PDA

Zobacz pełną wersję : Zbozowka



Budyn
24-09-2013, 16:12
mam samca zbozowki i chce dokupic mu partnerke i zastanawiam sie czy moge mu dokupic 2 :) czy cos moze sie dziac jakas rywalizacja albo cos??

xav_setherial
24-09-2013, 17:12
Nic się nie będzie dziać, trzymanie kilku zbożówek w jednym terra jest całkowicie bezpieczne, będziesz je musiał tylko rozdzielać na czas karmienia, dla ich bezpieczeństwa. Radziłbym Ci jednak zrezygnować z haremu i kupic samca i samicę, bo większa ilość samców w trakcie godów dodatnio wpływa na ich popęd seksualny i gotowośc do aktu prokreacji, rywalizują one wtedy o względy samicy.

narra

P4w3l
25-09-2013, 01:52
tak bedzie rywalizacja, ktora ma dzisiaj sie piiii z samcem ;]

Grochu
25-09-2013, 02:45
chęć samicy to sprawa drugorzędna. najważniejszy jest popęd u samca

DEXiu
25-09-2013, 08:55
Hmm. A co jak się samiec przy jednej zmęczy i już mu na drugą sił, tudzież ochoty, nie starczy? ;)

Czarna Rozpacz
25-09-2013, 10:33
ochota zawsze jest ;)

_TRIMK_
25-09-2013, 10:36
ale siły niema na nonstopie;)

Grochu
25-09-2013, 15:25
spokojnie. samce na ogół kopulują po kilka razy z samicą w przedziale kilku dni-tygodni. na pewno starczy mu siły,m o ile tlyko będzie pobudzony.

Sojkas
26-09-2013, 08:35
Calkowicie bezpieczne mowisz?

http://42.pl/url/9rB

http://42.pl/url/9rC

http://42.pl/url/9rD

http://42.pl/url/9rE

Karla
26-09-2013, 15:49
Samice w większości wypadków nie rywalizują ze sobą. W okresie godowym dwa samce mogą ze sobą walczyć (co objawia się ganianiem się po terrarium), ale to jedyny okres i też nie zawsze (chociaż w obecności samicy jest to prawdopodobne). Rozsądniej jest trzymać trio o składzie 1+2 niż 2+1, do rozmnażania nie potrzebna jest rywalizacja samców, zbożówki rozmnażają się i bez tego. W okresie godowym i tak niewykluczone, że jednego samca rzeba będzie oddzielić, jeśli drugi nie będzie mu dawał spokoju, więc po co to komu. Możesz spokojnie dokupić 2 samice. Natomiast co do trzymania w jednym terra - nie poleca się trzymania razem młodych węży z powodu kanibalizmu (jak słusznie zaznaczył Sojkas), który zdarza się bardzo rzadko, ale się zdarza. Natomiast z dorosłymi tego problemu raczej nie powinno być.

pozdrawiam, Karla

Sojkas
29-09-2013, 13:12
Nie tylko kanibalizm, ale o ugryzienia, ktore to zdarzaja sie w kazdym wieku-glownie przy karmieniu.
ATSD czemu trzymac zbozowki razem? Co, oprocz oszczednosci, za tym przemawia?
Podczepiam sie pod Twoj post, ale pytanie kieruje do wszystkich.

Karla
29-09-2013, 14:22
Jeśli trzyma się dwa lub więcej węży razem, wtedy obowiązkowe jest karmienie oddzielnie, co wyklucza możliwość pogryzienia przy karmieniu.
Jeśli chodzi o mnie, to za trzymaniem kilku węży w jednym terra przemawiają (oprócz oszczędności) względy estetyczne:
http://forum.terrarystyka.com.pl/album_showpage.php?pic_id=3189

pozdrawiam, Karla

Sojkas
29-09-2013, 16:20
Zapach zostaje ->glodny waz moze pogryzc"pachnacego" wspollokatora, ktory wlasnie wrocil z karmienia.
Estetyka : de gustibus...

Karla
29-09-2013, 16:42
No to chyba jest w miarę jasne, że nie można dopuścić do tego, żeby jeden wąż był głodny a drugi pachnący myszą. Jak się karmi, to wszystkich mieszkańców, jeśli któryś nie może jeść (np z powodu wylinki) to nie karmi się żadnego. A jakieś 15-20 minut po polowaniu i posiłku następuje osłabienie reakcji pokarmowej (wąż przestawia się na moduł "Trawienie"), więc dwa nakarmione węże już się atakować raczej nie będą. Mam 3 wściekłe żarłoki w jednym terrarium (a miałam jeszcze oddzielnie od nich 2 inne trzymane razem), dorosłe, które na żarcie rzucają się z hasłem "zabij albo zgiń" (mimo, ze gryzoń jest zawsze martwy, zwisający nieruchawo z pęsety, ociekający wodą i o temperaturze trochę niższej od temp. żywego gryzonia). A Ty sugerujesz, że zbożówki (wśród których fanatyczne żarłoki zdarzają sie bardzo rzadko) się pogryzą. Ja rozumiem, że nie popierasz trzymania razem, masz do tego prawo, i nie próbuję Cię przekonać, tylko pokazać, co kieruje mną. Bo mimo, że wg tego, co napisałam, Lampropeltisy też nie powinny się zżerać, to jednak ich nie trzymałabym razem. Po prostu wszystko w granicach zdrowego rozsądku.
Zapytałeś, co może przemawiać za trzymaniem węży razem, ja napisałam, dlaczego ja to robię, a nie dlaczego powinni inni. Mam w tej chwili dwie młode zbożówki, które dopóki są małe i "głupie" będę trzymać oddzielnie, a potem prawdopodobnie też przeniosą się do wspólnego lokum i niewykluczone, że jeszcze dołączą do nich inne. To, co robię nie jest wzorcem, tylko przykładem. A robię tak, bo lubię patrzeć na węże w grupach (u mnie węże są głównie do patrzenia), akurat problem braku miejsca u mnie nie istnieje (gdyby istniał, nie miałabym tylu dorosłych Lampropeltisów).

pozdrawiam, Karla

Sojkas
29-09-2013, 17:17
Za bardzo wzielas "do siebie" moje pytanie.
Jesli traktujesz weze tak, jak to opisalas, to minimalizujesz ryzyko, poza tym zdajesz sobie sprawe, ze zagrozenie zawsze jest, chocby maluuuuuuutkie :)
Natomiast mnie zastanawia jak to wyglada u ludzi z nieco innym podejsciem i innym zasobem wiedzy -> nigdy nie zpomne postu mowiacego o tym jak to ktos karmil regiusa zywym szczurem, ktory to ugryzl weza w glowe i tak trzymal, a wlasciciel !!!zadzgal!!! szczura srubokretem... Dodajmy do tego fakt, ze w 95% (strzelam oczywiscie, badan nie przeprowadzalem) grupowe trzymanie wezy wynika z checi upchania jak najwiekszej ich ilosci na ograniczonej przestrzeni.
Zreszta to inny temat, bo ja np uwazam za fikcje, by dorosla para zbozowek mogla komfortowo przebywac w terrarium 80*50*40 (wymiary z opisu na stronie).
To zreszta jest powod, dla ktorego chyba nigdy nie zdecyduje sie na wiekszego weza.

Karla
29-09-2013, 17:34
A ja myślę, że 80X50 dno powinno dla dwóch zbożówek wystarczyć. W końcu zbożówki nie są takie duże. Ale może to też kwestia gustu :)

42d3e78f26a4b20d412==