PDA

Zobacz pełną wersję : wypadniecie kloaki



wezyki
11-11-2013, 12:03
niebylo mnie na siwta. przyjezdzam a u jednego z moich boa wypadla kloaka!!

co ma teraz robic!!

bardzo prosze o szybkie i sensowne odpowiedzi

morda
11-11-2013, 12:04
Iść do weterynarza - sam raczej nic z tym nie zrobisz....

wezyki
11-11-2013, 12:06
ale o tej godzinie przeciez niepojde

jakiego pojecacie weta w krakowie??

Bazia8
11-11-2013, 12:46
dlaczego nie chcesz iść teraz??

wezyki
11-11-2013, 12:59
bo o tej godz wiekszosc wetow jest zamknieta!!

niewiem co teraz mam z nim robic

probowac mu to wlozyc?? przemyc czyms??

Pituophis
11-11-2013, 13:05
Paskudne, ale można spróbować usunąć treść z kloaki i przy pomocy szpatułki dokonać repozycji( ja tak robiłem z Python molurus i Epicrates cenchria). Często dochodzi do wypadnięcia kloaki, gdy wąż ma zbyt małe terrarium(mało ruchu) lub zaczopuje się(np. kostką kokosową). Warto jednak pójść do weterynarza, tym bardziej, że zdarzają się przy tym urazy, nieprawidłowo dokonując repozycji też można kloakę uszkodzić.Może też być konieczny zabieg, polegający na wszyciu wypadniętej części, jeżeli więzadła są uszkodzone. Ja proponuję przełożyć węża do pojemnika wymoszczonego kawałkiem prześcieradła(wynicowany kawałek należy ostrożnie opłukać czystą wodą), aby zapobiec uszkodzeniu czy dalszemu zanieczyszczaniu chorego miejsca i rano pójść do weterynarza. Podejrzewam, że adres może znać Łukasz Sułowski z Biofila.

Raffee
11-11-2013, 13:08
Nie mialem jeszcze takiego przypadku u weza ale u gekona w przypadku wypadniecia kloaki jedynym wyjsciem jest wizyta u weta i czesciowe zaszycie. Jak bylem u weta to mowil ze w ostetecznosci mozna samemy wepchnac kloake jednak jest to ryzykowne ze wzgledu na mozliwosc zakarzenia. Najlepiej przenies weza do pojemnika wylozonego papierowymi recznikami i rano do weta.

wezyki
11-11-2013, 13:14
teraz wlasnie jest w pojemiku 30l wylozonym gazeta
niedalem mu basenu do tego
czyli co przemyc mu ta kloake i jutro jechac do weta

jakie sa szanse ze on to przezyje??

Raffee
11-11-2013, 13:27
Gazet nie sa najlepsze. Wez papierowe reczniki lub przescieradlo jak napisal Pituophis. Przemyj letnia woda i zostaw w spokoju a doczeka jutra.

wezyki
11-11-2013, 13:38
juz polozylem na gazete recznik, przemylem woda i zostawilem w spokoju

ale skubaniec niespokojny jest i chodzi po calym pojemiku

moze przezyje

Pituophis
11-11-2013, 14:13
Pyton, o którym wspominałem, miał wynicowaną kloakę przez kilka dni, zanim dokonałem zabiegu, ale przeżył. Szanse są dobre, jeżeli nie ma uszkodzenia czy zakażenia.
Jakiej wielkości jest wąż, jakiej terrarium, czym wąż jest karmiony i w jakiej postaci(żywe, martwe)?

TylerPL
11-11-2013, 14:32
Sorry, ale jakoś wogóle nie rozumiem. Co to jest tak kloaka? Mam węża, ale nigdy wcześniej o tym na forum nie było... (odkąd się zarejestrowałem)

xav_setherial
11-11-2013, 15:11
to wspólne ujście dróg układu wydalniczego i rozrodczego, za kloaką zaczyna się ogon, wbrew poglądowi, że wąż to sam ogon ;-D, a resztę niech Ci dopowiedzą

pozdrawiam

goblin
11-11-2013, 15:19
TylerPL:Kloaka to workowate rozszerzenie kończowej czesci jelita grubego , do którego uchodza układy wydalniczy i płciowy.

TylerPL
12-11-2013, 00:15
Aha, to w jaki sposób to może wypaść???!!!!

reed
12-11-2013, 01:20
Przeczytaj post Pituophis'a

Biber
12-11-2013, 02:40
często poprzez zapchanie się ściółką

wezyki
12-11-2013, 06:42
wiec wlasnie wrocilem z boa od weta

wlozyl spowrotem kloake zastoswoal jakis taki szew ze jest ona teraz troche zwerzona i przytrzymana,
jakbym ja sam wlozyl to i tak by wypadla bo niewiadomo czemu "otwor" zrobil sie za duzy
dostalem jakas masc co mam tym smarowac i za 10-14 dni na zdjecie szwow przyjechac. wszystko to oczywiscie jak niebedzie komplikacji.

w sumie to niewiem czym bylo to spowodowane. terra 120x60x100 w tym parka boa ok 70cm moze wiecej moze mniej trudno teraz powiedziec. tempereatura ok . weze raczej dogrzane, bo wiekszosc czasu wyleguja sie nie poz a na zarowce. (cala lampka oblozona dla ladnego wygladu kora) wszystkie moje weze uwielbiaja sie na takich lampkach wylegiwac

karmile je zarowno mrozonkami jak i zywymi myszani, mlodymi szczurami. kiedys (na poczatku) mialem na ziemi torf, ktory usunolem i teraz sa bez (juz dosc dlugi czas) bez podloza.

ten boa u ktorego to sie stalo mialem ostatnio problem z karmieniem tzn zawsze regularmnie jadl pozniej zrobil sobie mala (2 tyg ) glodowke i pozniej dalem mu najnedzniejsza mysz z hodowli, zjadl ja i pozniej znowy niejadl przez jakies 4 tyg i teraz wlasnie wypadla mu kloaka

wiecie moze czym moglo byc to spowodowane??

trzymajcie kciuki i miejmy nadzieje, ze wroci do zdrowia

Biber
12-11-2013, 12:58
napewno wyzdrowieje :)
Co do przyczy to można spekulować że nie chciał jeść bo się czymś zapchał co doprowadziło również do wypadnięcia kloaki ale nie wiem czy to dobre podejrzenia :)

Pituophis
12-11-2013, 13:26
Jeżeli nie ma podłoża, to raczej się nie zapchał. Trudno powiedzieć czym to było spowodowane-terrarium też jest dobre. Najważniejsze, że udało mu się pomóc.

wezyki
12-11-2013, 13:37
no zobaczymy czy wyzdrowieje, smaruje mu mascia to miejsce, opuchlizna jest spora,
trzymam go w pudelku niedalem mu basenu tylko maly pojemik z woda ale ja wylal niestety i niewiem czy dac mu duzy basen, lekarz powiedzial ze mozna
i niewiem czy probowac go karmic lekarz tez powiedzial ze mozna

Kretschmer
12-11-2013, 13:39
Ja bym mu zrobił 2- tygodniową głodówkę. Nie zaszkodzi a może pomóc.

Pituophis
12-11-2013, 15:53
Przegłodzić dobre 2-3 tygodnie, a potem nakarmić 1 niedużym gryzoniem(najlepiej oseskiem szczura- mało owłosionym).

42d3e78f26a4b20d412==