PDA

Zobacz pełną wersję : "mieszanie" zbożówek



flo
23-10-2013, 07:53
Witam. Może ktoś zna linki do stronek o łączeniu (rozmnażaniu) różnych odmian barwnych zbożówek żeby było wiadomo jakie "kolorki" młodych wyjdą (wiecie o co chodzi-taki "kalkulator") w języku polskim.

Szukałam w starszych postach ale te stronki nie są po polsku a to dla mnie chyba trochę za trudne.

goblin
23-10-2013, 08:22
Powiedz jakie "mieszanki" cie interesują to ci pomożemy bez tego "kalkulatora"...

Obcy
23-10-2013, 08:27
mnie interesuje
okeetee x hypo lavender
emoryi x butter
blizzard x striped motley

flo
23-10-2013, 08:28
Np.samica snow+samiec albino.

acha jeszcze jedno: czytałam że snow są het. amel. +het.anery. więc po skrzyżowaniu dają też inne potomstwo niż tylko snow?

flo
23-10-2013, 08:37
Pewnie wielu "mniej doświadczonych i wyuczonych" chętnie by skorzystało z takich stronek bo już czytałam parę takich postów: co wyjdzie...Więc może będzie ich mniej chyba że chętnie odpowiadacie na takie pytania? Może się one już niektórym znudziły i nikt mi wtedy nie pomoże...?

goblin
23-10-2013, 08:41
Hohohoho no Obcy pytanie konkretne :D


flo jak albino niebedzie heterozygota na coś to myśle że wyjdą albino + normal + może jeszcze cos tylko niewiem jak z procentami...

Obcy
23-10-2013, 09:59
http://www.terrarium.com.pl/forum/read.php?f=12&i=24085&t=24083

flo
23-10-2013, 11:26
Dzięki ale to już mam. Szukam czegoś po polsku (lepiej zrozumiem;))

A może wiecie czy można rozpoznać płeć malutkiej zbożóweczki-takiej jak najmłodszej (jak)??
(nie chce mi się nowego tematu pisać-hehe;)) taka już jestem leniwa;))

Pozdrawiam

mordd
23-10-2013, 11:35
za każdym razem classic w tym:
okeetee x hypo lavender - classic het hypo het lavender (okeetee to forma dzikiego ubarwienia i łączenie jej z innymi wymaga kilku pokoleń selekcji)
emoryi x butter - rootbeer het amel het caramel - dobre połączenie aby w F2 uzyskać creamsicle i caramel cream
blizzard x striped/motley - classic het amel het anery B w tym 1/2 het striped 1/2 het motley (motley i striped to kodominacja)

mordd
23-10-2013, 12:07
Niestety, ale po polsku czegoś takiego nie ma. Poza tym takie kalkulatorki uwzględniają tylko to, co w nie wpiszesz a więc i tak trzeba znać każą odmianę bo wpisuje się poszczególne mutacje (składowe odmiany). Nie ma co wpisywać na przykład nazwy "snow" bo wyjdą ci bzdury. Jeśli będziesz znał odmiany to kalkulator będzie zbędny (jedynie przyśpiesza przy bardziej złożonych odmianach). Jak na razie nie spotkałem jeszcze kompletnego spisu odmian po polsku bez setek błędów i całkowitych bzdur.

flo
23-10-2013, 13:07
Ładnie mnie "pocieszyłeś"....Zostało mi więc tylko pytać mądrzejszych kolegów...

flo
23-10-2013, 14:18
więc co "wyjdzie" z dwóch snow'ów?(wiem że małe wężyki;))

mordd
23-10-2013, 14:24
same snowy :)

artur_kocuba
24-10-2013, 05:55
a jakie młode wyjdą z nominalnej i rootbeer? nie chodzi mi procentowo, tylko na co mam szansę liczyć

mordd
24-10-2013, 06:46
Masz szansę liczyć na popaprane węże nominalne z 25% dolewem emoryi. Takich mieszanek nie wolno robić - nie ma uzasadnienia dla bezsensownego mieszania emoryi z guttatą. To co otrzymasz to bedą nominalne węże z mniej lub bardziej widocznym dolewem P. emoryi. Po to hoduje się takie mieszańce, żeby uzyskać węże jak najbardziej odbiegające od guttaty - a więc trzeba je krzyżować w obrębie grupy (rootbeer - creamsicle) lub z emoryi, jeśli ma to uzasadnienie. Partnerem dla rootber het amel jest taki sam wąż lub creamsicle bo tylko wtedy uzuskasz dobrej jakości creamsicle a tylko po to robi się takie mieszanki. Łączenie rootbeer z nominalną guttatą to niepotrzebne "zaśmiecanie" puli genetycznej guttaty nic nie wnoszącym dolewem emoryi - tylko niepotrzebny zamęt z tego powstaje.
ewentualne połączenie rootbeer het amel z amelanistyczną zbożówką da ci przynajmniej coś w miarę zbliżonego do creamsicle (nazywane red creamsicle) - nazwa musi być zachowana niezależnie od udziału emoryi a nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której creamsicle różni się od guttaty amel wyłącznie nazwą i niczym innym. Udział emoryi powinien oscylować w granicach 50% lub więcej.

42d3e78f26a4b20d412==