PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozpoznać heterozygotę?



mnich87
20-02-2014, 10:33
1) Zastanawia mnie, jak hodowcy węży (chodzi mi tu konkretnie o zbożowe) rozróżniają czy ich pupilek jest np. heterozygotą na albino. Domyślam się, że kolor classic jest przenoszony jako dominujący, a wszystkie inne jako recesywne (jeśli nie, to proszę mnie poprawić). Wiem, że na 100% wszystkie młode będą heterozygotami na albino, gdy jeden rodzic jest np. homozygotą classic, a drugi homozygotą albino. Ale gdy mam dwie heterozygoty classic na albino i je połączę, to z krzyżówki genetycznej wynika, że 1/4 będzie homo-albino, 1/4 homo-classic i 2/4 hetero-na-albino. Czy da się jakoś odróżnić te homo-clasic i hetero-na-albino?
2) Co mi wyjdzie z połączenia takich zbożówek, których kolory są przenoszone przez gen recesywny np: śnieżnobiałego i bloodred? Jakiś inny kolor, czy heterozygoty?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Michał

Obcy
20-02-2014, 10:43
1. nieda sie , wtedy całe te 3/4 to 66% het ... Rydzyk fizyk
2. Chyba dbl het , ale niewiem do końca ,niech mordd sie wypowie

afek
20-02-2014, 10:45
1)
zapisales poprawny wynik krzyzowki w pokoleniu F1, przedstawiles genotypy w stosunku1:2:1 , stosunek fenotypow bedzi ejednak nieco inny 1:3 ( 1 bedzie wezem o ubarwiuniu albinotycznym, a pozostale 3 o ubarwiuniu klasik )

wg mnei nie mozna odroznic osobnikow o takim samym fenotypie a innym genotypie "na oko" potrzeba przeprowadzic krzyzowke testowa ew testy genetyczne

nei dam sobie jednak reki uciac ze nei ma jakiegos innego sposobu
poprostu w uproszczony sposob przekazuje to co zapamietalem z zajec genetyki na med. wet.

2) oba geny sa recesywne w stosunku do tego warunkujacego kolor klasik
trzeba znac metody dziedziczenia koloru u wezy
czy jest to pisum, czy zea ; dominacja zupelna,kodominacja, recesywna

istnieje male prawdopodobienstwo ze expresaja obu tych genow bedzie na rownym powiomie, prawdopodobnie ktorys z nich okaze sie silniejszy wzgledem drugiego i to on sie stanie dominujacym w danej krzyzowce

zastrzegam ze sa to tylko moje przypuszczenia
pozdrawiam

mnich87
20-02-2014, 10:55
Kilka dni temu znalazłem to:
http://www.snakes.pl/index.php?module=CMpro&func=viewpage&pageid=48&expsubid=11
, jednak nie rozwiało to wszystkich moich wątpliwości, co do punktu 2). Autor pisze, że podczas selektywnego doboru węży np. amelanistycznych i dodaniu genów hypomelanistycznych (to brzmi jak przepis na zupę ;) możemy uzyskać odmianę sunglow. Pisze też, że są to wady genetyczne. Jednak w przypadku węża, który ma taki, a nie inny kolor z powodu wady genetycznej, a nie łączenia, to ten gen powinien być dominujący (???CHYBA). A może znacie jakąśfajną publikację na ten temat?
Pozdrawiam!
Michał

Biber
20-02-2014, 12:55
nie jest tak że się nie da rozróżnić.. przecież są 100% het

Obcy
20-02-2014, 13:04
no innych niz 100% niema tylko jak je rozróznisz od normalnych.

xav_setherial
20-02-2014, 13:08
Biber jasne, że są 100 % het, ale jeśli masz rodzicow heterozygotę Aa i heterozygotę Aa, to układ masz taki


A a


A AA Aa

a Aa aa


aa - albinos

AA - classic

Aa - heterozygota, fenotypowo nominalna, co oznacza, że nie da jej się odróżnić od classica z wyglądu, dopiero przez krzyżowanie, i to jest te 66% possible het

xav

xav_setherial
20-02-2014, 13:11
cholera, tabelka nie wyszła, program przewinąl literki do krawędzi, ale mam nadzieję, że jak ktoś mniej więcej orientuje się w genetyce to sczai, o co mi chodziło

xav_setherial
20-02-2014, 13:14
aha

aa - albinos to przykład, bo może też być inne ubarwienie. Ogólnie to jest to homozygota cechy recesywnej

