PDA

Zobacz pełną wersję : Karmienie P. Regiusa



Dambala
16-03-2014, 01:29
Witam Serdecznie !!!
Otóż chce niedługo kupić sobie kolejnego wężą i decyzja padła na P. Regiusa ale mam drobne pytanko czsto z ciekawości. Ile szczurów wystarcza dorosłem regiusowi na posiłek i co ile się takiego karmi???

Dambala
16-03-2014, 01:30
A i jeszcze jedno pytanko jakiej grubości są dorosłe samce i samice?? Tak średnio oczywiście.

goblin
16-03-2014, 01:40
Dorosły szczur wystarczy jeden na jakieś 1,5-2 tygodnie a co do grubości to zaraz zmierze i ci napisze .... heh niezbyt skory do współpracy był ale ma około 20cm obwodu , samiec ...

Dambala
16-03-2014, 02:10
Wielkie dzięki Goblin

Biber
16-03-2014, 02:30
a jak już masz obwód to bez problemu mozna wyliczyć promień :-) jeden szczur wystarcza spokojnie na posiłek i ok 2 tyg

SPeCTeR
16-03-2014, 05:44
Moj zjadal do grudnia 2 szczurze sredniaki co tydzien, potem zrobil glowdowke i zjadl dopiero 3 dni temu znowu 2 srednie szczurki :]

Mareksss
16-03-2014, 06:35
Ja uważam że znaczenie ma też jaki to szczur. Czy wielkosci troche większej myszy, czy też samica szczura która po wielu miotach idzie na skarmienie. Moje pytony są takie, że samiec wogóle nie je szczurów tylko np. dwie dorosłe myszy, i to mu starcza na dwa tygodnie. Potem jeszcze jakaś głodówka jedno lub dwu miesięczna. A nie raz jest tak, że zjada tylko jedną mysz. Natomiast samice zjadają szczury mniejsze zjadają dwa na raz i to im starcza na jeden dwa tygodnie, ale to też zależy od miesiąca bo one również robią sobie głodówkę i np. jeden szczur starczy im na miesiąc. Tak więc nie ma sztywnych reguł w karmieniu regiusów.

Dambala
16-03-2014, 06:39
Mareksss wiem, ze nie ma sztywnych reguł przy karmieniu węży bo to kwestia zależna od danego osobnika, ale poprostuchciałem wiedzieć orientacyjnie. Jeszcze raz wielkei dzięki panowie za pomoc.

Mareksss
16-03-2014, 06:41
Jeszcze jedno dla Twojej i nie tylko informacji:
- samiec waży 1,3 kilograma ma obwodu 20 centymetrów,
- mniejsza samica waży 2 kilogramy i obwodu 25 centymetrów,
- wieksza waży 2,3 kilograma a obwodu 27 centymetrów - oczywiście pomiary obwodów w najgrubszych miejscach.

miki_metal
17-03-2014, 01:16
Mareksss ile dlugosci maja Twoje regiusy/ile lat???

DEXiu
17-03-2014, 03:21
Heh. Co do grubości to była kiedyś o tym dyskusja. Doszliśmy do wniosku, że dorosły regius jest mniej więcej tak gruby jak przeciętna szklanka, no może troszkę grubszy ;) Co do karmienia to kwestia osobista. Jeśli to dorosły osobnik to tak jak pisali wyżej. Młodego można karmić w zależności od rozmiaru jedną młodą lub dorosłą myszką na 5-6 dni. Jeśli uznasz że myszka jest za mała to następną możesz dać za 3-4 dni ;) Pamiętaj tylko żeby nie przesadzić, bo może być nieprzyjemnie :/

Biber
17-03-2014, 03:25
jak dla mnie to za często
według amerykaństkich chodowców dla węża który waży 0.5 kg przypada 18 dorosłych myszy na rok

Dambala
17-03-2014, 03:48
Ja wole troche żadziej pokarmić ale większymi myszkami i wprowadzam co jakiś czas głodówki dzięki czemu nei mam się o co obawiać.

