PDA

Zobacz pełną wersję : Elaphe schrencki ???



Pingwin
12-03-2014, 12:16
Nie wiem czy lepiej jest kupic weza amurskiego(elaphe schrenki)czy weza zbozowego,dopiero rozpoczynam hodowanie wezy i jako pierwszego,chciałbym wybrac weza ktory jest łagodny,ciekawy,i aktywny w dzien(bo słyszałem ze zbozowka jest aktywna w roznych porach dnia a,aschrenki tylko w dzien,i nie wiem czy to prawda),dysponuje terrarium 100x40x50 z basenem jakies niecałe 6l.ktoreo weza byscie polecali??????

mordd
12-03-2014, 12:21
Ja polecałbym amurskiego, mniej spektakularne ubarwienie, ale w odróżnieniu od zbożówki, masz gwarancję, że maluch będzie bez problemu jadł (i to jak!). Rośnie w oczach, nie grymasi, znosi małe błędy, nie puszcza pawika po każdym spadku temperatury.......no i łazi po gałęziach i widać go. Zbożówka wcale nie jest najlepszym wężem na początek, jedynie najpopularniejszym.

Pingwin
12-03-2014, 12:23
a czy musi miec duza kryjówke,i czy ten basen jest dobry czy za głeboki??

Karla
12-03-2014, 12:26
Nie wiem, nad czym się tu zastanawiać, odpowiedź jest jedna: AMURA!!! ;) Przy amurach zbożówki są nudne jak flaki z olejem i tylko różnorodność odmian je ratuje ;) Amur przede wszystkim zje wszystko i zawsze (ze zbożówkami jest różnie) oraz szybko rośnie (cóż za satysfakcja móc to obserwować dosłownie z tygodnia na tydzień). Do tego bardzo szybko nauczy Cię wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wężach jako takich - że terrarium musi być super nieuciekliwe i zawsze domknięte, że nie wsadza się rąk pachnących posiłkiem do terrarium i karmi raczej poza terra i z pęsety, że przy wyjmowaniu z terra nie wolno spuścić węża z oka i należy trzymać z daleka od kabli, itd :)) A przy tym są zupełnie nieagresywne (dziabnąć zdarza się im tylko przez pomyłkę - jeśli pomylą z posiłkiem), ciekawskie i energiczne, bardzo silne jak na swoją wielkość (robi wrażenie) i o dziwo towarzyskie - jak są dwa, to zazwyczaj razem łepek w łepek (to chyba konkurencja pokarmowa tak naprawdę), a przy otwieraniu terra wszystkie odwracają się zaciekawione (mam 3 już dorosłe). Wydają się być inteligentniejsze od większości zbożówek. Jak masz możliwość to bierz amura, jest super :)

mordd
12-03-2014, 12:29
Kryjówka musi być ciasna! Trzeba ją wymieniać w miarę wzrostu węża - ma się tam mieścić, ale bez zbytniego luzu.... Basen nie ma jak być za głęboki tzn wąż nie musi sięgać dna :) - najwyżej zamontujesz coś (korzeń/kamień) co ułatwi młodemu wężowi bezpieczne i łatwe wychodzenie z michy (jeśli jest wysoka). Spokojnie możesz mieć tam amura, a nawet 2 :)

Pingwin
13-03-2014, 10:14
Wielkie dzieki za wasze odp,chciałedm jescze tylko zapytac czy w terrarium 100x40x50 moze byc swietlowka 15w i lampka firmy exoterra 50w tight beam,czy to jest za cieplo????oraz jaki musi byc współczynnik uvb dla wezy?????

Pituophis
13-03-2014, 10:59
Nikt nie powie czy to za ciepło, bo nie wiemy, jaką masz temperaturę w domu. UVB w zasadzie zbędne.

Pingwin
13-03-2014, 11:07
w domu mam ok.20 stopni

wujek
13-03-2014, 12:06
muszisz sam sprawdzić. przed wpuszczeniem węża do terra proponuje zrobić 3 dni ekperymentu. tzn. wkręcić żerówki te co masz i zobaczyć jaka będzie temp. w dzień i w nocy. jak zła to zmniejszyć lub zwiększyć moc żarówek. powodzenia

pozdrawiam

papaj
13-03-2014, 13:09
Jak najbardziej amur naprawde warto

Pingwin
14-03-2014, 06:20
a czy kryjówka wielkosci 30x25x7(długoscxszerokoscxwysokosc)starczy dla dorosłego amura????(jest to kryjowka firmy exo terra)

mordd
14-03-2014, 10:59
Będzie za duża. Ważny jest wymiar wewnętrzny, ale tak na oko 30:25 to strasznie duża powierzchnia i mnóstwo miejsca. jakby co wetkniesz do środka jakiś korzeń żeby było ciaśniej i przytulniej - możliwości jest mnóstwo....

