PDA

Zobacz pełną wersję : Tanie grzanie



nazer
09-10-2013, 10:15
Witam
Mam taka sprawe bo ojciec mi krzyczy ze w terrariach sa mocne zarowki i ze duzo pradu to zre, mam pytanko znacie jakis inny sposob ogrzewania terra ktory daje duzo ciepla a bierze malo pradu ???

Saurus
09-10-2013, 10:18
promienniki ceramiczne sa znacznie wydajniejsze od lustrzanek. Tylko ze nie daja swiatla :)

nazer
09-10-2013, 10:48
przegladalem na necie ale sa same duze a gdzie moge dostac jakies male ktore by sie nadaly do terrarium??

michał antoniak
09-10-2013, 10:48
heheh rozpal ognisko w terarium

ROCES
09-10-2013, 15:00
ja bym polecil kabel grzewczy o ile sie nie myle AquaEl najdluzszy ma 9m i pobiera 25W, ewenualnie zostaje ci zainstalowac tam centralne :)

CRIMSON
10-10-2013, 02:00
Zapytaj w Castoramie,mają maty grzewcze.

Czarna Rozpacz
10-10-2013, 02:23
ale maty grzewcze zaczynaja sie od 70W o wymiarach 0,5x0,9m i cenie okolo 130 zl

DEXiu
11-10-2013, 08:18
W zasadzie to większość stosowanych rozwiązań jest na prąd, tyle że jedne ustrojstwa działają trochę wydajniej od drugich (dają trochę więcej ciepła przy tej samej mocy - np. żarówki w odróżnieniu od promienników ceramicznych dają oprócz ciepła światło i dlatego teoretycznie "żrą" więcej). Mimo różnic w wydajności przyjmuje się że jak coś ma moc 50 W to mniej więcej tyle pobiera i mniej więcej tyle ciepła daje (przy czym bardziej mniej niż więcej ;)). Alternatywą jest przeprowadzenie ogrzewania centralnego w pobliżu terra (najlepiej tuż przy ściance, albo pod podłogą a już the best by było wewnątrz terra). Wyglądałoby to tak że montujesz rurki (rurkę) przez którą przepływa gorąca woda (z centralnego) z tym że ta rurka musiałaby być dość powyginana (żeby tworzyła coś w rodzaju grzałki albo mini-kaloryfera. Wlot rurki podłączasz albo bezpośrednio do pieca grzewczego albo do którejś z rurek dprowadzających ciepło do kaloryferów w mieszkaniu. To samo z wylotem tyle że podłączasz do jakiejś rurki odprowadzającej. Wadą tego rozwiązania jest to że działałoby tylko w okresie grzewczym (czyli w zimie), ale i tak spowodowałoby oszczędności na prądzie (bo wtedy by poszło strasznie dużo na dogrzanie terra).

42d3e78f26a4b20d412==