PDA

Zobacz pełną wersję : wąż zbożowy ??



kajetan
30-03-2014, 13:48
witam. właśnie zastanawiam się nad rozpoczęciem hodowli węża zbożowego i mam parę pytań. Proszę o pomoc.

1. Jakiej mocy i jaki rodzaj żarówki na dzień i na noc do terrarium o wymiarach 100/50/60.(żarówki jako jedyne źródło ciepła)
2. czy młoda zbożówka je tylko noworodki mysie ?? czy można jej podawać inny pokarm ??

To na razie wszystko. Wielkie dzięki za pomoc.

kajetan
30-03-2014, 14:17
i jeszczejedno pytanko:
3. ewentualnie jjaki gatunek węza moze trzymac w takiej wielkości terrarium ??

PRC
30-03-2014, 14:38
Ja w podobnym terra mam: 1) lustrzanka 40W 2) Niebieska lustrzanka 40 W 4) Grzalka 50W z termostatem w basenie... i temp rozlozona od ok 20-22*C do 32-36* (rozlozona miejscowo - sa choldne miejsca, cieple, i "bardzo" cieple)
Natomiast napewno u siebie moc musisz dobrac indywidualnie (zalezy jakie masz warunki w domu) - na szczescie lustrzanki nie sa "zbyt" drogie (na poczatek polecam jakies 2*60W (rozlozone) + na noc jakas niebieska lustrzanke w okolicy "legowiska") A jak bedzie (a pewnie bedzie... choc z drugiej strony lato (powoli) idzie - wiec napewno ogrzewanie bedzie potrzebne slabsdze niz w zimie) za malo zawsze mozesz dodac kolejne lub zwiekszyc ilosc...

kajetan
30-03-2014, 15:04
te lustrzanki to są jakieś specjalne żarówki ze sklepów zoologicznych ??
i jaka temperatura w basenie ?? no i nigdzie nie moge sie doczytac jakiej wielkosci ten basenik ??
pozdro

aatus
30-03-2014, 15:22
1.Myśle ze smialo ci wystarczy jedna żarówka 60W w dzień ponieważ idzie lato i wiadomo że sama temp. pokoju wzrośnie ,a na noc kup kabel grzewczy 25W niby nie zalecany przy zbożówkach ale jak go dobrze zabezpieczysz to nie powinienes miec problemu .Oczywiscie opcjonalnie mozesz mieć żarówke nocną mysle ze 40W wystarczy
2.Noworodki mysie są najlepszym pokarmem dla młodych zbożówek z czasem jak podrosną możesz przejść na szczurze noworodki. Innego pokarmu sie nie podaje

aatus
30-03-2014, 15:28
a co do lustrzanek to proponuje http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51612406 sprawdzają sie bardzo dobrze sam takich używam i jestem z nich zadowolony , bardzo dobrze ogrzewają terra

kajetan
30-03-2014, 15:38
czy niema problemu z podawaniem mrozonych osesków ??
i do jakiego wieku (rozmiaró) podawac oseski, a kiedy zaczac dawac dojzałe myszki ??

aatus
30-03-2014, 15:57
Na temat karmienia to można by napisać książke bo tu jest chyba najwiekszy problem z karmieniem młodych zbożówek są okazy co pożerają "wszystko" tzn. żywy i mrożony pokarm ,ale sa też okazy ktore za zadne skarby nie chca jeść ani zywego ani mrożonego ale jest kilka sposobów na namówienie takich niejadków do posiłku można o tych sposobach poczytac w FAQ-ach .Ja osobiscie preferuje(troche hardcorowy sposob) nacinanie oseska tak aby węże poczuły krew zawsze sie to u mnie sprawdzało. Teraz nie mam z tym problemu bo wszystkie węże jedza juz podrosniete myszy . A co do podawania myszek to mam zbożoweczke ktora pożerala malą myszke jak miala 35 cm , a mam osobnika ktory sie na pierwsza myszke połakomił mając 50 cm więc na to też nie ma reguly. Wszystko to pisze z własnego doświadczenia i obserwacji

kajetan
30-03-2014, 23:53
temperatura wody w baseniku ?? i jaki powinien by duzy owy basenik ??

kajetan
31-03-2014, 00:04
co myślicie o kablu grzejnym dla zbożówki ?? bo różne źródła podają różnie, może lepiej skorzystać z doświadczenia innych.

Astinus
31-03-2014, 03:46
Witam, mam zboża krótko (tydzień) jednak wiem że je zarówno mrożone jak i żywe oseski (ma 40 cm) co do wielkości to wiem że myszki powinne być tak grube jak wąż w najgrubszym miejscu i sądze że to dobra rada. Terra mam narazie niewielkie 50/30/35 takie przerobione z akwarium z wklejonymi nawierconymi szybkami z pleksy (w przygotowaniu również większe 76/36/45), do jego ogrzania używam żarówki lustrzanki z elektryka o mocy 25W na mały gwint umieszczonej w środku jednak jest za mocna temperatura osiąga w ciągu dnia 36/32 stopnie i wężyk chowa się pod podłoże, po zastosowaniu ściemniacza elektrycznego (gorąco polecam) ustabilizowała się na 29/25 (w zależności od miejsca w terra) i wężyk już praktycznie się nie chowa. Basenik mam taki narożny jakieś 12/12 cm a żarówka wisi nad nim to też go nie ogrzewam. W nocy nie stosuję żadnego oświetlenia (temp spada do jakiś 22-23) i jest OK, natomiast muszę kupić jakąś nocną żaróweczkę do obserwacji zwierza bo w dzień chowa się w kryjówce a w nocy buszuje po całym terrarium.
Jednak mam wrażenie że mój zboż nie lubi za bardzo wody :-) zobaczymy jak będzie jak przyjdzie do wylinki.

