PDA

Zobacz pełną wersję : Tygrysi jako pierwszy



Bitrut
05-07-2014, 01:40
mam pytanie. czy moge sobie kuppic i hodowac pytona tygrysiego jako mojego pierwszego węża? dopiero zaczynam przygode z terrarystyką. prosze o pomoc

OlekL
05-07-2014, 01:58
Zdajesz sobie sprawe z tego, do jakich rozmiarów urośnie, ile będzie ważył , jakie terrarium będziesz musiał mu zapewnić , koszty ogrzewania, jedzenia - z profilu wynika że jesteś tylko rok starszy ode mnie więc nie polecam Python Molurus jako pierwszego węża . Jeśli koniecznie chcesz dusiciela,kup Boa Constrictora czy Python Regius one rosną dużo mniejsze a też są ładne . Lub kup jakiegos węża z rodziny Colubridae - zbożówkę , jakiegoś lampropeltisa.

lizard13
05-07-2014, 02:09
sporego węża sobie wybrałeś na początek. jeżeli jesteś świadom tych wszystkich żeczy o których pisał OlekL, to proszę bardzo. Ja osobiście nie polecam ci tego węża na początek. młody jesteś, a wąż z racji swoich rozmiarów, stanowi realne zagrożenie dla ciebie i twojej rodziny. Jednak nie każdy musi zaczynać od zbożówki bądź lancetogłowa. Jeśli zdecydujesz się jednak na Tygrysa to życzę ci powodzenia

Bitrut
05-07-2014, 03:02
większość osób mi go odradza. ja jednak myśle ze zanim dorosnie do wiekszych rozmiarów (4 lub 5 m) to już nabiore jakiegoś doświadczenia. nie chce mieć żadnego z węży właściwych (a tym bardziej jadusów;)). opiekując sie regiusem który dorosnie do max około 150cm nie nabiore doswiadczenia w hodowli pięciometrowych pytonów tygrysich. poza tym minie sporo czasu zanim urośnie do ekstremalnych rozmiarów.

KRYZYS
05-07-2014, 03:05
nie polecam !! mialem nie dawno w domu mlodego teygrysa, i stwierdzilem ze to nie dla mnie , a mam jakies doswiadczenie , bo mam regiusa !!

kup sobie Regiusa, B c , teczowke ( E. c. cenchria)- bardzo ładny waż !!!!!!!!!

Sojkas
05-07-2014, 03:12
Masz 15 lat. Uswiadomiles reszcie domownikow jakie zwierze kupujesz?

Obcy
05-07-2014, 03:13
skoro sam nie potrafisz sobie na te pytanie odpowiedziec to lepiej jeszcze poczytaj a nie kupuj

Bitrut
05-07-2014, 04:10
uświadomiłem. moja mama nie zgodziła sie na początku. teraz też nie jest przekonana do żadnego węża ale przynajmniej nie zabrania mi go. powiedziała że ona nawet nie wejdzie do mnie do pokoju. chodując regiusy raczej nie nabiore doswiadczenia potrzebnego do hodowli pytonów tygrysich. trochę o nich wiem ale nie na tyle żeby zagwarantować w 100 % że wybrne z każdej sytuacji. jak będę go miał od małego (kilkumiesięczny lub miesięczny) to zanim urośnie troche juz bede o nim wiedzial. bede znal jego charakter i zachcianki. poznam po zachowaniu kiedy jest glodny etc. przyajmniej tak mi wówi wiekszosc osob ze sklepow zoologicznych.jezeli naprawde nie dam rady go hodowac to nie bede go trzymal na siłe tylko poprostu oddam lub sprzedam go komus.

Pituophis
05-07-2014, 04:12
Moim zdaniem pomysł niezbyt udany. Dobrze jest nabrać jakiegoś doświadczenia w postępowaniu z wężami, zanim zacznie się hodować dużźe gatunki. Nie należy też kupować węża " bo ładny". Pytony tygrysie są zwykle spokojne, z wyjątkami, ale gdy wyczują zapach pokarmu dostają małpiego rozumu i atakują wszystko, co się poruszy. Jeśli złapią opiekuna, może być nieciekawie, rany po ugryzieniu 3-4 m pytona nie zawsze kończą się jedynie na nakłuciach, mogą wymagać szycia. Jeśli tej wielkości wąż w takiej chwili owinie się, może nawet zabić człowieka. Takie wypadki to wyjątek, mniej więcej taki jak zagryzienia przez psy, ale trzeba być ich świadomym przed zakupem. Jeśli nie będziesz mógł trzymać pytona dłużej, bo np. pojawią się dzieci( pytony tygrysie żyją ponad 30 lat), będzie trudno znaleźć mu inny dom, bo w zoo zwykle i tak tego gatunku mają za dużo.
Proponuję, żebyś znalazł hodowcę, który posiada już ostatecznie wyrośniętego osobnika tego gatunku, poasystował przy karmieniu, przekonał się, co to znaczy przenoszenie węża w 2-3 osoby, i wtedy jeszcze raz zastanowił się czy chcesz pytona tygrysiego.

Pituophis
05-07-2014, 04:17
Osoby ze sklepów zoologicznych powiedzą wszystko, aby tylko sprzedać węża. Kup taki gatunek, co do którego jesteś pewien, że go utrzymasz. Nie wiem, czy stać cię na 4-7 królików miesięcznie, a tyle potrafią zjeść dorosłe pytony. Koszt ogrzania takiego terrarium też jest niemały.

Bitrut
05-07-2014, 04:20
szukam i szukam ale nie moge nigdzie znalesc zadnego hodowcy w okolicy (jestem z Warszawy). znalazlem kilku sympatycznych hodowcow ale albo okolice Krakowa albo Kielc albo jeszcze gdzieś indziej. a w sklepie zoologicznym raczej wątpie żeby dali mi "pohodować" jakiegokolwiek zwierzę.

jezeli ktos ma jakies namiary na hodowców z Warszawy to prosze o namiary na forum/gg:5982771/tlen:bitrut1990/mail: bitrut@aster.pl

Bitrut
05-07-2014, 04:22
właśnie próbuje sie jeszcze zorientowac ile moze kosztowac ogrzewanie itd tekiego terra.

dejwidos
05-07-2014, 04:40
ja tez jestem z wawy wpadaj to pohodujesz mojego boa co prawda maluszek ale zoabczysz jak to jest ;p

