PDA

Zobacz pełną wersję : co ile podawać zbożówce jedzenie ?



NAZ
12-08-2013, 09:55
czy mogę podawać zbożówce jedzenie np. co 2 dni? jest mała, ale to straszny głodomor. czy moze lepiej nie podawać tak często?

mordd
12-08-2013, 11:19
Najbardziej intensywny sposób karmienia na jaki trafiłem to karmienie maluchów co 3-4 dni JEDNYM (nigdy nie więcej) noworodkiem przez pół roku, z przerwami na wylinki i kaprysy wężą. Łyse noworodki są szybko trawione i tym sposobem uzyskuje się szybki wzrost. Częściej już się nie da, a i to jest bardzo intensywnym sposobem i wymaga kontroli - np u zbożówek, u których przesadza się z jedzeniem występuje trwała deformacja (główa zbyt mała w stosunku do ciała). Bezpieczniej jest jednak podawać żarcie co jakieś 5 dni i taką formę radzę....

NAZ
12-08-2013, 11:31
aha, oki. dzięki wielkie.

Karla
13-08-2013, 02:40
Trzeba pamiętać, że lepiej trochę zbyt rzadko niż trochę zbyt często. Zwłaszcza w przypadku małych zbożówek. 4-5 dni jest ok, chociaż w pierwszych miesiącach życia co 3 też nie powinno zaszkodzić, nie wiem, w jakim wieku jest Twój wężyk.

pozdrawiam, Karla

NAZ
13-08-2013, 09:53
wężyca ma 2 miechy

mordd
13-08-2013, 12:45
To jeszcze maleństwo:) Możesz jej na jakiś czas zafundować częste karmienie, ale w takim wypadku powinna zjadać często a małe porcje - nawet jeśliby zeżarła kilka noworodków (a na pewno tak) to podawaj po jednym. Potem przystopuj i przejdź na drobne futrzaki.

xav_setherial
13-08-2013, 15:52
Mordd, a możesz powiedzieć, jaki związek ma częste karmienie zbożówki z deformacją głowy??

dzieki za odpowiedź

pozdrawiam

Grochu
14-08-2013, 03:07
to może ja za mordda odpowiem :)

aby połjkną ofiarę wąż rozciąga pysk, głównie dolną szczękę, której dwie cżesci nie są ze sobna w ogóle zrośnięte - ok, pół biedy, normalne.

ale:
dwie cześci górnej szczęki zrośnięte są ze soba tylko i wyłącznie pojedynczą chrząstką. u młodych jak wiadomo łączna tkanka chrzęstna jest znacznie delikatniejsza,n niż u dorosłych. częste naciąganie, tym bardziej do granic wytrzymałości (jak to ma w przypadku dużego pokarmu) może powodować trwałe rozciągnięcie i w konsekwencji deformację mordki (-:

mordd
14-08-2013, 03:14
Tak mogę. Przy przekarmieniu młodych wzrost ciała jest zbyt szybki w stosunku do wzrostu kości czaszki i w efekcie wyrastają duże węże ze zbyt małą główką - to jest niestety nieodwracajne. Tyle wiem na pewno, domyślać się mogę rónież że i wzrost kości kręgosłupa może być zaburzony, ale to tylko moje domyślanie....

mordd
14-08-2013, 04:38
To dotyczy kwestii rozmiaru zdobyczy. Jest jeszcze kwestia ogólnej ilości a o tym powyżej....

42d3e78f26a4b20d412==