PDA

Zobacz pełną wersję : Zbozówkamała bez jedzenia



Jacu
12-08-2013, 06:52
Siemka niedawno kupilem malą zbozówke 30cm. i nie mam co jej dać jeść!!
Jezeli nie jed ła juz okolo 4 tygodnie to co zrobic .... bo dopiiero w piatek moge miec osseska!!

Azzurreeuss
12-08-2013, 06:56
No fajnie, kupować małego węża i niekarmic go 4 tyg;/
jak nie mozesz zapewnic żarcia to nie kupujesz zwierzaka!!!!!!!
Mogłes kupic na forum mrożone oseski;/
dla mnie to jest przegięcie;[;[;[;

Jacu
12-08-2013, 06:59
To nie tak ja go kupilem w niedziele tydzien temu .... ale tak podejrzewam ze nie jad z kilka tygodni bo jest bardzo chudy..... a wczesniej kupilem mu osseska juz owłosionego ale nie dał rady go zjeść a teraz dopiero w piatek moge miec jedzenie. I dlatego sie pytam ile wytrzyma bez jedzenia ....

goblin
12-08-2013, 07:09
Podejrzewac to se możesz :] młode guttaty sa chudze jak ołówki ;-)

DEXiu
14-08-2013, 10:55
Hmm. Niestety muszę się zgoodzić z Goblinem. Jeśli nie ma się duuużego doświadczenia w hodowli zbożówek to nie ma szans na stwierdzenie "na oko" ile nie jadła. Poza tym u tak młodych węży tego się stwierdzić po prostu nie da bo nawet gdyby od urodzenia nie jadł nie zaszłaby raczej poważna zmiana w wyglądzie :/ Zresztą nawet jeśli nie jadła 4 tygodnie to nie ma jeszcze realnego zagrożenia dla zdrowia czy życia gada więc jeszcze nie masz się czego bać.

Karla
14-08-2013, 11:39
> Jeśli nie ma się
> duuużego doświadczenia w hodowli zbożówek to nie ma szans na
> stwierdzenie "na oko" ile nie jadła.

Nawet z dużym doświadczeniem NIGDY nie da się stwierdzić, ile czasu wąż nie jadł. Jeden może nie jeść pięć miesięcy (mówię o dorosłych) i nie stracić na wadze, a inny w tym samym czasie schudnie. Wszystko jest kwestią osobniczą.

> nawet gdyby od
> urodzenia nie jadł nie zaszłaby raczej poważna zmiana w
> wyglądzie :/

To nie jest takie oczywiste, bo zależne jest od masy czynników. A poza tym, nie wiesz, w jakim wieku jest wąż, więc nie mów, że nie byłoby widać, gdyby nie jadł od urodzenia, bo może mieć i cztery miesiące przy 30cm (zależy jakiej wielkości się wykluł, ile zjadł w życiu i jakie miał temperatury). A gdyby nie jadł od urodzenia 4 miesiące to wierz mi, byłoby widać. Po wielkości nie poznaje się wieku, TO NIE JEST SSAK.

> Zresztą nawet jeśli nie jadła 4 tygodnie to nie ma
> jeszcze realnego zagrożenia dla zdrowia czy życia gada więc
> jeszcze nie masz się czego bać.

Realnego zagrożenia dla zdrowia czy życia węża nie poznaje się po tym, ile czasu nie jadł, TO NIE JEST SSAK. Problem pojawia się nie po określonym czasie, tylko w momencie, gdy wąż zaczyna tracić na wadze (a jest to wielkość mierzalna). Wychudzonego węża też łatwo jest poznać, jeśli się wie, jak wygląda normalny (a to można zobaczyć na dziesiątkach tysięcy fotografii w necie, nie trzeba ich na oczy oglądać).

Ludzie, błagam, nie stosujcie zasad rządzących światem ssaków do świata gadów. Wiem, że to odruch, ale jest to podstawowy błąd.

pozdrawiam, Karla

DEXiu
15-08-2013, 09:20
Nie no sory Karla ale o ile mogę się zgodzić z dwoma pierwszymi argumentami to w ostatniej kwestii (4 tygodnie niejedzenia) to to raczej się sprawdza w większości przypadków. Dla węża, nawet najmłodszego, 4 tygodnie postu to nie jest wielka tragedia.

Karla
17-08-2013, 05:04
> Dla węża, nawet
> najmłodszego, 4 tygodnie postu to nie jest wielka tragedia.

Pozwól, że wytłumaczę, jak krowie na miedzy. Wąż, jak każde inne zwierzę, musi jeść, żeby normalnie funkcjonować. Musi być odżywione serce, żeby dostarczać tlen tu i ówdzie, wątroba, żeby pozbywać się szkodliwych substancji, że o mózgu nie wspomnę. Wąż, który nie je zbyt długo ODWADNIA się, mimo, że dopiero po jakimś czasie zaczyna chudnąć. Zbożówka 30cm, która nie je 4 tygodnie, nie musi być w sytuacji krytycznej, ale trzeba poważnie wziąć pod uwagę jej stan ogólny. Nie widzisz węża, a mówisz, że nie jest wychudzony? A skąd wiesz? Powiedz, bo może coś przeoczyłam. I tak zupełnie bez wiedzy na temat węża wyrokujesz. A jeśli ma robaki? Jeśli jest chory? Naprawdę 4 tygodnie to nic? A skąd wiesz?

Abstrahując już od zbożówki JaCu, nie mając podstawowych informacji typu: w jakim jest wieku, czy traci na wadze, czy jest zdrowy, jak często i ile wcześniej jadł (wg Twojej wypowiedzi to można karmić małą zbożówkę co 4 tygodnie, bo "4 tygodnie postu to nie jest wielka tragedia"), nie można się tak autorytarnie wypowiadać, że nic jej nie będzie.

pozdrawiam, Karla

Karla
17-08-2013, 05:07
Artykuł dla beztroskich właścicieli węży

http://www.anapsid.org/emaciation.html

pozdrawiam

DEXiu
25-08-2013, 14:54
Karla proponuję skończyć tą bezsensowną wymianę zdań. Tak na zakończenie tylko powiem że jeśli wąż długo nie je to ODWODNIĆ się raczej nie może (no chyba że nie pije). A krowie na miedzy to możesz trawę dawać :)

Karla
26-08-2013, 11:43
DEXiu napisał(a):

> że jeśli wąż długo nie je to ODWODNIĆ
> się raczej nie może (no chyba że nie pije).

Mylisz się. Zauważ z czego składają się żywe organizmy - głównie z wody - i tą drogą wąż pobiera znaczną ilość wody. Przeczytaj artykuł, do którego podałam linka. Chcesz zakończyć wątek, to proszę uprzejmie, ale artykuł i tak przeczytaj.

pozdrawiam, Karla

42d3e78f26a4b20d412==