Bitrut
05-07-2014, 04:53
fajnie:). moze bede mial z kim sie wymieniac doswadczeniami. odezwalem sie do Ciebie na gg. jak bedziesz to odpowiedz

koleś
05-07-2014, 05:03
A ja uwazam ze pomysl bardzo dobry... gatunek ten nie jest z natury zbytnio agresywny, nie sprawia zbyt wielu klopotow, jezeli masz odpowiednie warunki i czujesz sie na silach, zeby podolac jego hodowli, to mozesz sobie na niego pozwolic. Kupisz malego i bedziesz nabieral doswiadczenia w trakcie hodowli. Najwazniejszy jest zdrowy rozsadek, odpowiedzialnosc i nie popadanie w rutyne;) No i oczywiscie zanim kupisz, duuuuzo poczytaj, porozmawiaj z kims kto hoduje i przygotuj mu odpowiednie terrarium;) na poczatek najlepiej nie za duze;) Pozdrawiam i zycze powodzenia w hodowli;)

Marcin .P
05-07-2014, 05:03
powiem tak "myślenie ze jak ja będe strszy i nabiore doświadczenia" jest ok ale jak ty bedziesz miał 17 lat to tygrysek może juz przekroczyć 3m i ok 20 kg jak nie lepiej :( więc za dużo czasu na nabieranie doświadczenie nie będziesz miał bo z tego 60-80 cm maluszka za 2-3 lata zrobi sie pokaźnych rozmiarów tygrysek . Ja miałem od 100cm tygryska i po 2 latach doszedł do 350 cm niestety powiększyła mi się famillia i byłem zmuszony sprzedać ( obecne terra tego tygryska zajmowało by mój pokuj hodowlany w 80% ma teraz 3,5 roku ok 4,5m dłóg i ok 40kg wagi ) wiec jak będziesz miał 18-19 lat to prawdopodobnie będzie połowa twojej wagi :)

radze się zastanowić i tak jak inni radzą porozmawiaj z jakimś hodowcą juz dorosłych tygrysków i po asystuj przy sprzątaniu terra ,karmienu ,itp a sam się przekonasz ile siły ma tak naprawde 3,5-5m tygrysek :D

kup młodego b.c.i lub e.c.c fakt ze są nie małe i nie jakieś tam ogromne ale naprawde spełniają oczekiwania właścicieli co do hodowli dusicieli :)

Bitrut
05-07-2014, 05:07
dzieki. jak narazie jedyna pozytywna opinia. nie wiem jakie terra mu narazie starczy. nie wiem tez czy moze byc z drewna. jezeli mogloby byc z drewna to by bylo super bo bym mial terra za free. mam znajomego stolarza i by mi zrobil. jak zrobic terra ze szkla albo z drewna?

Bitrut
05-07-2014, 05:13
uwazam ze jakiegos doswiadczenia nabiore po okolo roku hodowli. jezeli nie zaczne hodowac duzych węży to nigdy nie bede umial ich hodowac. lepiej jest zaczac wczesnie zeby w wieku xx lat mozna bylo juz uznawac sie za doswiadczonego hodowce. uwazam ze im wczesniej sie zacznie (byle nie za wczesnie) tym lepiej. teraz mam dobre warukni poniewaz nie mam i nie planuje w najblizszym czasie dzieci:P (to by dopiero bylo;)).zreszta przy zachowaniu odpowiedzniej ostroznosci nic sie nie stanie zadnemu z domownikow (w tym wężowi).

Rafter
05-07-2014, 05:16
Ja powiem tak: jeśli wszyscy ciagle będą odradzali wybieranie trudniejszych gatunków na początek to terrarystyka w Polsce będzie się nadal rozwijać bardzo wolno.

Bitrut: na początek radzę nabyć wiedzę teoretyczną i to dużo. Ja robiłem to kilka lat i dopiero teraz kupuje swoje Constrictory, mnie też fascynują duże dusiciele, ale zaczynam od Boasków.

Skoro się pytasz jak zrobić terrarium to znaczy, że napadła cię mania na kupienie węża bez odpowiedniego przygotowania. Moja rada taka, kilka tygodni może nawet miesięcy czytania informacji w internecie a znajdziesz tam wszystko zaczynając właśnie od budowy terrarium z drewna czy też szkła.

Bitrut
05-07-2014, 05:22
węża chce miec prawieze od urodzenia. nareszcie po 10 latach udało mi sie uprosic rodziców zeby sie zgodzili. nie przepuszcze takiej szansy. chce kupic weza zanim im sie odechce bo jak juz bedzie w domu to nie bedzie odwrotu. czytam sporo o wężach. glownie o regiusach, b.c.c., tęczówkach ale najwiecej o molurusach bo te mnie najbardziej fascynują. oglądam tez duzo tv. głównie animal planet. interesuje sie wiekszą iloscia gatunkow wezy ale wiedze do potrzebną do hodowania mam tylko na temat tych co wymienilem.

Rafter
05-07-2014, 05:29
Rozumiem, u mnie jest podobna sytuacja. Jednak skoro pytasz się jak zrobić terrarium to masz trochę małą wiedzę. Ale masz pełno artykułów na ten temat więc nie będe tutaj wypisywał rad których i tak nie wykorzystasz. Z drewna robi się tak jak szafkę więc oglądnij swoją komodę i zrób to samo tylko od forntu szyby no i nie zapominaj o wentylacji.

Obcy
05-07-2014, 05:34
tu nie chodzi kolego o odradzanie trudniejszych gatunków tylko usiwadomienie z czym wiąże sie hodowla 5 metrowego weza...

koleś
05-07-2014, 05:39
Ze szkla raczej byloby ciezko zrobic terrarium dla 5 metrowego weza;) Czasami najlepiej jest przerobic pokoj na ogromne terrarium;) Przy konstrukcjach drewnianych latwo jest o gnicie i plesn, wiec trzeba pozadnie zabezpieczyc, a i to nie zawsze wystarcza;)

Bitrut
05-07-2014, 05:42
wlasnie chodzi mi o wentylacje. moze byc siatka z castoramy np??
skad wiesz ze nei wykorzystam??

Rafter
05-07-2014, 06:13
Źle sie wyraziłem. A właściwie powinienem napisać aby kolega przemyślałe fakt jakie rozmiary osiąga dany gatunek i poważnie rozważył czy sprosta nad opieką nad tygrysem. Ale jak uzna, że tak to może się zdecydować. Warto brac pod uwagę fakt, że iwlu niby terrarystów kupuje Pytony tygrysie jako zwierzątka domowe i dają radę :) Takie jest moje zdanie, oczywiście można się z tym nie zgodzić no ale to już kwestia osobistego przemyślenia całej sprawy.

