PDA

Zobacz pełną wersję : OŚWIETLENIE???????????????????????????ITP



katola
12-10-2013, 09:39
Czy w terrarium konieczna jest świetlówka? mam zbożowego i gościu z zoologicznego mi wciska że jest potrzebna? A i czy trzeba podawać minerały i witaminy wstrzyknięte do myszy? I jakie terrarium jest dobre dla zbozowego o dł. 60 cm! mam terrarium 90x50x30 cm i gość pieprzy że za duże
Pozdrawiam

Lucky
12-10-2013, 09:58
oswietlenia nie musi byc jesli zapewnisz inne zrodlo ciepla(lepiej zeby jednak bylo, wtedy latwiej o wprowadzenie dnia/nocy w zycie weza i tym samym pory spoczynku zimowego). witaminki raczej sa zalecane, szczegolnie jesli nie zapewnisz lampki z UV(wtedy ulywaj preparatow z wit. d3 do wody. a jesli karmisz weza niepelnowartosaciowym pokarmem to lepiej caly zestaw wit wstrzyjnac do myszy)
mysle ze to terra jest ok

TylerPL
12-10-2013, 10:30
Nie stosuj świetlówki bo na wogóle nie daje ciepła. Mam świetlówki w akwarium i wiem że one na pewno Ci nie ogrzeją terra. A jeśli maja tylko oświetlać to mogą być. Ale mnie osobiście drażni takie białe światło ze świetlówki. Wole takie żółte z normalnej żarówki lub halogena. Terra na pewno nie za duże!

Pituophis
12-10-2013, 10:56
Świetlówka nie jest niezbędna-promieniowanie UV jest dla węży obojętne-możesz zainstalować, ale nie musisz. Jak mówił TylerPL, niemal wcale nie daje ciepła, więc jepiej zastosować żarówki czy kable. Ja u żadnych węży nigdy świetlówek nie używałem.
Pan z zoologicznego to powinien schab w mięsnym sprzedawać, a nie węże!!! Niektórzy podają znikome(10% dawki na opakowaniu raz na 1-2 miesiące) ilości witamin, lub stosują je w szczególnych przypadkach, ale nie ma potrzeby stosowania ich regularnie-gryzonie są pełnowartościowe, i witaminy raczej wężowi zaszkodzą niż pomogą. Jeżeli już- to odrobinę do wody co 2 miesiące, tylko po co? Ja nie podaję i wiele osób także nie, a węże się dobrze rozwijają i mnożą.
Wstrzykiwanie witamin w żywe zwierzę jest bestialstwem, nawet gdyby to była stułbia!!!! Nie wolno tego robić.
Nie istnieją za duże terraria- to jest dobre, nawet bardzo dobre.
Nie słuchaj tego małpiszona zza lady, który zna się tylko, jak zrobić pieniądze- i świetlówkę chciał wcisnąć, i witaminy, i pewnie jeszcze gotowe terrarium, pod pretekstem, że Twoje za duże.

Rhodan2000
12-10-2013, 16:24
nie, chyba, ze UV, ale zapalana dosc rzadko

Rhodan2000
12-10-2013, 16:25
Trafo moze jednak dac cieplo, ale nie o to chodzi, to swiatlo nie jest "plastyczne", wiec po co?:)

Rhodan2000
12-10-2013, 16:27
dla ciepla ---- podczerwien, dla oswietlenia tzw "dzienne zarowki"
sa po ok 3 Euro, daja swiatlo zblizone do slonecznego, ale bez UV

42d3e78f26a4b20d412==