PDA

Zobacz pełną wersję : Zbożówka i jaja



regi
23-04-2014, 07:01
Mam takie pytanie

dlaczego samica złożyła jedno jajo a pozostałe trzyma jeszcze w sobie ?

Co może być tego przyczyną?

Jarek Zajączkowski
23-04-2014, 07:04
Np niedobór wapnia - słabe skurcze mięśniówki jajowodu.

Marcin Ratajczak
23-04-2014, 15:26
Ostatnio byłem u weterynarza właśnie w tej sprawie gdyż zbożówka mojego znajomego tak zrobiła złożyła 17 a dwa jeszcze zostawiła.

Propozycja od Pani dr była podwyższenie temp i wilgotności jak nie to należy się spowrotem zgłosić do niej by jej podała coś na wydalenie jaja.

Sworthy
23-04-2014, 16:15
Co nalezy w przypdaku stwierdzenie niedoboru? Jak reagowac? I jak niedopuscic na przyszlosc do tegoz niedoboru?

Jarek Zajączkowski
23-04-2014, 23:59
Niedobory wapnia i innych mikroelementów teoretycznie nie powinny występować u węży. Ich pokarm zapewnia wszystko. W szkieletach połykanych gryzoni jest wystarczająca ilość wapnia i fosforu. Problemy mogą się pojawić przy wystąpieniu zaburzeń w wchłanianiu z przewodu pokarmowego np. przy chronicznych chorobach. tzw. gastroenteritis chronica czyli przewlekłym zapaleniu bł. śluzowej żołądka i jelit. Takie stany mogą wywoływać np. pasożyty. Warto zbadać kał i odrobaczać - 1-2 razy w roku. Na metabolizm gadów wpływają warunki środowiska - przede wszystkim temperatura. Niska lub niestabilna powoduje zwolnienie tempa przemiany materii w tyn wchłanialność z p.pok. Dospodarkę wapniową reguluje też wit D3, której źródłem jest biosynteza pod wpływem promieni słonecznych lub UVB. Stąd koniecznym wydaje się montowanie w terrarium promiennika UVB.

Sworthy
24-04-2014, 09:34
Jak mozna dokonac profilaktycznego odrobaczenia weza? Czy konieczna jest wizyta u weterynarza? Jesli warto by bylo odrobaczyc weza raz czy dwa w roku to mysle ze mozna to zrobic za pomoca jakich lekow w domu. Moglbys przyblizyc ten temat.

Jarek Zajączkowski
28-04-2014, 07:40
Odrobaczenie powinno się poprzedzić badaniem kału w celu dobrania odpowiedniego leku - inny na nicienie inny na tasiemce. W większości przypadków mamy do czynienia z nicieniami - skuteczny preparat to np. albendazol - na receptę. Powinieneś w tych sprawach skontaktować się z lekarzem (choćby po Rp)

42d3e78f26a4b20d412==