Bitrut
05-07-2014, 06:41
każdy ma swoje zdanie. tylko nie wiem dlaczego ja mam inne niż wiekszosc ludzi ;) ale mniejsza z tym. terra postaram sie dobrze zabezpieczyc tak zeby nie bylo plesni i zeby bylo czyste. w razie czego jak dojdzie do tego ze nie uda mi sie zadbac o terra tak zeby nie bylo splesniale i zgnile to wtedy albo postaram sie o onowe drewniane albo kupie szklane

wh6fxe
05-07-2014, 06:42
witam.
nie mam doswiadczenia w wezach ale powiem co uwazam.
Jezeli stac cie na jedzenie, koszty budowy terra, ogrzewanie terra oraz jesli jestes odpowiedzialny i wiesz co sie wiaze z posiadaniem 5 m pytona to nie widze problemu. jednak wez miare, odmierz 5m i sproboj sobie wyobrazic takiego weza.
pozdrawiam.

Bitrut
05-07-2014, 06:45
nie trudno jest mi sobie wyobrazic weza o takiej dlugosci. moj pokoj ma okolo 450 cm dlugosci. terra drewniane bede mial za darmo. nie wiem ile moze kosztowac utrzymanie takiego terra dla mlodego tygrysa. jezeli ktos wie to prosze aby napisal.

wh6fxe
05-07-2014, 06:48
a jakie docelowe beda wymiary terra (dla doroslego osobnika)??

Bitrut
05-07-2014, 06:51
mysle ze 3mX1,5mX1,5m powinny starczyc ale do tego jeszcze czas

wh6fxe
05-07-2014, 06:55
no takie terra powinno starczyc dla samca. nie polecam samicy. ale widze tutaj jeden problem, a mianowicie:
jak wyobrazasz sobie twoj pokoj ktory ma 4,5m dlugosci z terra ktore ma 3m:> zostanie ci 1,5 m z dlugosci pokoju:). jakos sobie tego nie wyobrazam. powiedz jeszcze jaki szeroki masz pokoj:)??

Bitrut
05-07-2014, 06:58
szeroki jest na okolo 3m. nie kupuje doroslego tygrysa tylko mlodego. najwyzej bedzie troche niewygodnie sie spalo ale jakos dam rade

wh6fxe
05-07-2014, 07:00
no nie kupujesz doroslego tylko malego.... ale ten maly calkiem niedlugo zamieni sie w doroslego. powodzenia:) teraz sytuacja sie lekko zmienila i teraz stanowczo odradzam:)

Bitrut
05-07-2014, 07:02
no nie urosnie az tak szybko. zawsze moge isc spac do drugiego pokoju. a jak sie dogadam to do kolegi bo ma pokoj wolny.

Pituophis
05-07-2014, 07:03
A czemu to miałaby się rozwijać wolno przez to? Niech za trudniejsze gatunki biorą się już wprawieni hodowcy. Początkujący prędzej poradzi sobie z gatunkiem mniej wymagającym i lepiej poznanym. Tu chodzi o dobro zwierząt, a nie eksperymenty, kto z czym potrafi sobie poradzić. Rozwijać się będzie w złym kierunku, jeśli będą kupowane duże dusiciele, a po dwóch latach właściciele będą mieli dylemat co zrobić z niechcianymi zwierzętami. Zresztą sam Bitrut napisał, że rozważa możliwość oddania zwierzęcia, gdyby nie był w stanie podołać jego hodowli.

Pituophis
05-07-2014, 07:05
Urośnie dużo szybciej niż myślisz, znam przypadek osiągnięcia 520 cm przez samicę w ciągu trzech lat.

wh6fxe
05-07-2014, 07:05
hehe.....bedziesz nocowal u kolegi a na dzien wracal do domu:) ciekawe co twoi rodzice na to.

Bitrut
05-07-2014, 07:09
no jeszcze nie wiedza o tych planach ale to w ostatecznosci. dopiero jak waz bylby duzy to wtedy bym przestal sypiacu siebie w pokoju i przeniosl sie do drugiego pokoju. tam jest kanapa a nie łóżko wiec jakby mi bylo niewygodnie to bym sie przeniosl do kolegi. chyba ze rodzice by sie nie zgodzili to wtedy bym sie musial pogodzic i zaprzyjaznic z kanapą:)

OlekL
05-07-2014, 07:27
Ja dalej jestem za tym żebyś zaczął od czegoś mniejszego, zdobył doświadczenie a jak będziesz samodzielny kupisz sobie wielkiego dusiciela...

Morbius
05-07-2014, 07:34
Bitrut, uważam Twój pomysł za istne szaleństwo!
Nie masz pojęcia o hodowli węży, nie jest to takie proste, jak się wydaje(na razie bazuję na doświadczeniach innych hodowców, bo moje doświadczenie jest jeszcze za małe ;) ).
Masz dopiero 15 lat, chodzisz pewnie do gimnazjum, a planujesz iść na studia? Co wtedy będzie z gadem? Zabierzesz go ze sobą, jeżeli będzie miał z 4,5 - 5m długości? Czy zostawisz go rodzicom, aby się nim opiekowali?
Twój pomysł jest wręcz dziecinny, w razie czego będziesz spał u kolegi :) W jakim Ty świecie żyjesz? Kolega przenocuje Cię pewnie najwyżej kilka razy, a potem co?
Poza tym nie wierzę, żeby Twoi rodzice się na to zgodzili.
A Ty w ogóle miałeś już jakiegoś węża na rękach, wiesz jakie to jest uczucie?
Wybacz za ostrą krytykę, ale ja sam jestem początkującym hodowcą i mam trochę więcej lat od Ciebie, a jednak nim kupiłem węża to od przynajmniej pół roku intensywnie zbierałem informacje na jego temat. Przeanalizowałem warunki jakie muszę mu zapewnić i stwierdziłem, że jestem mu je w stanie zaoferować :)
A Ty mieszkasz w domku czy w bloku? Bo jak w bloku, to już masakra ;)
Poważnie się zastanów zanim zakupisz węża, bo nikt za Ciebie hodować go nie będzie.
A argument, że musisz zacząć od trzymania dużych dusicieli, żeby umieć się z nimi obchodzić jest śmieszny :D Jak zaczniesz od mniejszego gatunku, możesz stopniowo przechodzić na większe węże(o ile Ci się przygoda z terrarystyką nie znudzi).
Życzę powodzenia, bo wybór należy do Ciebie!

