PDA

Zobacz pełną wersję : zbożówka duża+mała



mnich87
25-02-2014, 13:56
Mam węża zbożowego (samicę - około 1 roku) i chciałem dokupić drugą zbożówkę. Ta druga będzie miała około miesiąca i nie wiem, czy mogę ją wpuścić do tej dużej (np. czy istnieje ryzyko zmiażdżenia). Oczywiście byłby to tylko stan przejściowy, bo mam za małe terrarium, żeby mogły tam żyć dwa węże (60x30x40 - taki standardzik). Jeśli nie, to napiszcie, jakiej wielkości terra nadaje się dla takiego malucha.
Pozdrawiam!
Michał

goblin
25-02-2014, 14:08
jeżeli to terra jest "na pokaz" tzn. zadnej większej ilości węzy niemasz to to zamało nawet dla jednego dorosłego węza zbozowego ... a młode zbozówki mozna trzymac w pojemnikach np. po lodach o ile niemasz wiekszej ilości węzy !! lepiej zadbać o jak najlepsze warunki ale przy 10 węzach to juz problem jest robić każdemu wymiarowe terra z pełnym wyposazeniem...

Silent_Dragon
25-02-2014, 14:08
Witam
Istnieje razem ryzyko zjedzenia a nie zmiazdzenia, a raczej zjedzenie jest w 90% pewne :)
Pozdrawiam

goblin
25-02-2014, 14:10
Silent_Dragon że tak powiem u zbozówek kanibalizm zdaza sie WYJATKOWO rzadko więc stwierdzenie ze w 90% zostanie zjedzona jest błede ... jestem przeciwny trzymaniu dorosłych węzy z młodzikami ...

Silent_Dragon
25-02-2014, 22:04
Witam
heh ja slyszalem ze ja jedna jest ze 2, 3 razy mniejsza to ta wieksza moze ja potraktowac jako jedzenie :) Nie wiem, pewien nie jestem.
Pozdrawiam

Pituophis
25-02-2014, 22:38
Kanibalizm u dorosłych raczej się nie zdarza, chyba, że młodzik podczepi się pod mysz zjadaną przez dorosłego. Natomiast istnieje duże ryzyko przygniecenia, utopienia, a także samego stresu malucha z powodu obecności dużo większego węża. To fatalny pomysł, żeby łączyć węże, które tak bardzo różnią się wielkością.

flo
26-02-2014, 00:27
Ja mam w jednym terra (100x50x90) dwie zbożówki około roczne (ok.80-85cm) i ostatnio dokupiłam jeszcze dwie dorosłe, jedna mierzy ok.120cm, a druga ma przynajmniej ze 140 cm. Też miałam obawy o życie tych mniejszych, ale tylko na początku. Teraz te mniejsze łażą za tymi większymi, więc chyba ich się nie boją (stres mogę wykluczyć spokojnie sądząc po zachowaniu tych mniejszych). Zgnieść się chyba maluchy też nie dadzą, bo znajdują się zazwyczaj zwnięte na tych dużych i nie pozwalają się przygnieść. Jak na razie nie będę ich rozdzielać, bo się dobrze czują razem, jedzą bez problemu (karmię oczywiście osobno), są aktywne jak zawsze. Może nie jest między nimi aż taka ogromna różnica w długości, jednak z drugiej strony jak się na nie patrzy to te mniejsze są takie niepozorne i malutkie...Każdy wąż może inaczej jednak zareagować na nowego współlokatora...

goblin
26-02-2014, 05:57
flo tutaj różnica w wielkości to nawet nie 2 razy ... w przypadku dorosłej zbozówki i miesięcznego malucha różnica może wynosić 4-5 razy...


dorosła ze 120cm młodzik ze 30cm...

Pituophis
26-02-2014, 08:23
Różnica wagowa nawet piętnastokrotna:)
Do Flo- połączenie zbożówki 80 cm ze 120 cm jest bezpieczniejsze niż miesięcznego maluszka i roczniaka, niemniej jednak też w sumie ryzykowne, choćby z powodu ryzyka męczenia zbyt młodej samicy przez kopulacje dużego samca(jeżeli w terrarium jest taki układ).

flo
26-02-2014, 10:09
Ale ja wcale nie pisałam, że polecam takie łączenie i sorki jeżeli ktoś tak zrozumiał. Opisałam tylko moją sytuację w terra.
Może rzeczywiście kolega powinien wstrzymać się z kupnem maluszka albo kupić trochę bardziej wyrośniętą zbożówkę. Jednak w tym wypadku powinien dokupić drugą samicę, żeby nie doszło do zbyt wczesnego pokrycia, o czym już nie raz pisano, lub niedojrzałego jeszcze płciowo samca (nie wiem jednak ile może mieć taki samiec cm, żeby nie został zjedzony, ale też nie dobierał sie do samicy). Także terra powinno być większe dla dwóch węży niż to posiadane.

Qurde, ale namieszane, lepiej się dobrze zastanów, czy chcesz jeszcze drugiego węża, bo po moim wywodzie wcale się nie zdziwie jak zrezygnujesz;-))

Pozdrawiam:-))

mnich87
26-02-2014, 12:00
Hehe. To już nie ma problemu, bo przed godzinką kupiłem nowe terraria dla malucha (20x20x20 lub 30x30x30). Tylko mam pytanie nr2: jaki musi być stosunek długości węża do wielkości terra?
Pozdrawiam!
Michał

42d3e78f26a4b20d412==