PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetnienie i ogrzewanie w terrarium zbożowego



DSO.pl
26-10-2013, 12:52
Od tygodnia mam takiego węża (około 6 m-cy, 55-60cm). Terrarium jest szerokości 60 cm, głębokie na 30 cm i wysokie na 40 cm. Podłoże jest z kokosa, a w nim kabel grzeczy terra zone 15 W. Mam jednak wątpliwość, czy ten przewód działa. Jak go dotykam, to w ogóle nie czuję, żeby on był ciepły. Czy powinienem ręką wyczuwać ciepło? W terrarium jest około 20 stopni, więc wydaje mi się że za mało i dlatego piszę ten post.
Poza tym w jednym rogu zamontowałem żarówkę i tu też mam pytanie, czy lepsza taka zwykła tradycyjna żarówka, czy taka z lustrem na górze, która kieruje ciepło na podłoże i mniej rozprasza światło, bo teraz taką właśnie mu zainstalowałem. No i jakiej mocy ma być ta żarówka? Włożyłem 60W, ale wkładając rękę wydaje mi się, że może być ona za mocna i nie wiem, czy nie wymienić jej na 40 W.
To mój pierwszy wąż i jestem laikiem, a chciałbym mu stworzyć jak najlepsze warunki. dlatego proszę Was o pomoc.

Ali
26-10-2013, 13:27
wydaje mi się ze żarówka jest za mocna a kabel na początku(ok 30cm) nie grzeje a dobiepro potem od tego odcinku zaczyna grzac a ty masz ten kabel w tym fauna boxia czy terrariuM??

corno
26-10-2013, 13:51
To czy zarowka jest dobra czy nie to musisz sam ocenic. Zalezy to od warunkow jakie masz w domu. Bezposrednio pod zarowka dobrze jest polozyc kamien jakis. Temperatura tam moze osiagac nawet 32 stopnie. Nie bedziesz mial takiej temperatury w calym terra na pewno. Zatosuj lustrzanke. U mnie to wyglada tak, ze jedna zarowka ( lustrzanka 40 v) jest w terrarium przy suficie w zrobionym z kokosa kloszu, a druga na zewnatrz swieci przez szybe i tez daje cieplo, wiec w terrarium w zaleznosci od miejsca jest temperatura od 24 do okolo 33 stopni. Waz moze sobie wybrac dogodne miejsce. Jak mu jest za cieplo to wlazi pod wilgotny mech torfowiec, jak za zimno to idzie gdzieindziej. Na noc najlepiej jak jest okolo 22 stopni. Nie moze byc za zimno bo istnieje mozliwosc, ze zwroci Ci pokarm przy zbyt niskiej temperaturze. Dzieje sie to na skutek braku trawienia przez zbyt niska temperature. A jak wiadomo zwracaniepokarmu nie jest dla weza zdrowe. Pozdrawiam.

Raffee
26-10-2013, 13:57
Najlepsza bedzie specialna zarowka do terra i 60W przy rozmiarach twojego terra nie bedzie za duzo (mozesz stwierdzic po temp. w terra) i napisales jeszcze
>Poza tym w jednym rogu zamontowałem żarówkę. Jezeli masz kabel grzewczy i inne zrodlo ciepla to umiesc je w jednym miejscu gdzie bedzie wieksza temperatura i waz bedzie mogl sie wygrzac a w drogiej czesci gdzie jest chlodniej umiesc kryjowke.

corno
26-10-2013, 14:01
Dodam jeszcze, ze moim zdaniem kabel grzewczy jest nie najlepszym pomyslem. Po co mu grzac podloze skoro ma cieplo na podlozu i na reszcie wyposarzenia? Jesli by chcial sie zchlodzic to gdzie to zrobi skoro masz kabel? Nie polecam. Wg mnie jet to zbedne, a poz tym nie naturalne.

DSO.pl
26-10-2013, 15:25
Na opakowaniu od przewodu jest napisane TERRA ZONE 15 AQUA EL.

josetsu
26-10-2013, 15:26
jak dla mnie za zimno! zarowka tez za mocana-na takie wymiary terra raczej 40 jest lepsza do tego terra! co do kabla to powinienes cos czuc! aha i lepszze nsa lustrzane zarowki! a i pytanko przy zarowce 60 masz 20 stopni w terra? to cos jest nie tak!!

DSO.pl
26-10-2013, 15:27
Wlasnie dzisiaj chyba zwrocil. bo po nocy znalazlem cos w rodzaju skory z chomika dlugosci 3-4 cm. Wiec watpie, zeby to wydalil, raczej zwymiotowal, ale pewien nie jestem, bo od tygodnia jestem terrarystą:)

Pituophis
26-10-2013, 23:51
Za zimno, za zimno.... Dogrzać trzeba koniecznie. W jednym miejscu powinno być około 30 stopni-taka "wyspa ciepła", w pozostałych częściach terrarium 26-22 stopnie(w różnych miejscach różna temperatura). Ja polecam kabel grzewczy rozłożony na części terrarium, aby uzyskać takie zróżnicowanie temperatury i nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby on być nienaturalny czy szkodliwy?? U mnie wszystkie węże są grzane głównie kablami AQUA SZUT 25 W( jeden taki kabel wystarcza do nagrzania 2 terrariów 80x40x40 cm), dodatkowo oczywiście żarówkami( zwykłymi lustrzankami).

Biber
27-10-2013, 00:55
propopnuje zostawić tą żarówe i podłączyć do niej ściemniacz elektyczny żebyś mial kontrole :)

DSO.pl
27-10-2013, 02:59
Termometr jest w drugiej części terrarium, gdzie nie ma żarówki i tam odczytuję temperaturę, ale jest ona za niska. Radzicie zmienić przewód grzewczy na mocniejszy? Bo po nocy, gdy nie świeci żarówka, temperatura spada poniżej 20 stopni, mimo że non stop przewód jest podłączony pod prąd. W dzień temperatura sięga 24-25 stopni, więc chyba może być, no ale ta noc mnie niepokoi:(
No i widzę, że zdania są podzielone i sam już nie wiem, czy zostawić 60W, czy zmienić na 40W?????? HELP:)

Raffee
27-10-2013, 02:31
Temperatura w miejscu gdzie masz termometr powinna siegac 26-27 a w miejscu gdzie jest zarowka 30-32 stopnie. Natomiast w nocy nie powinna spadac ponizej 22 stopni i mocniejszy kabel bedzie niezbedny. W dzien glownym i jedynym zrodlem ciepla powinna byc zarowka lub promiennik a kabel powinny byc uzywany w nocy. Z zarowka musisz kombinowac i sprawdzic jaka jest temp. przy 60W i 40W a sam bedziesz wiedzial ktora kest lepsza ale wedlug mnie 40W jest zaslaba bo ja w terra 80x40x50 mam 150W i temp. w czesci nie ogrzewanej wynosi 27-28 stopni a w nocy bez zadnego ogrzewania 24 Nie masz przypadkiem terra kolo okna bo to jest nie mozliwe zeby temp spadala ponizej 20

DSO.pl
27-10-2013, 10:18
Terra stoi w moim sklepie i pewnie stąd niższa temperatura. Skoro mam mocniejszy przewód dać, to jaki? Ile W? Przypomnę, że teraz mam 15W.

42d3e78f26a4b20d412==