Rafter
05-07-2014, 07:36
Tak jak pisałem jest to moje osobiste zdanie. Oczywiście nie mówię, że Pyton tygrysi jest najbardziej odpowiedni dla początkującego hodowcy, ale jeśli Bitrut jest pewien, że podoła jego utrzymaniu to nie widzę problemu. Osobiście nie zdecydowałbym się na tygrysa ze względu na to, że nie wiem czy za kilka lat będę w stanie zapewnić mu jedzenia w odpowiednich ilościach i odpowiednie warunki.

Bitrut: Jeśli na 100% jesteś pewien, że dasz sobie radę i rodzice się zgadzają na 5 metrowego Pytona, a nie na "węża”, bo w ten sposób mogłeś ich przekonać to możesz kupić tygrysa. Ponieważ masz 15 lat jeszcze przez jakiś czas będziesz od rodziców uzależniony i jak okaże się, że za 3 lata twoja gadzina przekroczy długość pokoju to mogą oni kazać Ci go się pozbyć, bo nie będą płacić dużych pieniędzy na jedzenie i ogrzewanie to, co wtedy zrobisz?? Oczywiście możesz się starać na niego zarobić, ale różnie się to może skończyć.

Tym postem kończę swoją opinię na ten temat i mam nadzieję, że Bitrut się jeszcze nad swoją decyzją poważnie zastanowi.

bolex
05-07-2014, 07:37
A jaka jest różnica w hodowli b.c. ,pythona regiusa czy tygrysa??Żadna!Chodzi jedynie o rozmiary tego ostatniego.Jemu trzeba zapewnić tylko większe terra i więcej pożywienia.Jeśli ktos hoduje np.zbożówki to po jakim czasie może zająć sie hodowlą np.pytonów??Jeszcze raz powtarzam,nie ma żadnej różnicy w hodowli zbożówek a pytonów ,temu i temu gatunkowi trzeba stworzyć odpowiednie warunki.
Bitrut .I tak już wiesz co będziesz hodował (jak widzę nie jest w stanie tego zmienić),więc jeśli czujesz się na siłach to ja życzę Ci jak najlepiej.

fran
05-07-2014, 08:11
Chłopie moim zdaniem ty sie uparles na tego weza tak jak male dziecko na zabawke, która zobaczy na polce w sklepie. Do ciebie wcale nie dociera to, ze mozesz sobie nie poradzic- przy czym ja nie mowie ze sobie nie poradzisz. Tez mam 15 lat i tak samo jak ty chce kupic sobie weza, ale nie porywam sie odrazu na tak gleboką wode. Jesli koniecznie chcesz miec w miare duzego weza to rzeczywiscie kup sobie constrictora, z ktorym na pewno bedzie mniej klopotów. Moim zdaniem uzywasz za slabych argumentów ze np. jak terrarium bedzie zajmowalo duzo miejsca to sie wyprowadzisz z domu.

Bitrut
05-07-2014, 08:19
zastanowie sie jeszcze nad tą decyzja. jaka to jest różnica czy hoduje b.c.c. czy tygrysa. przeciez nad jednym i drugim trzeba poswiecic duzo czasu. do studiow jeszcze mi daleko. a co do pomyslu kupna najpierw malego węża, potem wiekszego, potem jeszcze wiekszego a na koncu tygrysa to juz wogole nie jestem przekonany. sory bardzo ale nie jestem w stanie trzymac w mieszkaniu np. takiej listy:
- zborzówka (jest mala, nie jest wymagajaca, jest polecana dla poczatkujacych)
- regius (jest troche wiekszy, tez jest polecany dla poczatkujacych)
- tęczówka (wąż troche wiekszy, bardzo ładny, polecany dla poczatkujacych)
- constrictor (wąż dość spory, niektórzy ludzie nie chcą go rzymać ze względu na rozmiary )
- a na koncu dopiero tygrys (wymarzony, duzy pyton)

Może według Morbiusa trzeba zacząć od urodzenia chodować węże żeby sie wyrobic w jednym życiu bo zanim pozostałe węże mi dorosną to faktycznie tygrysa może bym mógł sobie kupić przed emeryturą. Może dla Ciebie to jest wymarzony okres do hodowli 5-metrowego pytona. Jeżeli każdy bedzie zaczynał od zborzówki i leciał według takiej (lub dłuższej) listy to nie mamy co liczyć ze w Polsce rozwinie sie terrarystyka przez najbliższe 100 lat. zdanie zmienie jak ktos mi wreszcie poda taki powód na który nie bede mial wytlumaczenia i powie mi co można zrobić zeby terrarystyka sie rozwinela hodujac zborzówki. jezeli ktos nie czuje sie na silach zeby podyskutowac (nie kłócić!!) to zapraszam. do tej pory na szczescie nie ma kłótni

Bitrut
05-07-2014, 08:21
nie wyprowadze sie z domu. tylko bede spac w drugim pokoju

Morbius
05-07-2014, 08:39
Jedna rzecz, nie polecam Ci zbożówki, jeżeli koniecznie chcesz dusiciela. Kup choćby Boa Tęczowego (tak do około 2m długości).
Człowieku Ty masz dopiero 15 lat! Nie masz pojęcia o wielu rzeczach, a to co napisałem o stopniowaniu gatunków, nie musi wyglądać tak, jak to Ty interpretujesz. Może to potrwać znaczenie krócej, a i gatunki mogą byc inaczej dobrane.
Nie zamierzam Cię przekonywać na siłę, zrobisz jak będziesz uważał, ale pamiętaj, że nie sztuką jest kupić węża i kiedy osiągnie 3m się go pozbyć. Kupno węża to wieloletnia inwestycja, a Ty z pewnością jeszcze przez kilka ładnych lat będziesz uzależniony od rodziców.
Moje zdanie jest takie, że nie jest to gatunek dla początkującego i w dodatku w tak młodym wieku. Zrobisz jak będziesz uważał, to Twoja decyzja, którą powinni zakwestionować Twoi rodzice.