Pingwin
14-03-2014, 11:27
A DLACZEGO musi miec ciasną kryjowke???bo chciałem kupic dla amura dorosłegojuz kryjowke firmy exoterra a nie wiem ktora wybrac????jakie powinna miec wymiary(jakie wy macie)?????????

mordd
14-03-2014, 11:40
Bo dobre samopoczucie zapewnia taka kryjowka, w której wąż dotyka ścian i nie ma wolnych przestrzeni. Ja mam duże ilości kryjówek ze zwiniętej kory, różnych rozmiarów i dobieram je "na oko". Możesz spokojnie wstawić za dużą kryjówkę, ale wsadzić do środka coś, co umożliwi wężowi wciśnięcie się w ciasne miejsce - wtedy będzie się dobrze czuł. Nie przejmuj się tym aż tak bardzo, bo wystarczy jakiś kamień, kawałek korzenia czy kory żeby zapchać kryjówkę i zrobić z niej odpowiednio ciasne i przytulne dla węża miejsce. Więcej frajdy niż zakup kryjowek egzoterry da ci ich własnoręczne wyszukiwanie - zerowe koszty a jako pamiątka z wakacji doskonałe :)

papaj
14-03-2014, 16:06
Pokombinuj sam wiele gadżetów dostepnych w sklepach jest do niczego nikomu nie potrzebne

Mareksss
16-03-2014, 07:04
A jaka jest różnica cenowa między amurskim a zbożówką? Chyba nie ma większej co.
A jak rozmnażanie? To pytanie do hodowczyni - udało się?

Karla
17-03-2014, 04:29
Jeśli to do mnie, to jeszcze nic nie mogę powiedzieć - czekam na jajka. Natomiast co mogę powiedzieć na pewno, to że nie ma rozmnażania w zbyt wysokiej temperaturze. W związku z czym, bez zimowania prawdopodobnie również nie. Dwa razy zostało u moich zaobserwowane, iż dokładnie w momencie spadku temperatury poniżej 26 stopni (było za ciepło, bo kaloryfer raz grzał raz nie i nie mogłam nad tym zapanować) samiec zaczął napastować samice. I sądzę, że zbyt wysoka temperatura w terrarium jest również powodem, dla którego ten gatunek niby tak lubi przesiadywać w wodzie. Moje od początku miały właściwą (22-26) i w wodzie widywałam je rzadko, dopiero teraz przy zbyt wysokiej usiłowały się wepchnąć do miski z wodą. Zbyt wysoka temperatura nie wydaje się szkodzić tak na codzień (to twardy gatunek), jednak należy jej unikać.
pozdrawiam

Mareksss
18-03-2014, 10:39
Tak "Karla" to pytanie było do Ciebie. Jak osiągniesz sukces tzn. jaja daj informacje na forum - ok?

Saurus
19-03-2014, 06:06
A czy terrarium o wielkosci podanej w opisie-100x50x60 cm wystarczy dla pary? Nie sa o wiele wieksze od takich np. zbozowek, dla pary ktorych wystarczy 80x50x40 (chodzi glwonie o powierzchnie dna, wysokosc bede mogl zapewnic 60 cm wiec jest to dodatkowe zwiekszenie przestrzeni dla wezy, ktore korzystaja z galezi)

GAJUS
20-03-2014, 23:55
Mam ,,amura" dopiero od paru tygodni, ale już polecam go każdemu kto chce mieć węża i się nim cieszyć. AMURY SĄ ŚWIETNE! Co do kryjówek, to mojej amurce zrobiłem dwie różnej wielkości, ciasną i luźniejszą, ale nie widziałem jeszcze żeby z nich korzystała. Większość czasu w dziennych wędrówkach spędza na gałęziach, a w nocy śpi na płaskim kamieniu, który jest ,,dachem'' jednej z kryjówek. Jedną z rzeczy, które bardzo mi się u ,,Swiety" jak nazwała ją moja córka podoba to nurkowanie w basenie niczym anakonda, tak jakby chciała znaleźć jakieś wyjście z terrarium przez dno basenu.

Zenek
06-04-2014, 03:32
Mojego ElapheSchrencki mam od kilku miesięcy. Jest ciekawski, ładny i bardzo ruchliwy. Całymi dniami łazi po terrarium (nawet po ścianach). Jest też łagodny. Co prawda 2 razy mnie ugryz, ale to przez moją nieuważność. Do tego wszystkiego jest bardzo żarty. Nie ma z nim żadnych problemów.


MOCNO POLECAM!!

42d3e78f26a4b20d412==