PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie akwaterra diodami UV



Sivy100
19-10-2013, 03:34
Mam kraba tęczowego, od samego początku jest oświetlany zwykłą żarówką, przeszedł już wylinkę, codziennie się pod nią wygrzewa więc jest ok. Ale chodzi mi o kolorystykę kraba, można ją poprawić świetlówką UV. Ja jednak chcę zastosować diody UV, bo tańsze i niezużywalne. Diody dają światło gdzieś z połowy zakresu UVA. Czy takie oświetlenie nie zaszkodzi krabowi?

Krzysztof.W
19-10-2013, 14:13
Oświetlenie z diod zaszkodzić nie zaszkodzi ponieważ widmo UV nawet jak jest w takim światełku, to jest zbyt słabe, alby pomóc, lub zaszkodzić zwierzakowi. Pozostań przy żarówce , możesz dokupić sobie ewentualnie świetlówkę UV.
Jeśli chcesz żeby twój krab był kolorowy, to podawaj mu zróżnicowany pokarm, i roślinny i zwierzęcy. Prawdopodobnie samice kraba tęczowego są mniej intensywnie kolorowe od samców swojego gatunku, lecz nie jestem tego pewien.
A co do oświetlenia z diod , to takie najlepiej nadaje się jako światło nocne do terrarium.
Akurat mam takie na sprzedaż, 4 niebieskie diody w listwie plus do tego zasilacz., gotowe do pracy.

Robert_R
19-10-2013, 23:09
Paweł, nie wiem co masz na myśli pisząc "widmo zbyt słabe". Jeśli 1 dioda emituje zbyt mało światła, nic nie szkodzi by użyć ich kilka. Przypominam, że diody LED nie emitują światła o widmie ciągłym, a jedynie prążek o określonej barwie. I to jest jedyna niedogodność, gdyż w naturze takie oświetlenie nie jest spotykane.

Sam też zastanawiam się nad dołożeniem do terra oświetlenia nocnego na diodach LED. Nie wiedziałem, że są diody LED UV - Sivy100 możesz podać symbol tej diody.


Pozdr.

R.

Krzysztof.W
20-10-2013, 03:48
Są diody o brawie niebieskiej, sa takrze diody dające światlo UV (Mocny fiolet), w każdym dobrym sklepie elektronicznym dostaniesz szeroką gamę diod Led (tzw.super mocnych)

Sivy100
20-10-2013, 05:04
Nie znam symbolu ale są na aukcjach na A... po chyba 1zł

Sivy100
20-10-2013, 05:06
Aż 4 diody? Wystarczy 1, ale taka za 10zł, kupiłem sobie białe, szkoda że nie wziąłem niebieskiej, kąt świecenia 100 stopni a świecą tak mocno że nie ma co porównywać nawet z laser ledz :-)

Robert_R
20-10-2013, 05:41
Ależ ten świat gna do przodu :) - ledwo kilka lat temu zostały wynalezione niebieskie LEDy ( w Polsce nawiasem mówiac ). Te sprzedawane na allegro ledwo zachaczają o zakres UVA ( gość pisze (http://allegro.pl/show_item.php?item=36043374 ) że emitują 395-400 nm, ale znalazłem też info, że są LEDY emitujące fale 370 nm.

Ciekawe, czy takie oswietlenie może być alternatywą dla diabelsko drogich świetlówek UV.

Pozdr.

R.

42d3e78f26a4b20d412==