Bitrut
05-07-2014, 08:43
jaki jest według Ciebie odpowiedni wiek na hodowle tych węży?

sb19
05-07-2014, 08:45
Niech Bitrut zrobi terrarium a następnie je wyposarzy...niech się porządnie zastanowi a jak sie zdecyduję proponuję wcześniej obliczyć ile będą wynosiły wydatki na ogrzanie terrarium. I niech sobie założy hodowlę karmówki (szczurki, myszy..a za jakiś czas króliki ;] Aha i probonuję abyś zmienił zdane i kupił co najwyżej boaska

Rafter
05-07-2014, 08:52
Bitrut: Tu nie chodzi o wiek, ale o odpowiedzialność i możliwości. Pyton tygrysi nie jest wężem, któremu wystarczy jedna myszka za 3zł na miesiąc. Zje on dużo więcej, nie powiem ile, bo nie miałem przyjemności skarmiać takiego tygrysa. Młody nie bezie cię w utrzymaniu aż tak wiele kosztował, ale dorosły to już spory wydatek. Warto, aby twoi rodzice się dowiedzieli więcej o wężu, którego zamierzasz trzymać i którego bądź, co bądź będą utrzymywać.

Cały czas jednak uważam, że jeśli jesteś zdecydowany to skończ ta dyskusję i kup sobie Pytona tygrysiego, ale żebyś potem nie żałował.

Saurus
05-07-2014, 08:52
Bitrut- wyobrazic sobie wielkosc weza nie jest problemem- ale ty chyba nie wyobrazasz sobie sily, jaka ten waz bedzie mial. Bedziesz musial sobie znalezc kilka osob do pomocy przy ewentualnym przenoszeniu, jak bedziesz pachnial psem czy kotem to wezowi moze sie to czasem skojarzyc z pokarmem i bedzie cie atakowal (tak jak ktos inny napisal- jak wyczuje zapach pozywienia to szaleje). Poza tym koszty utrzymania sa wielkie (ktos w podobnym temacie pisal o wydatkach rzedu kilkuset zlotych miesiecznie- jak juz sie wyprowadzisz to bedziesz sie staral zarobic na siebie i ew. rodzine, a koszt utrzymania pytona bedzie ogromnym obciazeniem, poza tym bedzie na to potrzeba miejsca. Nie pomyslales w ogole o przyszlosci ("do tego jeszcze duzo czasu", dla ciebie istnieje tylko "tu i teraz") Jesli chcesz zaczac od dusiciela, a nie malej zbozowki kup np. Boa constrictora- mozesz przeciez trzymac pare, z ktora bedzie sie latwiej obchodzic niz z jednym Pytonem tygrysim. I jak juz ktos wspomnial- czy rodzice wiedza, ze kupujesz dorastajacego do 5 m "zabojce, czy wiedza ze kupujesz "weza"?.

Gdanszczanka
05-07-2014, 08:57
Bitrut,przepraszam ale to co piszesz jest dla mnie smieszne. nikt Ci nei każe trzymać w domu 15 węży. A z resztą terrarystyka nei bedzie sie rozwijać gdy 16 letniemu chłopcu padnie tygrys lub gdy wąż mu zrobi krzywdę. Czym się rozni teczówka od tygryska? Sam przyznajesz że jest ładna i już ma fajne rozmiary, to może od niej zacznij? Najwyżej za rok gdy węże Ci się nei znudzą kupisz sobie wymarzonego węża. rok w ta czy w tamta dużo dla polskiej terrarystyki nie zrobi, a przez rok nauczysz się dobrze traktowac te bestie, poznasz co "potrafią" no i już nei bedziesz mieć dylematu czy jesteś przygotowany na takiego węża. Troche rażące jest Twoje podejscie do rodziców. Domyślam się że oni nie wiedzą jaka im niespodziankę zgotujesz. jak już bedziesz na tyle odpowiedzialny i niezależny by samemu móc zapewnić godny byt swojej gadzinie to bedzie ten najlepszy czas:) wydaje mi się że prędzej czy póżniej rodzice zaprostestują że mieszkasz w drugim pokoju, przeciwko dużym rachunkom za prąd oraz przeciwko wydatkom na jedzenie. Popatrz realnie. Niestety ludzie w Twoim wieku nie lubia przewidywać skutków jakiejś decyzji.Powodzenia

Morbius
05-07-2014, 09:06
Myślę, że za jakieś 6-7 lat mógłbyś o tym poważnie pomyśleć, o ile w między czasie będziesz hodował jakiegoś węża(i dobrze sobie z nim radził). Nie wcześniej, bo w grę wchodzą ogromne koszty, a nie wiadomo czy będziesz na utrzymaniu swoim, czy rodziców. Poza tym ważne jest posiadane doświadczenie, a u Ciebie jest jego brak.
Może wydaje Ci się, że jestem nudny, ale poważnie, pyton tygrysi to ogromny wąż, który może zrobić krzywdę opiekunowi albo jego rodzinie.
Myślę, że jak chcesz koniecznie dusiciela większego niż p. regius, to pomyśl o tęczówce(e.c.maurus lub e.c.cenchria - ładniej ubarwiona, minimalnie większa i nieco droższa).
Pamiętaj, wąż to nie zabawka(jak każde inne zwierzę), którą jak Ci się znudzi, wyrzucisz!

Bitrut
05-07-2014, 09:19
moi rodzice akurat wszstko wiedza. mojej mamie akurat wszystko jedno czy kupie jedną zborzowke czy jednego tygryska. ale gdy dalem jej wybor 2 zborzuwki czy tygrysek to wybrala... tygryska. duzo jej opowiadalem o tym wężu. pokazywalem jej zdjecia, opisy, porownania z czlowiekiem. ale jej wszystko jedno. nienawidzi wszystkich węży tak samo. a skoro podoba jej sie tygrys a nie jakis inny i mi tak samo to czemu go nie kupic. wiem ze to brzmi jakby 5-latek chcial zabawke ale tak nei jest. wężami interesuje sie od urodzenia prawie. ktos napisal o "wężu- mordercy"- ja nie uwazam zeby jakikolwiek waz (no moze z wyjatkiem pytona siatkowego i anakondy zielonej i żółtej) na takie okreslenie. tygrysy są z reguły łagodne. oczewiscie zdazaja sie wyjatki ale nie naleza do czestych.wiem jaka siłe ma wąż. kiedys mialem w rękach 2-metrowego pytona tygrysiego albino. wiem ze jezeli chce to potrafi "uszkodzic czlowieka". jezeli bede go dobrze hodowal to nie uwazam zeby mnie atakowal. przecierz po zabawie z psem nie bede szedl do terrarium i wyjmowal z niego węża. najpierw sie wykąpie doladnie a potem wezme węża. pies i tak nie ma wstepu do mnie do pokoju. juz sie przyzwyczail ze ma zabronione. pies ma 15 lat. mial 2 wypadki samochodowe. nie ma jednej łapy. zanim wąż osiągnie 3 czy 4 m pies pewnie juz zdechnie:(. jezeli bedzie zyl to bede pilnowal zeby sie nie spotkali i zeby jednemu i drugiemu nie dziala sie krzywda. wiem ze po psie to jest latwiej poznac. ale jak bede mial jakis klopot to wtedy wezme (nie sam) węża do weterynarza lub do jakiegos hodowcy lub zapytam sie na forum.