Biber
17-03-2014, 04:20
wprowadzanie głodówek napewno nie jesty dla węża zdrowe

Dambala
17-03-2014, 04:34
CZemu?? wprowadzenie raz na rok miesięcznej głodówki raczej mu nie zaszkodzi a mamy większą pewność, że wąża nei przekramimy. Wiele hodowców uznaje to za dobry sposób. Możesz Biber napisać czemu to jest niezdrowe??

Karla
17-03-2014, 06:19
Niezdrowe to nie, ale zupełnie zbędne. Naturalną, przeczyszczającą głodówkę wąż robi sobie co wylinkę i to całkowicie wystarcza dla zdrowia.

Biber
17-03-2014, 08:29
niezdrowe może być bo nawet miesięczna głodówka moze wytrącic węża z rytmu normalnego jedzenia i później nie będzie jadł dłużej więc po co?

DEXiu
17-03-2014, 15:04
Biber co do tych 18 myszy na rok to chyba trochę przesada. Po pierwsze zależy od gatunku (metabolizm, rozmiary, naturalny biotop) i wieku węża (młode mogą jeść wielokrotnie więcej bez uszczerbku na zdrowiu a nawet z korzyścią), poza tym dochodzą do tego warunki w terra (podwyższona temp. przyspiesza metabolizm), warunki prowadzenia hodowli, możliwości hodowcy, podawany pokarm itp. itd. Jak tak teraz podliczyłem to mój regiusek, który w chwili obecnej ma jakieś 85-90 cm (masy ciała niestety nie znam bo nie ważyłem go ostatnio), w ciągu niecałych dziesięciu miesięcy od kiedy jest u mnie (a trafił do mnie w połowie lipca ubiegłego roku w wieku ok. 2,5 miesiąca), wszamał 42 myszki i myszy różnej maści i rozmiarów, zrzucił 7 wylinek, wygląda zdrowo i nie wygląda na przekarmionego :P

Biber
17-03-2014, 22:18
sorki zapomniałem napisać że to dla 0.5 kg regiusa i innych węży z wolniejszym metabolizmem to jest wartość proponowana przez amerykańskich hodowców i ja też się do niej sztywnie nie stosuje a poza tym ta wartość obejmuje tylko wartości potrzebne na energie a nie obejmuje wartości potrzebnych na wzrost węża więc trzeba dodać pare myszków jeszcze :]
Wynika, że swojego regiusa karmiłeś 1 raz na 7 dni jak dla mnie to za często chyba że masz osobnika o zbyt szybkim metaboliźmie ja swoje młode karmie raz na 1,5/2tyg a starsze raz na 2/3 tyg

Mareksss
18-03-2014, 10:50
Panie i Panowie uważam, że ten gatunek nie należy do tzw. przepastnych za jedzeniem, zjadają tyle ile chcą jeżeli nieżerują nie daje im pokarmu. Jeżeli polują a widać po ich zachowaniu, to zamiast jednego zjadają dwa zwierzątka, po czym następuje przerwa. Podając ilość pokarmu nie przedstawię ile w danym miesiącu i roku zjadały myszy, chomików, myszoskoczków i szczurów, gdyż było to różnie. Wszytko opisuje tak więc dla ciekawskich mogę udostępnić swoje dane. Ilość pokarmu była uzależniona od miesiąca i pory roku.
Odpowiedź dla "miki_metal" samiec ma dłogość 105 cm, samice mają odpowiednio 125 i 120 cm.

DEXiu
19-03-2014, 05:57
Heh. Gdybym się sugerował tylko radą Mareksssa to bym chyba z myszami nie wydolił ;) Moja Regi niezależnie od tego ile i kiedy jadła zawsze ostro buszuje po terra i w każdej chwili gotowa jest do polowania :) Ale ma też swoje "odchyły", np. całkowicie nie interesuje jej pokarm nieruszający się albo taki który jest za sprytny i jej ucieka :D

Mareksss
20-03-2014, 09:03
Ktoś mnie chyba źle zrozumiał, ja nie daję porad na temat rodzaju pokarmu dla regiusów, tylko opisuje na przykładzie swoich węży jak są one czasami kapryśne w karmieniu pod względem ilości i rodzaju pokarmu - ale to ich cecha, nic nowego nie wymyśliłem. Na ten temat już wcześniej rozpisywała się literatura, a moje spostrzeżenia wynikają z praktyki - ok!

42d3e78f26a4b20d412==