PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o węże



The_Answer
29-09-2013, 13:13
Witam
Nie wiem gdzie znalezc artykul, opis? czym roznia sie weze wlasciwe od dusicieli, jesli moglby mi ktos napisac lub podac link gdzie jest to wytlumaczone to bylbym wdzieczny. Prosilbym o szybka odpowiedz to ma duze znaczenie do otrzymania zgody na weza. Pozdrawiam

Pituophis
29-09-2013, 13:34
Jakie różnice- w hodowli, behawiorze, anatomii, występowaniu, filogenezie...???

_TRIMK_
30-09-2013, 04:47
właściwe mają okrągł źrenice a dusiciele >|< pionową:)

reed
30-09-2013, 05:09
Jesteś tego pewien ?

_TRIMK_
30-09-2013, 06:16
TAK I JESZCZE JADUSY MAJĄ ŹRENIVE >|<:)

Biber
30-09-2013, 07:00
boidae mają też pazurki odbytowe a właśnice ich nie mają :)

DEXiu
30-09-2013, 09:14
Przede wszystkim różnią się nazwą :) Bo w rzeczywistości to różnic jest od groma a podobieństw też się znajdzie sporo. Dusiciele (gromada Boidae[/b] - znaczy chyba gromada bo znowu zapomniałem sobie jak z tą systematyką jest a nie chce mi się grzebać w książkach) dzielą się na dwie główne rodziny - "boaowate" ([i]Boinae) oraz "pytonowate" (Pythoninae - z tymi łacińskimi nie jestem do końca pewien także jakbym strzelił jakąś literówkę albo pozmieniał ciut to nie krzyczcie bo zdarza się a to akurat nie jest istotne) i jak sama nazwa wskazuje zaliczamy do nich wszystkie Boa, Pytony, Morelie, Epicratesy itp. Węże właściwe natomiast(gromada Colubridae) to zdecydowana większość pozostałych węży (to po prostu te "pospolite" węże). Tak "na pierwszy rzut oka" to oprócz kilku drobnych różnic w budowie ciała można jeszcze zrobić podział według sposobu polowania. Chyba każdy wie w jaki sposób dusiciele zabijają swoje ofiary w większości przypadków. Natomiast w. właściwe mają dużo bardziej zróżnicowany sposób polowań - mogą być zarówno jadowite jak i dusić swoje ofiary podobnie jak dusiciele. To by było na tyle jeśli chodzi o podstawy :)

DEXiu
30-09-2013, 09:15
Kurcze! Chyba gdzieś podczas pisania mi wcięło domknięcie kursywy i wszystko się pochyliło :/

reed
30-09-2013, 09:32
Racja, czasem się człowiek pomyli i nie ma możliwości edycji posta :|

_TRIMK_
30-09-2013, 09:32
jwszcze dusiciele mają wspaniale wyodrębnioną głowę od reszty ciała a wężę właściwe mają słabo wyodrębnioną głowę!

The_Answer
30-09-2013, 10:16
Dzieki bardzo za pomoc szczegolnie Tobie DEXiu. POzdro

Azazel
30-09-2013, 15:47
Dusiciele należą do rodziny Boidae. Rodzina ta dzieli się na dwie najbardziej znane podrodziny: Boinae i Pythoninae. Pozostałe podrodziny to: Trophidophis, Loxoceminae, Bolyeriinae, Erycinae.
Między Boainae a Pythoninae instnieją znaczne różnice. Boa nie mają kości nadczołowej , która występuje u Pytonów, u Boa brak jest zębów na kości przedszczękowej , która u pytonów jest uzębiona, samice pytonów składają jaja , samice boa rodzą żywe młode.
Prawie wszystkie gatunki rodziny Boaidae mają resztki pasa miednicowego i ślady tylnych kończyn i z reguły rozwinięte 2 płuca, choć lewe jest większe od prawego. Rodzaj Tropidophis posiada 1 płuco.
Cechą charakterystyczną jest obecność szerokich tarczek na brzusznej stronie ciała oraz dobrze rozwinięte oczy z pionową żrenicą. Posiadają też niewiarygodnie rozciągliwe scięgna szczeki pozwalające połykać ofiary kilkanaśćie razy wieksze niż głowa węża.

Rodzina Colubridae ( węże właściwe tzw. wężowate ) - to najliczniejsza rodzina węży ( ponad 1500 gatunków ).
Ogromna większość tych węży to niedużę i niegroźne gatunki choć są również jadowite ( rodzaj Enhydris - ).
Najpospoliciej występującym wężem jest należący do rodzaju Natrix - Natrix Natrix zwany zaskrońcem zwyczajnym. W terrarystyce najpopularniejszę są: weże z rodzaju Lampropeltis , Cluber ( połozy ) , Elaphe.
Są znacznie mniejsze niż dusiciele, polują na drobne ssaki, ślimaki, ryby, owady czy ptasie jaja.

Pituophis
30-09-2013, 16:04
Małe sprostowanie:
Boidae, Pythonidae, Loxocemidae, Bolyeriidae i Tropidophidae to obecnie rodziny.
Jedynie Erycinae uznawane są w tej chwili za podrodzinę Boidae. Ostatnio postuluje się wydzielenie z Tropidophidae Ungaliophidae jako rodziny. Wszystkie łaczy się w nadrodzinę Boidea.
U boidów brak kości nadoczodołowej, nie nadczołowej.
Prawe płuco just większe u dusicieli, lub jest jedynym obecnym( u reszty węży).
Nie wszystkie Boidae są żyworodne- 2 gatunki Erycinae składają jaja- Eryx elegans( strzelec arabski) i Gongylophis muelleri. Do Boidae ostatnio zalicza się Calabaria reinhardtii, który również składa jaja.

Pituophis
30-09-2013, 16:14
Przepraszam- jajorodny Eryx to Eryx jayakari, nie E. elegans

Azazel
30-09-2013, 16:23
Różnice dzielące Pythoninae od Boainae skłaniają do uznania ich za 2 osobne rodziny Pythonidae i Boaidae.
Panuje jednak dalej przekonanie, że obie należą do rodziny Boaidae.
Nie napisałem, żę wszystkie Boaidae są żyworodne . Żyworodne są boainae a to różnica.
Jeśli chodzi o płuca to lewe jest większe według dostępnej mi literatury. Rodzaj Trophidophis posiada tylko lewe.
Jeśli chodzi o kość to oczywiście chodzi o nadoczodołową - przyznaje pomyłke.

Karla
30-09-2013, 17:16
Lewe nie może być większe, bo redukcja lewego płuca robi miejsce na serce. Oczywiście zależy z której strony się patrzy, a przy tym niektórym się mylą strony, ale przyjmuje się, że serce leży po lewej stronie :))

The_Answer
01-10-2013, 00:11
Dzieki jeszcze raz, a moim zdaniem to serce jest na srodku a rozrasta sie na lewa ale to u ludzi :P nie wiem jak u wezy

Pituophis
01-10-2013, 09:07
Lewe może być większe i nawet jedyne- ale u Amphisbaenia.

42d3e78f26a4b20d412==