PDA

Zobacz pełną wersję : CB Python regius - kilka słów od najlepszych na świecie :)



SNAKES
12-11-2013, 15:36
Witam,

po małym zamieszaniu jakie się ostatnio zrobiło na temat rozmnażania regiusów w niewoli, pozwoliłem sobie porozmawiać z Dan'em Sutherland'em (The Snake Keeper (http://www.ballpython.com)) na ten temat i poprosić o kilka słów do polskich miłośników pytonów królewskich od niego, na jakim etapie obecnie się znajdują najlepsi hodowcy na świecie.
Myślę że to przyczyni się chociaż w małym stopniu do zdjęcia etykietki "trudnego w rozmnażaniu węża" z pytonów królewskich. Oczywiście informacje jakoby rozmnażanie regiusów w niewoli było przypadkiem spowodowanym importem ciężarnych samic wywołała salwę serdecznego śmiechu :)

Oto wolne tłumaczenie kilku słów jakie dostałem do przekazania dla polskich terrarystów:
"Regularnie rozmnażamy pytony królewskie od około 10 lat obecnie. Mamy w naszej hodowli około 1000 osobników. Rozmnażamy również swoje własne gryzonie karmowe. Co roku w naszej hodowli uzyskujemy 40-80 miotów pytonów królweskich. W nadchodzącym sezonie zamierzamy uzyskać co najmniej 100 miotów, cel ustwaiając na poziomie nawet 200 miotów. Zobaczymy co ten sezon przyniesie.
Rozmnażanie pytonów królewskich stało się na całym świecie bardzo interesujące i wiele ludzi obecnie zaczyna z nimi pracę. Nie są to węże trudne w rozmnażaniu - po prostu wymagają więcej uwagi. Zbudowaliśmy swój biznes pokazując również innym jak skutecznie rozmnażać ten gatunek. Jeśli ktoś ma odpowiednią ilość czasu i pasji, może to zamienić w bardzo przyjemne hobby i jednocześnie biznes.
Pozdrowienia dla terrarystów z Polski
Dan Sutherland"

Mam nadzieję, że to pomoże ludziom zrozumieć iż rozmnażanie pytonów królewskich to nie jest wcale strasznie trudna i tajemnicza praca, zdejmie etykietę cudu i przypadku z faktów rozmnożenia tych węży i spowoduje większe zainteresowanie tym gatunkiem w Polsce.
Naprawdę - to są śliczne węże które wszędzie na świecie rozmnażają się bez większych problemów. Nie dajcie się omamić osobom które próbują Wam wmówić że jest inaczej i że wszytkie światowe hodowle to przypadek.
Powyższe słowa pochodzą od jednego z najlepszych hodowców na swiecie - ale hodowców podobnego formatu i mniejszych jest naprawdę wielu.

Pozdrawiam wszystkich

ironkapela
12-11-2013, 16:05
W koncu cos madrego i interesujacego :D Sam bym chetnie kupic sobie parke pytonkow, lecz mam za male miszkanie i fundusze. Ale mysle ze dzieki temu postowi ktos otworzy polska hodowle tych wezykow i ceny tych wezy na rynku polskim troszke spadna (oczywiscie bedzie to mialo miejsce za ladnych pare lat), chociaz i tak nie sa zbytnio wygorowane. Pozdrawiam

coolary
12-11-2013, 17:03
Gorąco polecam wszystkim polskim terrarystą kontkakt mejlowy z hodowcymi takimi jak Dan. Można w ten sposób uzyskać wiele cennych informacji. Oczywiście nie wysyłajcie pytań o wielkość terra..... Chodzi o konkretne aspekty hodowli węży, poszczególnych gatunków. Ja uzyskałem sporo takich "breeding tips" i udało się rozmnożyc Corallus hortulanus.

Biber
13-11-2013, 00:06
byłbym oniesmielony pisać do kogoś takiego :) jeżeli już powstał taki temat to piszcie wskazówki odnośnie rozmnażania regiusów :)

Evoker
13-11-2013, 06:39
Dla zainteresowanych, robosze shooty video zrobione aparatem (!!) cyfrowym :)
stąd jakość mocno ograniczona więc i zapis ma charakter poglądowy...

Moja samica Python regius opiekująca się zniosem 5ciu jaj w 2003 roku.
www.master.pl/~gacek/EVOKERPReggs2003pt1.AVI
www.master.pl/~gacek/EVOKERPReggs2003pt2.AVI

Grochu
14-11-2013, 16:52
a ja dzisiaj przeżyłem szok w lublinie, kiedy to sprzedawca w jakimś nowo otwartym zoologiku (nie pamięamnazwy ani adresu), którego zaczynałem troche ganić za trzymanie królewskich z constrictorem (na piasku), pokazał mi to, co rozmnożył. mmiędzy innymi pytki królewskie. nie no, czekam na dorosłość samicy i też chce młode (-: jak widać nawet w polsce węze te są coraz częściej rozmnażane.

42d3e78f26a4b20d412==