PRC
31-03-2014, 10:39
kabel grzewczy spoko - ale pamietaj ze zbozowka lubi kopac (sie) dlatego polecam zastosowanie jako "ogrzewania podlogowego"
Na dno terrarium kladziemy np. papier do pieczenia (mozna go ew. troszke natluscic)... zalewamy warstwa atlasu, nastepnie ukladamy kabel grzewczy i nastepna warstwa atlasu (i ew. na nia ukladamy plytki ceramiczne/podlogowe)
Gdy nam calosc wyschnie... wyjmujemy, "odrywamy" papier do pieczenia i mamy cos na ksztal "maty grzewczej dopasowanej do naszego terra...
Teraz na dno terra gdzie mamy polozyc nasza "mate" kladziemy np. folie aluminiowa, zasypujemy warstwa piasku i ukladamy nasza "mate"... Na to kladziemy piasek, torf... czy wlokno...
Jest to dosc bezpieczne rozwiazannie - waz nie wkopie sie do kabla, a i dobrze trzyma temperature, i wmiare rownomiernie rozprowadza...

PRC
31-03-2014, 10:40
Lustrzanki to takie "zwykle" zarowli tylko z "odblysnikiem" >> kieruja swiatlo w jedna strone - do przodu... a w markecie/sklepie elektronicznym/budowlanym zaplacisz napewno mniej niz za "pseudo" specjalistyczna z zoologa

PRC
31-03-2014, 10:45
ja mam basen na tyle duzy by waz mogl swobodnie w nim sie caly zanuzyc... i nawet troszke popywac...
Co do temperatury... basen jest ogrzewany grzalka z termoregulatorem... na jakies 26-28*C (Dodatkowo ow basen dzieki odpowiedniej "budowie" robi tez jako element ogrzewania terrarium)

kajetan
31-03-2014, 12:39
mozesz mi opisac mniej wiecej budowe tego basenu ?? jesli jest jakas szczegulna.

kajetan
31-03-2014, 13:36
Może zna ktoś zaufanego hodowcę zbożówek z okolic Gdańska, a może jakiś sklep zoologiczny ??
Bo jestem zainteresowany kupnem.

kajetan
31-03-2014, 14:10
Jaki rodzaj podłoża polecili byście dla zbożówki ?? bo do tej pory gdzie czytam tam inne informacje (torf, żwirek itp.) i czy można przygotować je samemu, czy lepiej zakupić gotowe ??

aatus
31-03-2014, 23:37
Kup włókno kokosowe dostaniesz je w każdym zoologicznym. Bardzo dobrze sie sprawdza przy zbożówkach i jest nie drogie

PRC
01-04-2014, 01:35
U mnie u zbozowki jest to:
w "legowisku": wlokno kokosowe prasowane
Na podlozu: ok 4-5/8 wlokno kokosowe prasowane, ok 2/8piasek z elementami "brykietu" kostki wlokna kokosowego i kamieni... do tego (glownie w celu "wybajerzenia" wizualnego male wysepki, czy to kamieni, czy brykietu wlokna kokosowego...
Ale ogolnie wystarczy Ci tak jak napisal aatus prasowane wlokno kokosowe...
Na Twoje terrarium wystarczy (moze) juz jedna (wieksza) kostka za ok 6-12PLN (zalezy od sklepu) - tylko pamietaj by przed wlazeniem do terra zgodnie z informacja na wloknie je "namoczyc" (wtedy BARDZO powieksza swoaj objetosc)

Karla
04-04-2014, 02:05
Ja sobie nie wyobrażam trzymania zbożówki bez kabla, wyłącznie pod zarówkami. Te starsze, które już bez problemów jedzą i kijem ich nie dobijesz, niby można, ale to zawsze jest zbożówka i bezpieczniej jest ogrzewa ją porządnie od dołu (przez większość swojego życia przebywa na ziemi). Nie ma wtedy problemów z trawieniem i nie ma tak wysuszonego powietrza. Woda w basenie nie musi być ogrzewana, a wielkość najlepsza jest taka, żeby się wąż zmieścił jak mu przyjdzie ochota na wymoczenie się (aczkolwiek zbożówki rzadko to robią - głównie kiedy jest im za gorąco lub mają pasożyty zewnętrzne, choć nie tylko). O żwirku jako podłożu zapomnij, moim zdaniem do dupy, ani się zakopać nie można w razie potrzeby ani bezpieczne to nie jest kiedy wąż niechcący to połknie (nie piszcie, że nie ma szans, znam osobiście przypadek, kiedy zboż połknął chipsa kokosowego bez przyczyny, tzn nie w czasie karmienia). A najlepsze moim zdaniem podłoże to mech i tej wersji będę się trzymać.

pozdrawiam, Karla

42d3e78f26a4b20d412==