PDA

Zobacz pełną wersję : ops natrix natrix



adas_0
09-02-2014, 13:53
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix), gatunek węża z rodziny połzowatych,


Wygląd: Wyjątkowo osiąga 150-200 cm długości, zwykle samce dorastają do 100 cm, samice do 130 cm. Głowa duża, płaska, łuski na głowie durze oczy duże z okrągłymi źrenicami , pysk szeroki płaski, szyja wyraźnie zaznaczona. Ciało masywne, ogon krótki, łuski z wyraźnym kilem. Barwa najczęściej szarozielona, brązowo zielona, rzadko z drobnymi, ciemnymi plamami. Cechą charakterystyczną są 2 duże, półksiężycowate(lub owalne), żółte lub pomarańczowe plamy z tyłu głowy (za skroniami - stąd nazwa gatunkowa), zwykle czarno obrzeżone. Brzuch białawy, z nieregularnymi , ciemnymi plamami (tworząc tzw. Szachownicę. Dość ć często występują osobniki melanistyczne, czyli całkowicie czarne .Jakoż zaskroniec jest powszechnym wężem istnieje wiele odmian kolorystycznych.

Występowanie/środowisko: Występuje w Europie (z wyjątkiem Irlandii, Szkocji i północnej części Półwyspu Skandynawskiego), w północno-zachodniej Afryce i w Azji aż po jezioro Bajkał, zachodnią Mongolię i północne Chiny. Zamieszkuje wilgotne środowiska, w pobliżu rzek, jezior i strumieni. Preferuje tczcinowiska moczary oraz bagna ,unika miejsc suchych oraz odsłoniętych, rzadszy w lasach
Iglastych w których występuje jadowita żmija zygzakowata. W Polsce objęty ochroną gatunkową.

Zachowanie/tryb życia/rozród: Szczególnym u zaskrońca zachowaniem jest „Udawanie martwego” -zagrożony zaskroniec rzadko kąsa częściej ucieka w stronę wody lecz przyparty do ściany wywraca się na plecy Otwiera pysk oraz wypuszcza śmierdzącą wodę wapienną po czym zapada w trans ,jeżeli nie uszyje tej sztuczki i zostanie złapany miota się wije i wypuszcza wydzielając z gruczołów kloakalnych cuchnący płyn który jeszcze pozostaje na ubraniu dłuższą chwilę pozostaje na rękach i ubraniu. Zaskroniec zwyczajny żywi się płazami, rzadziej rybami. Połkniętą żabę trawi całkowicie, ze szkieletem włącznie, w ciągu 72 godz., w temperaturze 25°C.jego ulubionymi ofiarami są żaby zielone(Z Trawa Z Śmieszka oraz Z wodna ).zaskroniec potrafi przejść obok żaby wyczuwając ją dopiero gdy ona skoczy lub wąż natrafi na nią językiem. Dobrze pływa i nurkuje. Jajorodny. Gody odbywają się .W maju czerwcu Samica składa 5-35 Czasem nawet do 105 jaj często znajdujemy je w tartakach i kopcach liści po ok.55-65 dniach wylęgają się młode które zimują gromadnie. Gatunek niejadowity.

Obserwacje: Żaden zaskroniec którego złapałem nie ukąsił
Mnie, najwyżej jeden głośno syczał i otworzył pysk.
Żaden też nie udawał martwego co mnie zdziwiło
Zanim złapałem pierwszego zaskrońca myślałem ze znajdę już udającego martwego węża , lecz nigdy nie zapomnę wody wapiennej kurtą opryskał mnie największy zaskroniec który miał równe 185 cm .



opisalem to wlasnych wiadomosci i z obserwacji zaskronca kturego znalazlem po tym jak gosciu zaczol go lac badylem i kazal dzieciom uciekac ze to zmija podbieklem i wziolem go do domu tam wyzdrowial i zostal wypuszczony w zeszlym roku miazyl wtedy 118 byla to samica mam nadzieje ze ja jeszcze zobacze :)......

Matmike
10-02-2014, 02:51
Nono gratuluje :)

Saurus
10-02-2014, 05:37
Opis bylby wartosciowy, gdyby nie brakowalo tam ogromnej ilosci przecinkow, gdyby nie bylo zadnych bledow ortograficznych i byl troszke inaczej napisany. Ale i tak mozna duzo sie dowiedziec, jak poprawisz ten artykul to moze Nook umiesci go tu na stronie :)

P. S. Dobrze zrobiles, ze zdecydowales sie podchowac weza u siebie az do wyzdrowienia.
W takim wypadku przepisy zabraniajace chwytac chronione gatunki na nic sie nie przydaja, bo pobity waz pewnie by zdechl.

adas_0
12-02-2014, 08:43
dzienki alls

42d3e78f26a4b20d412==