Biber
20-02-2014, 13:16
http://www.ssnakess.com/forums/showthread.php?s=&threadid=66627
Polecam przeczytać ten temacik.
Jeżeli naprzykład połączymy het albino z het albino to teoretycznie wyjdzie nam 25% normal 50% het albino 25% albino. I jak myślicie jak rozpoznaje sie te het od normal? Nie jestem pewny ale być może jakieś badania gentyczne a jeżeli nie to tzw. "marker"
Oczywiście wiem o co chodzi z 66%possible het ale pomyślcie czy hodowcy odmian barnych regiusów mogą sobie pozwolic na jakieś 66% pos? oczywiście ze nie, muszą jakoś rozpoznać tą het od normal

Biber
20-02-2014, 13:17
a najlepiej jest iłatwic sobie problem i skrzyżować heterozygote albino (np) z het na albino to wtedy otrzymamy 50% albino i 50% het i nie ma problemu :)

afek
20-02-2014, 13:23
tak,oczywiscie z enie moga sobie pozwolic
dlatego krzyzuja je wtedy z homozygotami recesywnymi

mnich87
20-02-2014, 16:37
I właśnie dokładnie o to mi chodzi. Jak rozróżnić homozygotę od heterozygoty recsywnej, ale bez dalszego krzyżowania. Jeśli np. ja bym rozmnażał węże, a potem chciałbym sprzedawać, to mam napisać, że na 66,(6)% jest to heterozygota? Często spotykam się właśnie wszystkie byłyby heterozygotami). Z pewnościa wiele osób uzyskuje potomstwo od 2 heterozygot i wtedy muszą wiedzieć jak je rozpoznać. Badanie markerami genetycznymi może być zbyt drogie, bo w domu raczej nie byłbym w stanie sam tego zrobić.

SNAKES
20-02-2014, 23:43
Witam,

Jeśli połączysz het albino + het albino masz 25% albinosów (statystycznie). Pozostałe możesz traktować jako normalne osobniki i tak sprzedawać - będzie uczciwie.

Niestety nie ma recepty na rozpoznanie tego na oko, albo w wyniku przeprowadzenia prostych badań. Heterozygoty od osobnika classic nie odróżnisz bez testowego rozmnażania.

Co do wad genetycznych - wszystkie odmiany barwne to z biologicznego punktu widzenia wady genetyczne. Oczywiście w hodowli można je uznać za zalety :)

Co do pytania 2. odnośnie połączenia zbożówki śnieżnobiałej i bloodred - proszę o sprecyzowanie. Czy chodzi o snow, blizzard czy może jeszcze inną formę.
Generalnie - snow oraz blizzard to podwójna homozygota (kombinacja dwóch wad genetycznych), a bloodred to kombinacja cechy prostej recesywnej (odmiana wzoru) oraz rozmnażania selektywnego (ilość koloru czerwonego).
W związku z tym z takiego połączenia wyjdzie potrójna heterozygota (dla snow: anerythrystic + amelanistic + bloodred), najczęściej o bardzo czerwonej barwie.

Oto zdjęcie podwójnych heterozygot (bloodred + motley), które pokaże tą różnicę koloru (wynika właśnie z faktu iż jest to kwestia selekcji pod kontem czerwieni):
http://www.snakes.pl/index.php?module=photoshare&type=show&func=viewimage&iid=72&viewkey

A to dla porównania fotka młodej samiczki bloodred - jeszcze nie w pełni wybarwionej, jeszcze wyraźnie widoczny wzór:
http://www.snakes.pl/index.php?module=photoshare&type=show&func=viewimage&iid=73&viewkey

Jeśli chodzi o kwestię sunglow i "dodanie" cechy hypomelanizmu, wygląda to tak, iż łączy się amelanistic z hypomelanistic po czym powstają podwójne heterozygoty. Z tych podwójnych heterozygot w kolejnym pokoleniu uzyskuje się amelanistic i sunglow. W dalszych pokoleniach łączy się je selektywnie - tylko osobniki o braku koloru białego. Jednakże ponieważ zarówno amelanizm (brak melaniny) i hypomelanizm (mniejsza ilość melaniny) dotyczą tego samego barwnika, w dalszych pokoleniach praktycznie nie da się już bez testowego rozmnażania rozpoznać czy dany osobnik to amelanistic + hypomelanistic czy po prostu amelanistic u którego nie widać koloru białego.

Mam nadzieję że trochę pomogło :)

Genetyka na snakes.pl jest teraz w fazie intensywnej rozbudowy - ale trochę to potrwa, bo materiały nie są jeszcze kompletne.

