PDA

Zobacz pełną wersję : Częstotliwość i ilość pokarmu dla węży



Azazel
21-03-2014, 03:26
Oto wypowiedź Artura Górniaka na temat karmienia weży.

" Przegladajac forum natknalem sie na wiele postow dotyczacych karmienia wezy. Jako ze temat ten jest nieslychanie wazny a bardzo czesto nie dokonca zrozumiany, chcialbym podzielic sie z wami informacjami z mojego doswiadczenia jak i z najnowszych badan przpeowadzonych w US. Studjowanie dzikich wezy udowodnilo iz weze na ogol pobieraja dwa do czterech razy tyle jedzenia ile same waza na rok ( Fitch, 1998). Wezez nieaktywne (Pyton Molurus bivittatus, Pyton Regius) i niektore mniejsze gatunki maja wymagania bliskie do dolnej granicy tej skali podczas gdy aktywne weze ( Wiekszosc Colubrids, Pytony z rodzaju Antaresia , Wszystkie weze z rodzaju Morelia) beda mialy wymagania w poblizu gornej granicy. Stosujac te informacje do naszych hodowli i majac na uwadze iz nasze weze mimo najlepszych warunkow jakie im zapewnimy ( jak nam sie zdaje) nie maja duzo ruchu , mozemy oszacowac iz przecietny waz wazacy 0.5 KG bedzie wymagal 1KG myszy na rok. Przy przecietnej wadze myszy 50 gram daje to nam okolo 18 myszy na rok aby wykarmic 0.5 kilogramowego weza. Dla gatunkow ktore sa tylko aktywne przez osiem miesiecy podczas gdy pozostale cztery spedzaja w hibernacji ( badz sa aktywne ale nie przyjmuja pokarmu np. Pyton Regius) daje to nam jedna dorosla mysz co dwa tygodnie ( dla weza wazacego 0.5 Kg.) Nalezy oczywiscie pamietac ze wyliczenia powyzsze sa dla wezy raczej nie aktywnych i nie pokrywaja dodatkowej energii potrzebnej mlodym lub ciezarnym weza. Jest jeszcze jedna sprawdzona metoda zaproponowana przez czolowych Amerykanskich hodowcow gdzie mozemy latwo przeliczyc enrgie potrzebna wezowi w zaleznosci od jego przemiany metabolicznej. Jak regulke uzyjmy fakt iz energia jest wyrazona w Kcal i rowna sie dziesiec razy wadze zwierzecia ( w kilogramach) do potegi 0.75
Tak wiedz widzimy iz pol kilogramowy waz potrzebuje 5.5 Kcal na dzien. Badania wykazaly ze przecietna dorosla mysz posiada okolo 85 Kcal, tak wiec jedna mysz pokrywa zapotrzebowanie 0.5 kilogramowego weza na 15 dni nie uwzgledniajac oczywiscie dodatkowej energii potrzebnej na wzrost albo w przypadku ciezarnej samicy. Te dwie metody daja nam ogolny widok na sprawy karmienia wezy i powinny byc dostosowane do warunkow, rozmiaru klatki , temperatury, wilgotnosci w jakich trzymamy weze no i oczywiscie ich aktywnosci i wieku. Regule ktora uzywam od kilku lat jest ze karmie mlode weze po kazdym ich wyproznieniu, a starsze po wyproznieniu plus piec dni. Mlode weze maja zazwyczaj szybsza przemiane metaboliczna niz starsze. W zeszlym roku doczekalem sie czystych Morelia Spilota spilota od mojej pary i musze wam powiedziec ze weze te maja bardzo szybka przemiane materii. Karmilem je srednia mysza co 3-4 dni. Podobie z Morelia Bredli, Morelia spilota cheynei, Morelia spilota variegata, Morelia viridis. Na druga reke wiekszosc mlodych boa bedzie wymagala zadszego karmienia. Miot Boa Constrictor Occidentalis ktory mi sie urodzil dwa lata temu wymagal karmienia co okolo 7-10 dni i to malym objetosciowo pokarmem gdyz w przeciwnym razie zostawal zwrocony.

Mam nadzieje ze te informacje pomogly wam choc troche. Jak zawsze czekam na wasze komentarze!
Pozdrawiam,
Artur Gorniak "

Cały artykuł znajduje się pod adresem:
http://www.terrarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php?t=20246&highlight=

Azazel
21-03-2014, 03:37
Z badań przeprowadzonych na Sumatrze wynika iż wielkość rocznego pytona siatkowanego waha się między 100-140 cm ( srednio koło 120cm ) - w terrariach często osiągaja 3m i wiecej po roku.

Zatem opis Artura doskonale odzwierciedla naturalne procesy żywienia.

Biber
21-03-2014, 04:50
wypada doać tylko, że Artur to Polski chodowca, który mieszka i pracuje obecnie w USA. Ma pokaźną chodowle węży w tym różnego rodzaju odmiany barwne regiusa :)

M_a_X
21-03-2014, 05:00
...nie tylko wezy, ale tez zolwi, waranow. w dodatku jest mily i takimi wypowiedziami "ulecza" polska terrarystyke. bez niego bylibysmy nieoswieceni,

Azzurreeuss
21-03-2014, 05:39
bardzo miły i porządny terrarysta :)
na moje pytania odpowiedział bardzo szybko i wyczerpująco :):)

na terrarystyce było kilka ciekawych postow jego autorstwa:)

mam nadzieje ze ten post nie zginie i zostanie wpakowany do FAQ

Pozdrawiam

Obcy
21-03-2014, 11:05
mów za siebie....

Grochu
21-03-2014, 14:18
powiem tak: wypowiedzi artura są bardzo ciekawe i pomocne, ale w tym przypadku jest pewniejsza metoda - obserwować węża...
jakoś do tej pory tak robiłem i faktycznie karmienia wychodziły mi zgodnie z tymi powyższymi przeliczeniami.

42d3e78f26a4b20d412==