PDA

Zobacz pełną wersję : Tociny jako podloze



FURUS
02-01-2014, 16:30
Ogladalem soebie fotki naszych kolegow terrarystow za oceanu i zauwazylem za wiekszosc urzywa jko podloza trocin lub takiego drewnianego substratu :P niewiem jak to nazwac takie waleczki z drewna :P jakie sa wady a jakie zalety takiego podloza? jak to ma sie do wilgotnosci ? bo niewidzialem wielkich basenow tylko w wiekszosci male miseczki...

Pituophis
03-01-2014, 01:45
Trociny z drzew liściastych(dobrze odpylone!) są bardzo dobrym podłożem dla większości północnoamerykańskich i eurazjatyckich Lampropeltini. Dotyczy to głównie starszych osobników, młode powinny być trzymane w lepszych warunkach wilgotnościowych.

Evoker
03-01-2014, 02:59
Stosowałem oba podłoża (inne też) w różnych terra i konfiguracjach etc. dla Python regius i Epicrates cenchria cenchria.
Moje wnioski są jednoznaczne:

Trociny - duża absorbcja wilgoci i zapachów, przy nadmiernym zmoczeniu może się psuć, tanie i szybkie w wymianie/uzupełnieniu etc, umożliwia zagrzebywanie się. Polecam do średnio wilgotnych terra. Przy karmieniu zadbać by wąż nie połkną ofiary oklejonej trocinami!

Drewniana kostka (np. bukowa) - b.estetyczna, słabo chłonie i utrzymuje wilgoć, 4x droższa od trocin. Polecam do suchych i pół suchych terra. Przy karmieniu zadbać by wąż nie połkną ofiary oklejonej drewienkami!

W przypadku konieczności zapewnienia wyższej wilgotności znacznie lepiej od ww. spisują się substraty kokosowe, kora i torf (lub jego mieszaniny). Dla gatunków wymagających extremalnej wilgotności nie obędzie się bez częstego zraszania i/lub zamgławiacza.

Oczywiście zwietrzone gazety B&W lub papier pakowy też mogą służyć za podłoże i przy zapewnieniu odpowiednich warunków spisują się OK - walory estetyczne każdorazowo podlegają dyskusji.

Wiele zależy od materiału i wykonania terra, zwłaszcza o: wymiary, cyrkulację powietrza, sposób ogrzewania, rozmiar zbiornika z wodą, wyposazenia wewn. terra etc.

Biber
03-01-2014, 05:30
nie ma niestety idealnego substratu... ja używam papierowych ręczników i nie zwracam uwagi na estetyke

Karla
03-01-2014, 10:40
Z kostką bukową kolega miał problem - wąż połknął jakimś niewyjaśnionym cudem kawałek (nie w trakcie karmienia) i przez pół roku nic nie jadł. Mogło się skończyć gorzej, ale nie chudł i nawet zrzucał wylinki, zdaje się, że udał mu sie to potem jakoś wydalić.

Łuki
11-01-2014, 12:45
ja bym trocin nie dawal poniewaz szybko plesnieja przy terrariach "wilgotnych"

Obcy
23-01-2014, 12:24
BUKOWA KOSTKA strasznie drapie podwozie !!! czytałem na forum nie wierzyłem , ale przekonałem sie na własne oczy !! nie polecam !!

Migawa
23-01-2014, 12:25
Ja też nie polacam !!!!

42d3e78f26a4b20d412==