PDA

Zobacz pełną wersję : wodospad-glony



pasiu
05-10-2013, 07:05
cze mam wodospad u agam i pojawił sie problem. Jest zrobiony z kamieni i nie mam filtra biologicznego. pojawiły sie na kamieniach zielone i brazowe glony. co jakis czas je usówam wymieniając wode czyszczac szczoteczka i pojewając wrzątkiem ale nie mija pare dni i wszyskto znowu wraca. czy jest jakis środek który usónie te glony a przy tym NIE ZASZKODZI AGAMOM BŁOTNYM. Dzieki z góry za pomoc. narazie

josetsu
05-10-2013, 14:46
sa rozne srodki anty-glonowe stosowane w akwarystyce ale zaden nie dziala ka dluzsza mete! poza tym wodospad to woda plynaca wiec one i tak by nie zadzialaly, a jesli juz to chwilowo-a co do szkodliwosci to nie wypowiadam sie bo chemia to nie moja dzialka. moglbys zastosowac filtr z uv ale to nie zadziala wedlug mnie bo bakterie i glony w wodzie zostana zniszczone ale te ktore sa na wodospadzie w koncu sie pojawia i tak! to NIEUNIKNIONE!!!!! wiec pozostaje Ci syzyfowa praca!!!

pasiu
05-10-2013, 16:25
no trudno, jak se zrobiłem wodospad to musze teraz cięzko harować. ale dzieki. moze kiedys to zwalcze :)

Dominik1
05-10-2013, 17:43
chyba ze wyczyścisz całe terra i miejsce gdzie są kamienie polakierujesz jakimś dobrym lakierem albo innym świństwem zeby zrobic coś jakby sztuczna powłoka

pasiu
05-10-2013, 18:57
myślałem o tym na samym początku robienia terra ale nie wiem jaki lakier(na pewno ekologiczny) by się do tego nadawał, pozatym te glony i tak by sie osadzały np. na brzegach zbiornika(zlewu) i na sztucznej roślinności tak jak to teraz robią. ale jak ktoś wie jaki lakier by się nadawał i jak sie go stosuje chetnie spróbuje. dzieki za pomoc i dalej oczekuje na nowe pomysły :)

Robert_R
05-10-2013, 23:58
Czemu Ci one przeszkadzają ? IMHO takie pokryte glonami kaskady wyglądają bardziej naturalnie. A preparaty to, jak napisał Josetsu, tylko jakieś akwarystyczne.


Pozdr.

R.

KLIK
06-10-2013, 01:55
Napisz, jakie masz tam oświetlenie. Z preparatów akwarystycznych Algin Tropicala jest najmniej toksyczny, ale też najmniej skuteczny. Nie szkodzi rybom i płazom akwariowym, więc chyba nie zaszkodzi też agamom.

Jojek
06-10-2013, 02:41
Lakierowanie nic nie da. Glonom to bez różnicy czy rosną na kamieniu polakierowanym czy nie polakierowanym.

pasiu
06-10-2013, 05:32
a wiec tak:

-jak było tego mało to się nawet cieszyłem że naturalnie wygląda, ale teraz nie jest to przyjemny widok gdzyż widać jedną ciemno-brązową plame :)

-dzięki KLIK napewno go kupie i spróbuje

-oświetlenie to 2 lampki halogenowe - 35W i świetlówka sylvania (bodajże) z uvb 4.0 (lecz od niedawna). Owszem słyszałem że można zwalczyć światłem tylko jakim?

-co do lakieru to dzięki Jojek za info bo już zaczynałem kombinow

POZDROWIENIA DLA WAS I WSZYSZ GADÓW :)

josetsu
06-10-2013, 06:20
co do lakierowania to popieram ktoregos z przedmowcow glonom to obojetne osadza sie nawt na lakierze!!! a co do zwalczania glonow swiatlem to ja stosuje w akwa taki filtr:AquaMax professional 250 zamontowana mam w nim lampe UV i ona zwalcza wszystkie bakterie i zanieczyszczenia-to filtr kubelkowy ale uwazam ze to zbedny wydatek do terrarium szkoda kasy a i tak nie obiecuje czy by pomogl bo tu nie chodzi o wode tylko pewnie o oswietlenie i temperature w terra! lepiej pomecz sie recznie to usuwajac! preparaty akwarystyczne nie pomaga one zniszcza glon w wodzie stojacej a nie plynacej!!! paietaj chemia to chemia i w mniejszym czy wiekszym stopniu zawsze sszkodzi a to jest zle!!!

