PDA

Zobacz pełną wersję : problem z elaphe obsoleta



ser
05-10-2013, 12:56
mam dwa wężyki smugowe, ktore nie jedzą mi już od 4 tygodni. mają one po 30cm długości, więc wydaje mi się, że jest to niepokojące. dodatkowo mają lajprawdopodobnie zmiany krzywiczne ogona. co mam robić? jeden z węży zjadł oseska w środę, więc jest już z nim trochę lepiej. drugi dalej nie je. oba są mało ruchliwe i nie reagują na szturchnięcia palcami. mam im podawać jakieś leki?? czy trzeba przejść do karmienia przymusowego? oba węże mają grubość w najcieńszym miejscu ok 2 grubości zapałek. prosszę o pomoc! z góry dziękuję.

czesiek_
05-10-2013, 13:22
Przewruc węza na grzbiet i obserwuj czy szybko i sprawnie powruci do poprzedniej pozyci.

ser
05-10-2013, 13:39
nie przewraca się szybko. bardzo powoni się porusza. wydje się jakby sprzwaiało mu to wielką trudność.

Karla
05-10-2013, 14:37
Jaką masz temperaturę w terra?

ser
05-10-2013, 15:15
mam go od wczoraj. wcześniej miał jakieś 22-23 stopnie, a u mnie jak przyjechał, to dałem mu wyższą - 28 stopni i podwyższyłem wilgotność. teraz jest już lepej. zauważyłem na nim jednego roztocza (tylko jednego) a dobrze go obejrzałem. teraz jest już lepiej trochę niż wczoraj. jutro będę mu podawał oseska mrożonego (ale oczywiście podgrzanego) i zobaczymy, czy będze jadł. w razie braku apetytu zastosuję karmienie przymusowe. u drugiego z wężyków karmienia tego nie da się już uniknąć. napiszcie mi, co teraz mam zrobić proszę!!! po takim karmieniu, to już zawsze trzeba będzie je karmić przymusowo? pomocy!!!

Karla
05-10-2013, 15:28
No więc 22-23 to stanowczo za mało i jak sam widzisz, podwyższenie temperatury trochę pomogło. Przede wszystkim nie dawaj im teraz jeść, przecież one dopiero przyjechały, dopiero chwilę są w porządnej temperaturze, daj im odsapnąć. Niech się zaaklimatyzują, ogrzeją. Jeszcze tylko zdecyduj się, czy masz je od wczoraj, czy nie jedzą Ci od 4 tygodni. NIE karm przymusowo. Daj im odsapnąć kilka dni i podaj normalny posiłek (każdemu oddzielnie). Karmienie przymusowe stosuje się wyłącznie wtedy, gdy wąż traci na wadze. Roztocza na pewno są w większej ilości, jeśli znalazłeś jednego, a za trochę znajdziesz więcej, jeśli ich nie wytępisz.

pozdrawiam, Karla

42d3e78f26a4b20d412==