PDA

Zobacz pełną wersję : Lista zakazanych gadów- projekt ustawy



dreex
27-07-2013, 03:14
Podczas ostatniej mojej wizyty z Starostwie Powiatowym w Poznaniu gdzie rejstrowałem moje gady miałem okazje spojrzeć na projekt a moze właściwie juz gotową ustawę dotyczącą zakazu hodowli zwierząt niebazpiecznych , bardzo miła starsza pani skserowała mi jedną z list którą chciałem Wam przedstawić - i tak na liście oprócz słoni, nosorożców i innych bawołów :) tak tak one również są na tej liście znalazło sie także szereg gadów które chyba nas wszystkich najbardziej zainteresują ;


- Krokodyle ( Crocodylia)
- Waran z Komodo ( Varanus komodeeansis)
- Helodermy ( Heloderma sp.)
- Pyton Tygrysi ( Python Molurus)
- Pyton Siatkowany ( Python Reticulatus)
- Pyton Skalny ( Python Sebae)
- Anakondy ( Eunectes sp.)

W/w były zakwalifikowane ze względu na niebezpieczeństwo uduszenia , pogryzienia lub utopienia ( anakonda)

Następnie z rodziny jadusów znalazły się :

- Zaskroniec wschodni ( Rhabdophis sp.)
- Boiga blandingi
- Conophis lineatus
- Mussurana (Clelia clelia )
- Bomslang ( Dispholidus sp.)
- Thelotornis sp.
- Zdradnicowate (Elapidae )
- Węże morskie ( Hydrophiidae)
- Żmijowate ( Viperidae )
- Grzechotnikowate ( Crotalidae)

Sam jestem posiadaczem Pytonów tygrysich i na moje pytanie co zrobią z tymi gadami które są obecne w polskich hodowlach - pani niestety nie umiala mi udzielic odpowiedzi. Według zapisu tej ustawy w/w zwierzęta mogą być hodowane tylko w ogrodach zoologicznych , cyrkach , oraz placówkach gdzie służą do celów naukowych.

Nurek
27-07-2013, 03:20
wiec teraz wystarczy pobawić się w naukowbaca, przykleić mały kawałek plastyku do weża i powiedzieć ze jest to implant mózgu psa :P wtedy to bedzie działalnosć naukowa, a pozatym psy nie są niedozwolone :)

pozdrawiam

SPeCTeR
27-07-2013, 03:40
Wg mnie ta ustawa to kretynizm. Powinni zakazac trzymania psow, bo one tez moga pogryzc. Koty moga podrapac, a golebie roznosza jakies syfy. Jedyne przykre doswiadczenia ze zwierzetami jakie mialem to bylo wlasnie pogryzienie przez wilczura.

Obcy
27-07-2013, 03:43
> Sam jestem posiadaczem Pytonów tygrysich i na moje pytanie co
> zrobią z tymi gadami które są obecne w polskich hodowlach -
> pani niestety nie umiala mi udzielic odpowiedzi.

Podobno będzie je można trzymać aż do śmierci bez możliwosci rozmnażania ;-)

Drake
27-07-2013, 06:14
Za przeproszeniem do .... ta ustawa, ma to oznaczac ze nie bedzie juz mozna zakupic na przyklad pytona tygrysiego?

Obcy
27-07-2013, 06:48
kupic bedzie można zawsze :-) tylko nie bedzie mozna ich hodowac a co za tym idzie rejestrować

dr Robert
27-07-2013, 06:51
Warto czytać np. forum ogólne bo tam od dłuższego czasu w kilku wątkach toczy się na ten temat dyskusja, a właściwie już się kończy bo termin konsultacji projektu rozporządzenia skończył się 10 września (cały projekt na stronie Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl
Dyskusje na temat tego oprócz wielu wątków na głównym forum także na stronie PST (www.pst.org.pl) oraz u konkurencji www.terrarystyka.com.pl

Drake
27-07-2013, 12:12
Wlasnie przeczytalem ze na liscie ustawy o niebezpiecznych gatunkach znajduje sie boa constrictor, to znaczy ze nie mozna go legalnie trzymac? Nawet po rejestracji??!!!!!!! Przeciez boa constrictor zwykle nie osiaga rozmiarow powyzej 3 metrow!! A dorosle osobniki trzymane od malego sa bardzo lagodne i nie sprawiaja zadnych problemow. Kurcze, a za jakis czas mialem zamiar kupic boa.

dreex
27-07-2013, 15:59
Z tego co ja miałem do wglądu w starostwie - nie ma tam Boa Constrictor

micgekon
27-07-2013, 22:40
Dreex wejdź na strone PST tam jest lista projekt i poprawki.

Lukas
28-07-2013, 01:45
I tak kazdy będzie tryzmał duże węże, pomimo choroby umysłowej polityków...

Kretschmer
28-07-2013, 05:57
Jak myślicie... czy będzie można mimo wszystko kupić te węże "na czarno"???
Za jakiś czas chciałem kupić coś większego...

goblin
28-07-2013, 06:34
ja niemoge mogłoby się znaleźć kilku normalnych polityków ................... czy wśród tych wszystkich darmozjadów niema zadnego "terramaniaka" ?? ja niemoge a wszystko te chore programy w telewizji przez które większośc szarych ludzi mysli że każdy wąż jest jadowity a jak jush sie wytłumaczy że niejest jadowity to mówią że dusiciel i może udusić masakra normalnia :/ kto z terrarystów widziałby w roli węza który dusi człowieka np. pończosznika ?? ja niemoge chorzy są ci ludzie i tyle :]

Lukas
28-07-2013, 08:00
czy wiecie kiedy ma wyjsc nowa ustawa ?,bo sam nie wiem czy rejestrowac mojego tygrysa czy nie, bo jesli go zarejestruje teraz to jeszcze bedzie tak, ze mi go zabiora i skonczy w zoo.....czego bym sobie nie życzył

Pozdrawiam

nats
28-07-2013, 11:16
Mysle ze nie ma obawy zeby zabrali weze do zoo bo nie maja na nich miejsca i jedzenia.
a pozatym to kto to sprawdzi co sie ma w domu a chwalic sie nie trzeba
zawsze mozna miec wyrosnietego Boa taki Okaz 6metrowy:)

Emoman
28-07-2013, 11:50
Czyli co powinni zrobić ci , którzy mają constrictory niezarejestrowane? rejestrowac bo jak nie to zabiorą ? czy nie rejestrować , bo jak się dowiedzą że trzymasz to zabiorą bo to zakazane? druga sprawa- czy np ceny tygrysów i constrictorów na rynku wzrosną przez to , że ich chów może byc niedozwolony??

Mike
28-07-2013, 12:03
Idź do starostwa i zarejestruj constrictora na oświadczenie woli... masz czas na to do końca października tego roku... to jedyna szansa na to, żebyś mógł go zarejestrować bez papierów. Jak się spoźnisz to potem może być tak jak napisałeś...

xav_setherial
28-07-2013, 13:50
Emoman, zawsze ceny towarow zakazanych wzrastają, nie wiem, w jakiej formie politycy przegłosują tę ustawę, dlatego tak ważne jest działanie PST, Boa chyba wykluczą z listy zwierząt niebezpicznych, gorzej jeśli chodzi o pytona tygrysiego.

naRka

dr Robert
29-07-2013, 03:47
To nie ustawa tylko rozporzadzenie i żadnego głosowania nie będzie i żadni politycy, tylko urzędnicy ministerstwa środowiska.

42d3e78f26a4b20d412==