Pozdrawiam

mordd
21-02-2014, 11:14
Fakt - powstanie dokładnie to, co w wyliczance Łukasza, tyle, że Bloodred jest najgorszą z możliwych odmian, do tłumaczenia mechanizmu. Faktycznie młode "het bloodred" są zazwyczaj odróżnialne od nie będących heterozygotami, ale wynika to z faktu, że Bloodred jest odmianą opartą na prostej mutacji recesywnej (efekt: rozmycie wzoru podstawowego) ORAZ selekcji osobników czerwieniejących z wiekiem. Im bardziej "rozcieńczony" bloodred tzn im więcej pokoleń łączenia z innymi odmianami tym mniej widać po młodych, że pochodzą od bloodred. Młode heterozygoty bloodred (tych czystych i wczesnych pokoleń mieszanych) mają w młodości zredukowany wzór na głowie i czerwienieją z wiekiem, jednak nie tak jak właściwe bloodred.Tak na prawdę dziedziczą "rozmycie" wzoru a cecha czerwonego zabarwienia dziedziczona jest niezależnie i niestety nie jest to mutacja recesywna - trzeba ją traktować jak cechę ilościową a nie jakościową. W efekcie het. bloodred to JEDYNE heterozygoty, które da się rozpoznać bez testowania młodych, ale wyłącznie te, które pochodzą od dobrej jakości, selekcjonowanych węży tej odmiany. Efekt krwisto-czerwonego węża, czyli tego co jest traktowane jako cecha rozpoznawcza tej odmiany powstaje jedynie w wyniku połączenia mutacji z selekcją - wiele hodowli ma te węże fatalnej jakości i po prostu wyglądające jak "brudne" classic. Przy odmianach łączonych: tzn bloodred + anery i tym podobnych w zasadzie samo "rozmycie" wzoru i jego redukcja na głowie wystarczy do rozpoznania odmiany - dla tego wtórne odmiany zawierające bloodred nigdy nie są tak jednolicie ubarwione i czyste jak odmiana wyjściowa i nie z każdą odmianą wychodzą ładne połączenia.
Reasumując: nie da się rozpoznać heterozygot powstałych z połączenia het + het (jako reguła) z wyjątkiem Bloodred (jak na razie jedyne), ale z rozpoznania heterozygot bloodred wynika jedynie to, że są to zwierzęta warte do dlaszej hodowli..... Młode i tak wybarwią się po pewnym czasie i dopiero wtedy można ocenić czy i w jakim stopniu odziedziczyły cechy odmiany. Młode het bloodred i czyste bloodred też bywają trudne do odróżnienia w młodości przy dobrej jakości wężach. To wyjątkowo trudna i wymagająca odmiana. Uffffffffff :)

mordd
21-02-2014, 11:20
No i jeszcze: od dłuższego czasu trwają przymiarki, aby kwestie nazewnictwa jakoś ujednolićić. Przeważają pomysły aby mutację "rozmycia" nazwać inaczej a nazwę "Bloodred" zarezerwować wyłącznie dla czystych, oryginalnych, nie łączonych z niczym węży. Powoli trzeba się zacząć przyzwyczajać, że pojęcie "het, bloodred" zniknie, podobnie jak nie istnieją heterozygoty Miami, Okeetee itd. Po prostu nie istnieje heterozygota na cechę wyselekcjonowaną.

Obywatel_Snejk
21-02-2014, 11:32
skad wiesz ze u wezy kolor dziedziczy sie jednogenowo,to nie koniecznie musi byc groch mendlowski:=)...czy jest?

mordd
21-02-2014, 11:54
U zbożówek w zasadzie jest - dziedziczenie jest rozpracowane w szczegółach. Przynajmniej dziedziczenie podstawowych, najpopularniejszych odmian - kilka jest w trakcie "rozpracowywania", ale tych na pewno nie uda sie niomu zdobyć......

mnich87
21-02-2014, 15:55
Wielkie dzięki! To był naprawdę duży zastrzyk wiedzy dla mnie!
Pozdrawiam!
Michał

adsnake
22-02-2014, 03:58
jak to dobrze ,że u boasów nie da sie pomylić sunglow z albino :-)

mordd
22-02-2014, 04:02
Niektórym to dobrze :) Ale prawdę mówiac odmiany boasów stanowią dla mnie czarną magię (nie mam to nie wnikam) więc nie dam głowy czy bym nie pomylił...

Evoker
25-02-2014, 00:27
Biber,
błądzisz w tym co piszesz...

Gabor
27-02-2014, 15:02
Witam

A KTO powiedzial ze het. roznych odmian barwnych(recessive) nie maja fenotypowych roznic porownujac z "normalnymi" osobnikami??? :)))))

Pozdrawiam

Gabor

mordd
28-02-2014, 10:11
U zbożówek? Ja między innymi:) Przynajmniej te obecnie znane.

42d3e78f26a4b20d412==