Rafter
05-07-2014, 09:58
No cóż widzę, że jesteś przekonany na zakup. Tak na serio to tylko twoja decyzja, jeśli rodzice się zgadzają. Wyrażę się tak: kup i hoduj, ale może się zdarzyć, że pasja do węży zniknie u ciebie kilka miesięcy po tym jak jeden z tych gadów trafi do ciebie do domu, są dwa rodzaje pasjonatów, którzy już się nie mogą doczekać swoich pierwszych beznogich piękności. Jedni będą z nimi przez całe życie a drudzy po tym jak już zdobędą pierwszego węża zaczną go po woli olewać i się skończy śmiercią pytonka albo ogłoszeniem „oddam pytona razem z terrarium”, no ewentualnie sprzedam ;D

watain
05-07-2014, 10:24
to że żadko atakuja i zreguły sa łagodne nienaczy ze ten jeden niełagodny na 1000
łagodnych nietrafi sie własnie tobie, trzeba pamietać ze to nie piesek, uważam ze takie węze powinny hodowac osoby dorosłe i z wyobraźnia, a przede wszystkim takie które maja doświadczenie nietyle z wężami co własnie z dusicielami.Najlepiej zacznij od hodowli boa, taniej wyjdzie a jesli naprawde podobaja cie sie węze to napewno duzo pozytywnych wrażen dostarczy ci ta hodowla

Cichy_Kr
05-07-2014, 10:46
Moim zdaniem jest to nie trafiony pomysł!!!!!! Ja sam jeszcze nie hoduje węży ale Juz niedługo!!! Według mnie nie zdajesz sobie sprawy z kosztów!!!!! naprawde ten wąż cie "zeżre"(chodzi mi o kase!!!!!)a może nawet nie ciebie tylko twoich rodzicow. A gdyby przypadkiem ci sie coś stało (czego ci nie życzye)to zacznie sie obława na czarownice(węże):P że zrobił coś dziecku i zaczną się znowy jakieś głupie listy zwieżąt zakazanych,itp. Jednak jeśli już koniecznie musisz go kupić to życze ci szczęścia w hodowli!!!:):)

Pozdrawiam Sławek

lizard13
05-07-2014, 11:57
sądząc po tym co piszesz. nie maż żadnego pojęcia o tym co chcesz hodować. kup sobie zbożówkę, lancetogłowa lub cos innego a nie pchaj się w tygrysa. wiem że nie każdy musi zaczynać od właściwych. ale tobie by się to przydało. nabierzesz doświadczenia jak ogólnie hodować węże. zasady te obowiązują bez względu na rozmiar.

pisałeś w jednym poście że twoja mama nie jest zupełnie przekonana. to źle wróży hodowli tak dużego węża.

Na węża powinni się zgodzić wszyscy w rodzinie i wszyscy powinni go akceptować.

Bitrut
05-07-2014, 11:59
przekonaliscie mnie. wszystkim bardzo dziekuje. bylem w zoologicznym i jak facet uslyszal co mowie to malo zawalu nie dostal (nie przesadzam). zeby mi to wybic z glowy wziął mnie i moja mame na zaplecze i pozwolil mi nakarmic oswojonego pytona tygrysiego. byl piekny. albinos. ale byl strasznie duzy. jak sie zapytalem to facet powiedzial ze ma ponad 3,5m. dopiero sobie wyobrazilem jak moze on wygladac u mnie w domu. taki albo i dluzszy. zanim przepełzłby do drugiego pokoju to by był jeszcze w pierwszym. jednak mieszkanie 63m^2 jest stanowczo za male. nawet nie wiem czy powinienem kupic b.c.c. bardziej zastanawiam sie nad tęczówka lub regiusem. tym wężom bede w stanie zapewnic byt. poza tym bardziej zaszkodze terrarystyce jak mnie pogryzie(w najlepszym razie) niebezpieczny wąż niz pomoge. pomoge nawet jak bede hodowal takiego regiusa czy tęczówke. teraz doceniam nawet weze wlasciwe takie jak zborzówka, mahoniówka czy wiele wiele innych.

Jeszcze raz BARDZO DZĘKUJĘ WSZYSTKIM!!!!!!!!!!! Teraz juz wiem gdzie szukac pomocy i porad w sprawie zwierzat.

POZDRO

lizard13
05-07-2014, 12:04
bardzo dobra decyzja. gratulacje i powodzenia w hodowli. po takich decyzjach poznaje się dobrego terraryste.

OlekL
05-07-2014, 12:09
Gratuluje wyboru , jako pierwszego dusiciela polecam Boa Constrictor.

Saurus
05-07-2014, 12:10
Moim zdaniem to dobra decyzja, dobrze o tobie swiadczy ze jednak wysluchales co mielismy do powiedzenia (napisania) i wziales to pod uwage, zamiast sie dalej upierac :)

LySeK
05-07-2014, 12:11
A ja widze ze z Bitrutem nie ma co gadac... Na poczatek tygrysa... Masz 15 lat... rodzice cie utrzymuja... rozpieszczaja jak sie da i myslisz ze zycie to swiat fantazji... Moze chcesz sie pochwalic kolegom jakiego to ty masz węża... NIe chce obrazac ale to tak jakbys zatrzymal sie w rozwoju w wieku 5 lat... Weza tak duzego jak pyton tygrysi powinienes sobie kupic wtedy jak bedziesz starszy i mial prace oraz warunki na wychowanie takiego gada... myslenie ze bedziesz doswiadczonym terrarystka po chodowli tego gada po roku dwoch i ze poznasz wszystkie jego potrzeby jest gorzej niz infantylne... o ile wiesz co to znaczy;] Zastanow sie nad tym co piszesz bo narazie to robisz z siebie posmiewisko i dzieciaka... Weze to nie pokemony, to nie zajawka sezonowa! Powodzenie zycze...hehe smieszne...

