:55
Moj ma 100cm i karmie go sredniej wielkosci szczurami co ok. 10 dni.

DEXiu
15-07-2013, 03:09
Hmm. Wszyscy tu mówią o "dorosłych" "dużych" "małych" "średnich" gryzoniach. Może lepiej by używać jakichś porównań do czegoś? np. świnkę morską wielkości pięści czy czegoś, bo ja np. słabo się orientuję w myszoskoczkach i nie wiem jaki to jest dorosły a jaki młody? Jak jest taki wielkości sporej dorosłej myszy to jeszcze urośnie czy to jest "docelowa" wielkość?

goblin
15-07-2013, 03:21
Urośnie :]:]

GroM
15-07-2013, 03:52
Z dziennika

Pyton Królewski - Karmienie świnkami i królikiem 07.10.2003 10:20
Od czasu do czasu karmię moje Pytony średnimi świnkami, oba osobniki ochoczo je jedzą :)
Dostałem też małego królika i po kilku namowach moja samica skosztowała.
Zatem Regiusy nie kończą diety na szczurach...

Azazel
15-07-2013, 15:09
Hodwcy zza oceanu chodzi o USA - zalecają by rozmiar pokarmu nie był większy niż rozmiar węża w jego najgrubszym miejscu. Eliminuje to możliwość złamania żeber przez węża. Oczywiście reguła ta dotyczy młodych węży. Dorosłe ( Pyton sebae , reticulatus , bivittatus jak i liasis amethistinus , eunectes notaeus , murinus , consctrictor constrictor podgatunki ( peru , suriname i guyana ) -) są w stanie jadać ogromne ssaki bez uszczerbku szkieletu. Dorosł to węże przekraczające 3m z wez. wymienionych gatunków.
Zawsze lepiej podać 2 szczury średniej wielkości niż jednego ogromnego.

DEXiu
16-07-2013, 04:30
Azazel ==> Tylko tu się pojawia taka mała wątpliwość a mianowicie to że regiusy mają bardzo wąską szyję w stosunku do środka ciała, więc to chyba prędzej coś się stanie podczas połykania aniżeli już w żołądku.

Azazel
16-07-2013, 10:41
Proszę czytaj uważnie co jest napisane. ( nic nie wspominałem o żołądku - więc jak dla mnie nie ma żądnych wątpliwości )
Jęśli pokarm nie przekracza rozmiarem najgrubszego miejsca węża to wąż nic sobie nie powinien zrobić , nie ważne czy to regius czy reticulatus.

Sm0k3D
16-07-2013, 13:24
Eeeee, a ok. 75cm zbozowy wpierniczy dorosla mysz?? ;]

xav_setherial
16-07-2013, 13:31
jasne, że wpierniczy, ale lepiej zrobisz jak dasz mu dwa podrostki, po co ma się męczyć z jednym dużym myszonem??

42d3e78f26a4b20d412==