PDA

Zobacz pełną wersję : Zgrubienia.... czy to oznaka ciąży ?



Vagansek
08-12-2013, 11:15
Witam !

Jakieś 2-2,5 miesiąca temu przyłapałem węże mahoniowe na kopulacji ( na 100% samiec wprowadził narządy )... samica ma ponad 100 cm i ok. 20-24 miesięcy... samiec ok. 80 cm, wieku nie znam. Od ok. 3 miesięcy węże trzymam w niższej temperaturze ( pokojowej, nie dogrzewam terra ). Dziś wyciągnąłem węże żeby dokładniej się im przyjrzeć i zauważyłem kilka dość znacznych zgrubień w dalszym odcinku ciała samicy... ( poniżej fotka, sory za jakość, ale zdjęcie robiłem z lampą w ciemnym pokoju )

http://members.lycos.co.uk/vagansek/_komp/mahonie/mah1.jpg

...i teraz mam pytanie... czy te zgrubienia to oznaka ciąży ? jeżeli tak, to czy powinienem przerwać zimowanie i zwiększyć temperaturę w terra ? Samica jadła jakieś 2 tygodnie temu i wydaje się być głodna ( jest aktywna i żywo raguje na poruszenie w terra czy przed szybą ) czy spróbować podać jej mysz ?
Narazie tyle pytań... jak nasuną mi się kolejne nie omieszkam zapyać.

Poniżej zdjecie obu węży...

http://members.lycos.co.uk/vagansek/_komp/mahonie/mah.jpg

Z góry dzięki za rady...


pozdrawiam
VAGANSEK

mordd
08-12-2013, 11:18
Moim zdaniem podręcznikowa ciąża. Gratulacje i wesołej zabawy! :) Jak chce jeść to jej podaj ale raczej drobnicę (noworodki szczurze). Jeśli ma ochotę to może spokojnie jeść cały czas i ile wlezie ale zawsze małe porcje.

Conqueror
08-12-2013, 12:29
Gratulacje Vagansek... zostaniesz ojcem!!! na moje oko jaja powinny być za jakieś 2 tygodnie, przygotuj się!!!

Vagansek
08-12-2013, 12:36
Witam !

Dzieki chłopaki... jest to pierwsza "moja" ciąża i mam pytanie odnośnie temp. w terra, obecnie węże mają ok. 21-22 stopnie w dzień i 18-19 stopni w nocy... czy zacząć je dogrzewać ? Póki co samiec nie molestuje już samicy, ale czy warto je rozdzielić ?


pozdrawiam
VAGANSEK

coolary
08-12-2013, 12:41
Ja bym zwiększyl temp ale bardzo powoli jeżeli samica jest w zaawansowanej ciąży. Powodzenia z inkubacją! Nie powinna być trudna w przypadku tego gatunku. Jeżeli chodzi o karmienie mordd ma racje, podawaj małe posiłki, najlepsze są właśnie szczurze noworodki. Moja samica Corallus hortulanus jadla je przez cala ciaze.

mordd
08-12-2013, 12:53
Ja też bym podniósł, ale nie wiem jakie masz terra - najlepiej, żeby jednak miała spory wybór więc zrób jej jakiś ciepły kąt....I koniecznie wstaw pojemnik z wilgotnym mchem lub wermikulitem, reszty terra nie zwilżaj żeby na zniesienie wybrała pojemnik - najlepiej ciemny, przytulny z niewielkim otworem (pudło po lodach czy coś w tym stylu).

waldekSS
08-12-2013, 16:21
GRATULACJE!!!
Ja bym oddzielił samice od samca bo po tej ciązy może zdazyć się nastepna, a nie warto przemęczać samicy (ja miałem taka sytuacje).
Pozdrawaim
WaldekSS

Kord1991
09-12-2013, 01:24
Ja mam pytanie łatwiej jest rozmnozyc zbozowke czy machoniowego?

Conqueror
09-12-2013, 02:45
...mahoniowego... łatwiejsza inkubacja itp.

waldekSS
09-12-2013, 09:56
mahoniowego ........węży nie trzeba zimować zby doszło do kopulacji...

Conqueror
09-12-2013, 10:23
Kolego waldekSS czytaj uważniej inkubacja jaj... może pomyliło ci się z hibernacją...!!!:P:P:P!!!

Pituophis
09-12-2013, 15:57
Uważać na basen- Lamprophisy często lubią marnować lęgi składając je w wodzie.

42d3e78f26a4b20d412==