PDA

Zobacz pełną wersję : Epicrates cenchria cenchria - charakterystyka hodowli?



2P
19-04-2014, 16:10
Witam! Nie mam doświadczenia w hodowli węży (tu mnie pewnie ktoś wyśmieje). Chciałbym w przyszłości zająć się hodowlą (choć to pewnie za wilekie słowo ;) ) boa tęczowych (brazylijskich). Prosiłbym szczęśliwych posiadaczy tego podgatunku o podzielenie się jakimiś praktycznymi uwagami (najczęściej spotykane problemy itp.).

micgekon
20-04-2014, 00:08
O hodowli to możemy chyba powiedzieć jak się ma przynajmniej parkę i się rozmnozyło dany gatunek. Ja mam na razie mam tylko samiczkę (2-letnią). Mam ją od 1 miesięcznego maluszka i jak narazie nie sprawiała problemów apetyt dopisuje,wylinki bez problemów. Jedyna "wada" to to ,że prowadzi dość skryty tryb życia i przez to jest mało widoczna choć ostatnio nie mogę narzekać bo jak skończyła 1,5roku to nagle polubiła basen i spędza tam dość dużo czasu, przez co jest widoczna w ciągu dnia. Ale jeśli Ci to nie przeszkadza to mogę polecić z czystym sumieniem bo to bardzo ładny wężyk.

coolary
20-04-2014, 02:07
Bardzo dobry wąż na początek - E.c.c są raczej bezproblemowe. Dodatkowe atuty to ich ciekawe ubarwienie i łagodne usposobienie.

nats
20-04-2014, 09:00
witam
mam teczowke od 2 lat super
jedyny problem to ze jest nie nachalna na jedzenie.
je tylko zywe szczury sredniej wielkosci raz na 10dni
mozna z nia robic co sie chce brak agresji
piekny waz
gdybym ja nie bral na rece nie widzialbym ze mam weza taka skryta:)

2P
20-04-2014, 12:55
A jaka musi być minimalna wielkość osobnika pozwalająca na umieszczenie go w docelowym terrarium?

P.S. Użyłem słowa "hodowla" w znaczeniu bardziej potocznym. Wiadmo, że chodzi o chów ;) Swoją drogą to tak naprawdę jak ktoś ma parkę i ją rozmnoży to też nie jest hodowcą. Hodowla w swej definicji zawiera selekcję, doskonalenie itp.

Sworthy
20-04-2014, 16:03
Zgadza sie. Sa to weze bardzo skryte. Podobno starsze spedzaja wiecej czasu w basenach tak jak kolega wyzej nadmienil, ale to tez nie jest regula. Wiadomo wszystko zalezy od warunkow i upodoban danego osobnika. Ja mam dwa wezyki tego gatunku. Nie mam ich nawet roku ale do tej pory zaden nie sprawil zadnego klopotu. Lecz czasami jedza bez opamietania jak by mialy czarna dziure w brzuchu. A czasami odmowiaja posilku ot tak sobie. Ale zauwazylem ze to najczesciej jest spowodowane zblizajaca sie wylinka, a ze te weze dosyc szybko rosna dlatego sie wydaje jak by czasami byly wybredne a to poprostu czeste linienie. :) No i dodam ze (przynajmniej moje) sa prawie tak samo ciekawskie jak zbozowki. Wylaza same z terrarium jak sie je troche pobudzi :) Ale wieczorami tylko.
Pozdrawiam.

Evoker
21-04-2014, 00:59
Dodam od siebie, że wieczorami gdy są aktywne, lubią się wspinać. Za dnia preferują leżeć zakopane w podłożu. Zauważyłem też, że często się wypróżniają w porównaniu np. do p.regius, b. constrictor itp.
W tematach karmienia są raczej bezproblemowe, jedzą ochoczo cokolwiek im się poda.
Mam roczną parkę i karmiłem: myszami, chomikami, szczurami i kurczakami. Oczywiście mogą zdażyć się osobniki dużo bardziej wybredne.
Można je łatwo namówić na pobieranie matrwego pokarmu lecz wąż musi być odpowiednio wygłodzony. Potrafią zjeść kilka gryzoni odpowiedniej wielkości za jednym posiedzeniem. Dużo i często piją... wody.

Meggi30
21-04-2014, 15:10
hej ja tez nie mam doswiadczenia z wezami i mam pytanko,bo mam tez zamiar kupic boa teczowego(sa piekne),lepiej samca czy samice i czy sa one duze bo rozne zródla róznie podaja,jakie wymiary terrarium sa optymalne.Aktualnie mam mahońka i zbożówke.zbożówka agresywna roczna,a mahoniowy jest jak baranek.Czy Epikrates cenchria cenchria też jest łagodny?

micgekon
22-04-2014, 11:52
Są łagodne ale słyszałem o pojedynczych przypadkach "złośników" co do wielkości to samce chyba ponad 150cm nie powinien urosnąć i jest szczuplejszy moja samiczka 2letnia ma w tej chwili 150cm . Je 1 szczura tygodniowo ( nigdy nie chciała zjeść 2 pod rząd choć próbowałem,przegłodzić podać małego szczurka nic je jednego i koniec)

Meggi30
22-04-2014, 14:22
to jak mam wybierac mlodego wezyka zeby nie byl agresywny ,czym sie kierowac i na jakie zachowania patrzec?

micgekon
23-04-2014, 11:56
Młody (po urodzeniu), prawie każdy będzie agresywny ale po kilku karmieniach mu to minie. A czy jakiemuś to nie zostanie tego nie stwierdzisz. Ale u tęczówek bardzo trudno trafić na "wredziola"

42d3e78f26a4b20d412==