PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie kilku terrariow



Borello
07-10-2013, 16:19
Musze powoli myslec o budowie terrariow dla moich ptasznikow bo podopieczni rosna i mam problem z ogrzewanie. Nie chce sie bawic w ogrzewanie za pomoca zarowek, ma byc to lacznie 6 terrariow.
Wymyslilem ze bede ogrzewal kablami grzewczymi.
Moje pytanie:
Jak dlugie sa kable grzewcze i gdzie najlepiej bylo by je umiescic pod terra na 1/3 dna czy na tylniej sciance??
dodam ze terra beda szklane.
Wiem ze duzo ludzi nie popiera stosowania kabli u ptasznikow ale bym prosil zeby sie odezwaly osoby ktore maja w tej dziedzinie doswiadczenie (czyt. ogrzewaly bac ogrzewaja kablem).
Drugie pytanie
Jak wy ogrzewacie swoje wieksze hodowle, moze macie jakies lepsze "patenty".
Dodam ze dogrzewac musze bo w pokoju mam dosc zimno a nie ma mowy o ogrzewaniu calego pokoju pod ptaszniki, bo po pierwsze lubie jak mam w pokoju chlodno, po drugie chyba by mnie z domu wywalil..

i`am
07-10-2013, 17:23
kable grzewcze sa rozniej dlugosci i mocy, ja mam 2 kable 4m 25w. a to gdzie umiescic kabel zalezy od gat pajakow jakie bedziesz trzymal, ja dla nadrzewnych i naziemnych mam kabel pod terrarium, dla podziemnych na tylnej sciance. tez mialem identyczny problem, na poczatku grzalem zarowkami, pozniej przezucilem sie na kable, nie zaluje i polecam:)

Borello
08-10-2013, 04:45
Powiedz mi jak mozesz jaka temp. masz w pomieszczeniu gdzie sa ptaszniki. bo ja mam zima ok. 16-18 stopni i nie wiem jakiej mocy mial bym uzyc kabel.
Druga sprawa to na ile terrariow starczy taki jeden kabel?? czy tylko na jedno, bo planuje polaczyc po trzy terraria i je ogrzewac jednym kablem (dwoma) ile bym potrzebowal?? Mam ptaszniki naziemne i planuje ogrzewac 1/3 powerzchni dna, czy tak bedzie dobrze?? dno wilekosci 30x20cm
I jeszcze jedno pytanie: czy kable masz wewnatrz terra czy pod nim. bo nie mam pojecia jakie jest lepsze rozwiazanie..

Z gory wielkie dzieki za odpowiedz!

Dawid
08-10-2013, 04:51
przeciez wyraznie napisal: "ja dla nadrzewnych i naziemnych mam kabel pod terrarium, dla podziemnych na tylnej sciance" czytaj uwaznie!

Borello
08-10-2013, 05:01
Dawid, fakt - moja wina, wybacz prosze;) no to jedno pytanie sie wyjasnilo ale zeby nie bylo tak latwo to mam nastepne: czy trzeba jakos kabel "zamaskowac" tzn czy on ma byc bezposrednio pod terra czy musi cos jeszcze byc miedzy nimi.. obawiam sie ze przy bezposrednim kontakcie moze szyba pekac??

i`am
08-10-2013, 08:25
a tez sie tego obawialem ze szyba moze peknac, mialem kiedys taki przypadek ale z zarowka... nie mam nic pomiedzy kablem i terrarium i narazie nie popekaly, jeden kabel mam na 2 terraria takie duze dla nadrzewnych, drugi kabel ogrzewa cala polke z terrariami (termoregulator mam ustawiony na 30C, czasem sie nawet wylacza) , do polki tej zrobilem dzwiczki z plexy, aktualnie na tej polce jest 8 pajakow w tym 3 male terraria, 2 sloiki, i 3 pudelka;] temp w pokoju mam b.niska przewaznie nie przekracza 20C ( nie mam w pokoju grzejnika i czesto mam otwarte okno-w zime w pokoju mam nawet 17C)
http://www.kuba.dolsat.pl/pajaczki/ogolne/
zdjecia za czasow kiedy ogrzewalem zarowkami, ale tak mniej wiecej to wyglada;] na dolnej polce oczywiscie duzo sie juz zmienilo:P

Borello
10-10-2013, 05:23
i`am dzieki za odpowiedz, u siebie zrobie tak jak ty masz czyli ogrzewanie kablem i cala szafka zamykana pleksa. tylko mam pytanie gdzie kupiles kable bo szukalem na necie i ich ceny sa strasznie wysokie..:( pewnie dla gtego ze to produkty zachodnie, sa moze jakies polskie odpowiedniki?? jesli tak to bym prosil ciebie o jakis namiar:)

i`am
10-10-2013, 11:02
ja kupowalem 4m 25W za 24zl o ile dobrze pamietam, znalazlem je na gieldzie w lodzi, ale ostatnio doszly mnie sluchy ze sa wycofane ze sprzedazy bo nie spelnialy jakis tam norm:D ale sa jakies za 35zl... podobno dobre;] a za ile widziales?

Norysek
10-10-2013, 12:03
Spoko fotki:)

i`am
10-10-2013, 14:43
;)

Borello
11-10-2013, 08:25
Kable zaczynaly sie od 60zl za te "najslapsze" ale znalazlem w biofilu 50W za 68zl, to juz w miare rozsadna cena.
Bylem w sklepie zoologicznym w moim miescie i tak od niechcenia spytalem sie czy maja kabel i mieli.. nawet kupilem 25w za 29zl:D szok przezylem bo u mnie w sklepach mozna tylko dostac pokarm da psow kotow noi rybki akwariowe, no ale jak widac jeden wchodzi w terrarystyke nawet dwa ptaszniki maja:D

42d3e78f26a4b20d412==