PDA

Zobacz pełną wersję : Jak podnieśc wilgotność



Arem
28-03-2014, 11:17
Witam mam boa tęczowego-zrzucił on wczoraj skóre, ale jak dzisiaj mu sie przyjrzałem to zobaczyłem, że nie zeszła mu z głowy więc musiałem mu troche pomóc.
Mam cyfrowy termometr z wilgotnościomierzem i utrzymywałem wężowi wilgotnośc ok 70-80% a mimo to miał problem z zrzuceniem z głowy skóry. Może ktoś wie co jest przyczyną tego??
Dzisiaj miałem jeszcze inną sytuację. Przeniosłem węża do nowego większego terra. Podłoże jest wilgotne, wręcz mokre a cyfrowy miernik pokazuje mi 45%. Mam fogger który włącza się 4 razy dziennie na minimum 20 min i tak za bardzo wilgotnośc nie zmienia się. Czy te urządzenia mogą być zawodne.
Możecie mi pomóc i i poradzić jak zwiększyć wilgotność.
Pozdrawiam

Mareksss
28-03-2014, 12:13
To że podłoże jest wilgotne nie oznacza wzrostu wigotności. Najwyższą wilgotnośc uzyskujesz łącząc wodę z temperaturą. Dla próby spryskaj zraszaczem terrarium zimną a potem ciepła a nawet letnią wodą od razu zobaczysz róznicę. A więc chcąc uzyskać najwyzszą wilgotność z mokrego podłoża najlepiej gdybyś to podłoże podgrzał - matą lub grzałką w kamieniu gwarantuję, że przyniesie to zamierzony efekt.
Jeżeli chodzi o wylinkę, mogło byc tak, że w pierwszej fazie miałeś zbyt niska wilgotność i to spowodowało, że skóra po odejściu w pierwszej fazie wylinki przykleiła się wysychając za szybko. Teraz najlepszym spsoobem jest włożenie węża do odrębnego pojemnika z wodą i długa kiklugodzinna kąpiel . Po wyjęciu wężą możesz zostawić go samemu sobie przez wędrówkę oi ocieranie zrzuci resztki skóryt, lub możesz mu pomóc delikatnie zrywając pozostawione kawałki pensetą lub palcami. Możesz też zosatwić go w spokoju jeżeli skóra nie została na oczach i kloace, bo te miejsca są naważniejsze. A przy kolejnej wylince przypilnować wilgotności i wówczas całość powinna zejść tj. stara i nowa wylinka.

ironkapela
28-03-2014, 12:18
Zdejmowanie starej wylink opisane jest w FAQ. Starej skory sie nie zrywa, tylko zmasowywuje, wszystko musisz robic bardzo delikatnie. Jezeli chodzi o podniesienie wilgotnosci to dobrym sposobem jest umiescic basenik a w baseniku grzalke. Pdgrzac wode do ok 30 stopni, ona bedzie parowac i utrzymywac odpowiednia wilgotnosc. Ale ja osobiscie proponowal bym kapiel. Zreszta co ja bede sie rozpisywal :D Zapraszam do FAQ

Mareksss
28-03-2014, 12:21
Wracając do wilgotności przy włączonym świetle wilgotność jest niższa, żarówka zawsze bardzie wysusza powietrze w terraium. Zaobserwuj różnicę poziomu wilgotności w ciągu dnia gdy jest włączone światło i wcześnie rano nim światło zosatnie włączone. Zobaczysz różnicę która sięga nawet około 10 %.
I jeszcze jedno pomagając wężowi zrzucic skórę możesz jeszcze użyć dwóch ręczników z froty, po wyjęciu węża z pojemnika z wodą trzymasz go przez pewien czas w ręcznika tzn trzymasz go przez ręczniki a tym samym stara skóra łatwiej oddziela się może to przyspieszyć zrzucenie tej skóry jeszcze na rękach, a na pewno pomoże wężowi zrzucić ta skóre w trakcie późniejszej wędrówki po terrarium przy ocieraniu się o gałęzie..

Mareksss
28-03-2014, 12:24
Opisując zrywanie starej wylinki - skóry oczywiście mam na myśli bardzo delikatne
jej zciąganie (dlatego napisałem że możesz to zrobić palcami, ale czasami kawałki są tak drobne że łatwiej jest je pochwycić pensetą),
a nie zrywanie, wszytko robisz z wyczuciem.

ironkapela
28-03-2014, 12:37
No troche inaczej zinterpretowalem slowo "zrywanie" :) Wiec Arem juz wszystko wiesz, to do roboty:)

Mareksss
28-03-2014, 12:53
"ironk.." to zdjęcie na profilu to Twoja anakonda?

ironkapela
28-03-2014, 16:05
Moja byla... :(

Arem
29-03-2014, 03:59
Dzieki Wam za pomoc. Wydaje mi sie ze tylko z pyska mu nie zeszla skora ale wczoraj gdy to zauwazylem to zrobilem mu kapiel i sciaglem ja. A co do wilgotnosci to zaczyna sie podnosic. Teraz mam jakies 60% a wczoraj wieczorem jak spryskalem terra to podskoczyla do 80%.

ser
29-03-2014, 15:51
zreby dobrze zdjac wylinke, ktorej waz nie zrzucil, nalezy weza najpierw umiescic w misce z woda, zeby stara skora namiekla i namoczyla sie odpowiednio. potem sama prawie schodzi :)

42d3e78f26a4b20d412==