Bitrut
05-07-2014, 12:16
pierwszy raz widze zeby czlowiek 7 lat starszy (tak wynika z danych w profilu) pisal wieksze głupoty ode mnie

Bitrut
05-07-2014, 12:18
Wszystkim pozostalym dziekuje za pomoc. w razie problemow wiem juz gdzie szukac pomocy. mam nadzieje ze jak bede mial jakis kolejny problem to tez mi pomoze tak wiele osób mądrzejszych ode mnie;)

Rafter
05-07-2014, 12:28
Mnie tylko ciekawi w którym sklepie w Warszawie właściciel był tak miły że pozwolił Ci kramic pytona na zapleczu ;D Jak możesz to napisz chętnie poznam dobry sklep w mieście mojego zamieszkania. Chyba, że to Szrek to już znam ;P

Bitrut
05-07-2014, 12:30
do Szreka dopiero sie wybieram. sklep jest w Tarchominie. nie pamietam nazwy. zaprowadzil mnie tam brat cioteczny.

LySeK
05-07-2014, 12:39
głupoty? dziecko musisz jeszcze dorosnac i wyjsc z kołyski bo nie wszystko bedzie takie piekne... i sie nie zlosc tylko rozwaz to co mowia starsi...

Bitrut
05-07-2014, 12:53
rozwazylem. pewnie wyjde na tym lepiej niz na swoich pomyslach. 7 lat różnicy miedzy ludzmi to nie tak duzo. tylko kto tutaj jest jeszcze w kołysce? ja ją juz dawno temu opuscilem ze zrozumiałych powodów. chociarz moze jednak je podam. specjalnie dla ciebie. zebys nie musial sie wytężać żeby zrozumiec. powód jest prosty (jak dla kogo)- bo z niej wyroslem, mam nadzieje ze to zrozumiesz i nie bedziesz dalej ciagnął tego tematu

Saurus
05-07-2014, 13:00
LySek- nie przeczytales calej dyskusji- on juz zmienil zdanie i zrozumial co mu mielismy do powiedzenia. Bitrut- 7 lat roznicy to bardzo duzo, zwlaszcza gdy jestes w takim wieku- zobaczysz to sam nawet za rok (ja pamietam, jak bardzo sie zmienilem od zeszlych wakacji- i nie mowie tu o oczywistych zmianach w wygladzie ;) ).

Bitrut
05-07-2014, 13:04
okey okey moze troche przesadzilem ale najpierw powinno sie przeczytac najnowsze info a potem wystawiac opinie na temat tej osoby.

mboinski
05-07-2014, 13:07
He he przeczytałem całą dyskusję i na początku byłeś na maxa uparty ale w końcu podjąłeś odpowiednią decyzję. Przeczytałem cały opis pytona tygrysiego i ja bym go sobie pozostawił jako marzenie które się kiedyś spełni. Ja w wężach nie siedzę ale lubię wątki typu "Jaki wąż na pierwszego" itp. Poczekaj parę latek na spełnienie marzenia. Jeszcze raz gratuluje wyboru

Bitrut
05-07-2014, 13:16
dzieki. postaram sie zrealizowac swoje marzenie o tygrysie dopiero jak bede pewny ze bede w stanie mu zapewnic bardzo dobre warunki, jak nabiore doswiadczenia na mniejszych gigantach(:)), jak bede mial stałą pracę i osobne pomieszczenie na węże (oraz byćmoże jaszczurki) (bo -wstyd się przyznać- pająków się boję). jeszcze raz WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ. Ochroniliście mnie przed popełnieniem jednego z większych błędów w moim dotychczasowym życiu. narazie zajmę się wężem typu boa constrictor i tęczówka. myśle że to i tak za dużo. teraz już rozumiem dlaczego poleca się zaczynanie od węży właściwych typu zborzówka.

Obcy
05-07-2014, 13:20
dokonałes dobrego wyboru , dobrze ze zrozumiałes to przed zakupem węza, a tak jak mówisz jeżeli naprawde bedziesz chciał to hodowlą wielkich wezy mozesz zajac sie za pare lat , wiec nic straconego a napewno do tego czasu nabierzesz doswiadczenia.

Bitrut
05-07-2014, 13:38
na pewno nabiorę doświadczenia. będę już miał jakieś wyobrażenie jaką siłę ma taki wąż, ile się trzeba namęczyć żeby go hodować. narazie zacznę od boa tęczowego lub constrictora. ale to za jakieś pare tygodni jak jeszcze troche poczytam i porozmawiam z ludźmi na ten temat.

Rafter
05-07-2014, 13:57
Jeśli chcesz kupić za mniejsze pieniądze to polecam Boa tęczowego, Epicrates cenchria cenchria, ten ładniejszy podgatunek jak zapewne wiesz, ktoś dawał ogłoszenie w bardzo przystępnej cenie (350zł) wystawił też na Allegro. Dobra okazja to możesz kupić. Skontaktuj się ze sprzedawcą i niech Ci jednego,czy dwa odłoży w zależności od twoich chęci.

Boasa na pierwszego możesz również kupić, ale w naszych kochanych polskich sklepach, przynajmniej w większości, nigdy nie wiesz do końca, co z tego wyrośnie czy 2 metrowy maluch czy 4 metrowy bydlaczek;P . Ewentualnie od dobrego hodowcy, popytaj Adsnake'a może ma jeszcze młode albo w na giełdzie w Świętochłowicach u Pana Plucika tez możesz dostać czyste imperatory, ale to już wydatek ponad tysiąc złotych, niekiedy mniej.

fran
05-07-2014, 14:00
Jak juz kupisz to koniecznie sie pochwal co wybrales. Jesli chciales tygrysa to najprawdopodobniej masz sporo miejsca wiec ja bym na twoim miejscu zainwestowal w parke constrictorow. No ale to tylko taka mala sugestia :D

Bitrut
05-07-2014, 14:07
nie za bardzo mam az tyle pieniedzy. narazie mam jakies 300zł na węża. terrarium albo sproboje sam zrobic ale wątpie zeby sie udalo albo moja mama zafunduje. na 2 węże to moja mama sie nigdy nie zgodzi. predzej sie zgodzi na tygrysa ;). jak nabiore doswiadczenia z jjednym i bede mial pieniadze to kupie drugiego boa. najprawdopodobniej tęczówke bo 2 dorosle boa dusiciele to moze byc spory problem. ,pze juz ma przyszly rok kupie drugiego. narazie bede myslal tylko o tym jednym.

