PDA

Zobacz pełną wersję : Boa Karłowaty....



EhT_cReW
26-12-2013, 01:51
Widziałem na filmie "Dusieciele węże nad wężami" były taki mały wężyk który nazywał się boa madagaskarski. Ile taki wąż kosztuje????

Pituophis
26-12-2013, 02:05
Co to znaczy boa karłowaty? Na Madagaskarze żyją 3 gatunki Boidae (Acrantophis madagascariensis, A. dumerilli, Sanzinia madagascariensis). Wszystkie osiągają co najmniej 2 m długości. Najczęstszy w hodowli jest A. dumerilli, ale i tak kosztuje co najmniej 600 zł, a zwykle nawet w granicach 1000.

ironkapela
26-12-2013, 02:07
Bylo to juz kiedys. Poszukaj w archiwum :)

ironkapela
26-12-2013, 02:09
W archiwum jednak za duzo na ten temat nie ma. Moze chodzi o Boa piaskowego - Eryx tataricus. Pituophis ten gatunek Boa jest bardzo maly i napewno nie przekracza 1m. Widzialem ten film jakis czas temu. ten boasek jest naprawde slodki :)

Pituophis
26-12-2013, 02:43
Ale nie jest z Madagaskaru:) A jeżeli chodzi o małe boidy( 1 metr lub nieco powyżej lub poniżej), to jest ich trochę- Corallus annulatus, Epicrates fordi, E. gracilis, E. monensis, wszystkie Erycinae. Ale żaden nie zamieszkuje Madagaskaru.

Kretschmer
26-12-2013, 03:18
Karłowaty... w filmach lubią przekręcać nazwy.

Pituophis
26-12-2013, 03:52
Niestety, czasem wymyślają bezsensowne, czasem źle tłumaczą, a już nagminnie mylą gatunki. To taka nasza polska cecha, bo jak oglądam filmy w oryginale, to błędów nie ma, albo sporo mniej. Tylko Discovery chyba mogło pozwolić sobie na nazywanie zimorodka "rybaczkiem królewskim", koron drzew lasu deszczowego(ang. canopy) "konopiami" (?!), pigmejki(Cebuella pygmaea) "długouchą wiewiórką" (?!). Trochę lepsze są filmy emitowane i tłumaczone przez TVP, ale błędy też tam są, zwłaszcza jeśli chodzi o płazy i gady( zresztą konsultantem jest albo teriolog, albo entomolog, więc trudno się dziwić).

tokaga
26-12-2013, 09:44
Są też pomyłki typu: gromada gadów obejmuje kilkaset gatunków
albo omawiając poszczególne rzedy gadów nawet słowem nie wspomieli o hatteri
Na Planete to filmidło kiedyś leciało, ale to już nie jest wina polskiego tłumaczenia (chyba)

AGAM
26-12-2013, 12:09
Też oglądąłem ten program. EhT_cReW sięchyba pomyliło i chodzi mu o to co w temacie, czyli boa karłowatego - też ten gatunek pierwszy raz widziałem. Jest to jakiś endemit na jakiejś małej wyspece - żywi sie tam małymi jaszczurkami. Wygląda na to że jest jeszcze mniejszy od Eryxa, ale nie wiem co to za gatunek :/

aatus
26-12-2013, 13:20
też widzialem ten program i wiem tyle ze ten gatunek zyje na jakies wyspie żywi sie malymi jaszczurkami i o ile pamietam jego dlugosc nie przekracza 50 cm i napewno to byl BOA . Jesus (czyt. Hesus) główny bohater tego programy (pomijając węże) szukał tego gatunku i go znalazł bo wiedział ze tam bedzie przesiadywał pod zwyklym kamieniem(dodam niewielkich rozmiarów i był to dorosly osobnik)

Pituophis
26-12-2013, 14:03
Może to jeden z endemitów z Round Island u wybrzeżu Mauritius- Casarea dussumieri.Drugi- Bolyeria multocarinata uważana jest obecnie za gatunek wymarły. Casarea rozmnażana jest np. w Jersey Wildlife Preservation Trust. Oba gatunki należą do osobnej rodziny Bolyeriidae.

Pituophis
26-12-2013, 14:04
Ale biorąc pod uwagę pomysłowość polskich tłumaczy, to to mogło być wszystko:).

AGAM
26-12-2013, 14:33
nap ewno był to jaiś dusiciel :) możliwe, że Casarea dussumieri - szkoda, że nie zapamiętałem jaka to była wyspa ;/ byłoby dużo łatwiej

Conqueror
27-12-2013, 05:20
Turks i Caicos - to wyspy na których nieby wystepyje kerłowaty boa...

Gabor
28-12-2013, 06:11
Witam

Nie ogladalem calego filmu ale wydaje mi sie ze chodzilo o Bromeliad boa - Ungaliophis continetalis , Ungaliophis panamensis. Wystepuje w Ameryce Srodkowej. Odzywiaja sie jaszczurkami i zabami. Mlode osobniki CB mozna karmic gupikami...

Pozdrawiam

Gabor

Pituophis
28-12-2013, 06:50
To w tej chwili też nie boa- należy do rodziny Ungaliophidae.

Gabor
29-12-2013, 12:53
Hmmm. Calkiem mozliwe. Info na temat tego weza wzialem z REPTILIA maj 2000.

Pzdr

Gabor

42d3e78f26a4b20d412==