PDA

Zobacz pełną wersję : sztuczne zapłodnienie



asdf
17-01-2014, 14:08
sztuczne zapłodnienie
Witam, mam takie pytania, które moim zdaniem powinno zostać rozpatrzone i gorąco zachęcam do dyskusji! może to już było –nie wiem nie będę przeglądał wszystkich poprzednich postów, ponieważ po to forum jest , aby dyskutować na różne tematy i ciągle do nich powracać. Do rzeczy-* chodzi mi o sztuczne zapłodnienie, Czy jest taka możliwość, a jeśli tak to, w jaki sposób się ono wykonuje u węży. Przykład: jakaś osoba posiada np. pytona królewskiego dorosłą samicę i samca, lecz nie może doprowadzić do ich kopulacji. Wiadomo procesy [polegające na obniżeniu temperatur, i innych czynników mają wywołać u zwierząt stan spoczynku, który później po zakończeniu stymuluje takie osobniki do rozrodu- i ty zaczyna się problem- para nie chce przystąpić do pewnej czynności...J czy jest możliwość pobrania nasienia od samca i wykonanie sztucznego zapłodnienia, jak to się wykonuje, kto to wykonuje, znacie jakieś strony www mówiące na ten temat, bo nie wierze że na zachodzie hodowcy chcąc uzyskać pożądane osobniki od określonych par rodzicielskich czekają cierpliwe aż parka zrobi swoje. Takie szt. Zapłodnienie wydaje się bezpieczne jak sondowanie osobników(oczywiście przez osobę doświadczoną).

coolary
18-01-2014, 02:40
Nie słyszałem żeby ktokolwiek na świcie robił takie rzeczy... byc może, że to raczej technicznie nie możliwe. Samica też musi być gotowa do godów i w jej organiźmie też zachodzą poważne zmiany. Jeżeli obie płcie są gotowe zazwyczaj dochodzi do godów i kopulacji. Zazwyczaj spoczynek zimowu lub inne stymulowanie pór roku jest konieczne do rozmnożenia.

dr Robert
18-01-2014, 04:31
asdf napisał(a):

nie wierze że na
> zachodzie hodowcy chcąc uzyskać pożądane osobniki od
> określonych par rodzicielskich czekają cierpliwe aż parka zrobi
> swoje.


To uwierz, że czekają cierpliwie, aż parka zrobi swoje :). Sukces w postaci młodych "wyprodukowanych" metodą naturalną jest też powtwierdzeniem pewnej jakości hodowli. Gdy chodzi o chemicznie stymulowany rozród to czasem u płazów stosuje się stymulację hormonalną, aby rozmnażać zwierzęta do celów hobbystycznych czy wystawienniczych, tutaj pryw wiodą hodowcy z Europy Wschodniej, ale takie eksperymenty robiono też w warszawskim zoo. Taki typ stymulacji stosuje się powszechnie w przypadku rozrodu płazów laboratoryjnych w placówkach naukowych.
Co do sztucznego zapłodnienia gadów to wydaje się ono bardzo trudne. U ssaków o których wiemy dużo więcej również u wielu gatunków się nie udaje lub udaje po wielu próbach. Poza tym jak określić dzień gdy samica jest płodna, np. u legwana jest to 1 do 7 dni w roku i jak do tej pory dzień ten potrafi rozpoznać tylko ona sama i samiec. Gdyby takie metody były skuteczne byłyby już zastosowane u ginących gatunków gadów

42d3e78f26a4b20d412==