Jędrek
06-10-2013, 13:43
Wśród akwarystów jest rada na glony: zmniejszyć albo zwiększyć oświetlenie (tak przynajmniej zrozumiałem, może niedokładnie). Jest w tym jakaś logika, poszczególne glony są dostosowane do konkretnych warunków, w tym oświetlenia. Ja miałem trochę (tych drobnych, na szybach), zatrudniałem nawet glonojada, ale znikły po włączeniu świetlówki UV. Co prawda zmieniłem wtedy sporo, więc może to od czegoś innego. Proponuję zmienić warunki oświetleniowe, czyścić mechanicznie i obserwować, czy rosną słabiej czy mocniej.
Drugą sprawą są składniki pokarmowe w wodzie, jęsli zwierzak się do niej załatwia, to jest sporo azotanów. Albo trzeba wodę podmieniać dość intensywnie, albo może spróbować posadzić roślinę, która będzie łapczywiej pobierać azotany z wody (ale nie wiem jaką).

pasiu
06-10-2013, 15:03
dobra wiec stawiam na światło,

czy byle jakie uv wystarczy czy jest jakies specjalne ?

wode wymieniam wraz z czyszczeniem teraz juz tak co 1,5 tygodnia. A kupki to co zobacze to usówam.

Dzieki za wszystkie rady. Jak światło nie wypali to sobie kupie jakąś szczotke co do wkrętarki bedzie pasowała i bede czyścił elektromechanicznie :).

Narazko

ROCES
06-10-2013, 15:10
Ja ci radze, zamiast wody wlac piwo :) albo rum na stawiam kiste ze nie bedziesz mial glonow a i agamy beda mialy lepiej :)
A tak na powaznie to wpadne i pokombinujemy nad swiatlem i bedziemy obserwowac.

DOMINOS
07-10-2013, 05:27
Glon jest niczym innym jak rośliną, więc żeby dobrze się rozwijać potrzebuje dużo światła. Sam miałem kiedyś problem z glonami i rozwiązałem go dzięki kombinowaniu ze światłem. Spróbuj w miejscu gdzie robią sie glony zmnimalizować oświetlenie jeśli to możliwe i poobserwuj parę dni.

ROCES
07-10-2013, 06:04
zminimalizowanie swiatla tez niewiele da, wystarczy spojrzec na drzewa, 90% pni jest porosnietych glonami od strony polnocnej ( slonce na naszej polkuli widac patrzac na poldunie:))

Jędrek
07-10-2013, 14:29
Drzewa są porośniete raczej mchami. A co do glonów, to myślę, że różne gatunki lubią różne oświetlenie, więc jeżeli teraz masz jasno, to spróbuj zrobić ciemniej i odwrotnie (o ile oczywiście możesz, agama jest ważniejsza).

Dominik1
08-10-2013, 13:05
pasiu własnie wruciłem do chaty i znalałem coś dla ciebi: nazwa tego środka brzmi "pokon" nieznam ceny możesz go dostać w sklepach ogrodzniczych typu castorama na dziale ogród 1 kg wystarczy ci na 9m śześciennych wody zwalcza on glony a co najważniejsze jest w 100% bezpieczny dla zwierzaków można go stosować w akwariach itp. został przetestowany na 2 duzych zbiornikach wodnych typu stawiki i w "małym" akwariu jeśt on na bazie wapna gaszonego - niesugeruj się nazwą wapno bo to nie jest takie grożne jak by się wydawało ja z początku samo wapno sypałem do oczka i to było skuteczne ale nie na wszystko a teraz byłem u dziadka i on mi to pokazał(a przy okazji oczko było czyste żadnych glonów itp.) więc myśle ze u ciebie też zda egzamin

pasiu
08-10-2013, 18:30
kurde może wypali, mam nadzieje ze nie zaszkodzi. narazie światło odizolowałem od wodospadu i czekam

a słowi "wapno gaszone" to niemiłe jest bo miałem z nim nieraz do czynienia :)
wiecie zaprawa cementoeo wapienna:) ale nie sądze by to było takie samo bo by mi agamki wyżarło :))))

dalej sypcie pomysłami, bardzo super z waszej strony.

A WY GLONY BÓJCIE SIĘ!!!!

p.s. tak na serio to grande dzięki

42d3e78f26a4b20d412==