Obcy
05-07-2014, 14:10
4 metrowy bydlaczek ? chyba sobie zarty robisz ;):)

Bitrut
05-07-2014, 14:10
tez chcialem parke ale moja mama chce jednego węża. nie zgadza sie na dwa. miejsca nie mam az tak duzo. pkoj mam maly. 4m długosci, 3m szerokosci a wyokosci w koncu niewiem;)

Psalmopoeus
05-07-2014, 14:12
Mi bardzo podobają się tygryski albino ale jak narazie to nie na moje warunki.Małe fajne i mały problem duże jeszcze fajniejsze i większy problem.Pierwsze to duże terra-ogrzać takie terra i za kilka lat jak dorosną wykarmić takie bydlaki:P
Wole mieć kilka boasków a są one bardzo ciekawe i można się pobawić w krzyżowanie(bardzo dużo odmian barwnych).W tej chwili mam 6 boasków i każdy jest inny i to najbardziej mi się w nich podoba.

Bitrut
05-07-2014, 14:15
właśnie teraz mam dylemat. mam wybór: boas albo tęczówka. tęczówka est to piękny wąż a boasa hoduje wiecej osob i są z niego bardzo zadowoleni.

Rafter
05-07-2014, 14:20
Obcy: nie, nie robię sobie żartów! Mój kolega, z którym niestety kontakt urwał się kilka lat temu miał Boa dusiciela kupionego normalnie w sklepie, na 100% był to constrictor, kundelek raczej, i w wieku 8 lat, ta samica miała około 4m, plus-minus 50cm ;) Widziałem tego węża na własne oczy kilka razy i jak ciągnął się przez mieszkanie to był jednocześnie w dwóch pokojach i na korytarzu ;D to był widok.

Rafter
05-07-2014, 14:23
Bitryt to jest tak, ze osoby które hodują boa dusiciele są z nich zadowoleni a Ci co mają tęczówki też są z nich zadowoleni. A i twoja mama napewno prędzej się przekona do pięknej tęczówkim, moja nie chce mieć do czynienia z wężami ale sama przyznaje, że bardzo się Jej podoba Lampropeltis triangulum campbelli

Bitrut
05-07-2014, 14:30
moja juz widziala teczowki, boasy, zborzowki, mahoniowe, lancetoglowa kalifornijskiego, nerodi ale podoba jej sie tylko tygrys. ta teczowka co byla akurat w sklepie troche dziwnie wygladala. miala slabo widoczne plamki i wzorek. byla cala brązowo- bordowa. miala jakies 60 cm niecale. okolo 50 cm moze. wiecej osob chyba hoduje constrictory. wlasciwie nie wiem czym sie różni b.c.constrictor od imperatora.jak ktos moze wypisac wazniejsze roznice to bylbym wdzieczny.

Psalmopoeus
05-07-2014, 14:31
Miałem już w swojej kolekcji różne węże ale boaski nie mają sobie równych.Od tej chwili będę rozwijał swoją hodowle w tym tylko kierunku.Nawet pozbyłem się prawie wszystkich ptaszników a miałem ich troche.I będę rozwijał swoją hodowle jak tylko długo będę mógł.

Bitrut
05-07-2014, 14:35
chcialem kupic sobie ptaszniki zeby przestac sie ich bac ale doszedlem do wniosku ze nie ma sensu męczyc i ptasznikow i siebie. narazie skupie sie tylko na wezach. wlasnie na jednym z tych gatunkow. nie wiem jeszcze jak to bedzie w przyszlosci. zeby moc hodowac tygrysa musze zostawic sobie jakies miejsce na niego.

galgan
05-07-2014, 14:48
tygrys jest bezproblemowy ale je jak śmietnik trzeba liczyć dużo na wyżywienie

Bitrut
05-07-2014, 14:49
to jest wlasnie powod nr2. za duzo wyjdzie wyzywinie takiego głodomora. nr1 to oczewiscie rozmiar

Azazel
05-07-2014, 14:51
Ile lat hodujesz tygrysy byś wyrażał nie poparte osobistym doświadczeniem opinie na temat tego gatunku ? - piszesz bzdury galgan aż żal czytać.

Azazel
05-07-2014, 14:54
Przytocze raz jeszcze:

Kubatura terrarium 300cmx200cmx100cm to absolutne minimum dla dużego 4,5-5m osobnika - ogrzewa się takie zbiorniki 300watowymi promiennikami , nie wspominająć o podgrzeaniu wody w basenie, wskazane miejscowe podgrzewanie podłogi co bardzo korzystnie wpływa na metabolizm po posiłku, bardzo kosztowne jest także karmienie - apetyt tych pytonow jest imponujący - w domach najcześciej podaje się jednorazowo kilka wyrośnietych krolików co 14-20 dni - to wszystko kosztuje naprawdę wiele, po wypróżnieniu się takiego węża po 4-6 królikach ważących koło 3-6 kg całość podłoża jest już niezdatna do użytku - stąd najekonomiczniej używać gazet.
Moje pytony po tak dużych posikach przez pierwsze prawie 2 tygodnie wypróżnieją się płynnie i wymaga to codziennego czyszczenia terrarium - po około 3-4 tyg oddają stały kał i są całkowicie wypróżnione - natychmiast gotowe do podania następnej porcji o czym swym zachowaniem dają znać.

Duże węże = dużo środków finansowych, dużo porzywienia i dużo pracy - więcej niż na pozór można sobie wyobrazić patrząc na 70cm maleństwa.
Przy masie 60-100kg i 4m i więcej samo posprzątanie terrarium , wyjęcie węża , zrzucanie wylinki to już problem i to nie mały.

Także warto zawsze to przemyśleć 3 razy przed zakupem.

Dodam jeszcze swoją subiektywną opinie na temat wielkich dusicieli - dla mnie to najwspanialsze z gadów , przy odpowiednim podejściu , odpowiedich terrariach, odpowiednich środkach są wspaniałym uzupełnieniem otaczającego nas świata - druga strona medalu jest taka :
- iż są niebezpieczne, bywają agresywne i dużo nawet bardzo dużo kosztują
- jeśli nabywca jest tego wszystkiego świadom , pewien iż podoła przez najbliższe 25-30 lat z wielkim dusicelem - to wspaniała przygoda obcowania z dużymi dusicielami czeka.

Gdzie galgan dostrzegasz bezproblemowość wielkich dusicieli ?

Marcin .P
05-07-2014, 14:55
no widze ze zmieniłeś zdanie co do tygryska :D
ja podobnie jak "Psalmopoeus " zajołem się hodowlą boa dusicieli obecnie 7 szt w najbliższym czasie next :D boa dus... są naprawde wyjątkowymi snake'sami :D
a czym się rużni B.c.c od B.c.i to chyba wiadomo :D przynajmniej dla mnie
wszystkie boa dusiciele to b.c.spp podzielono na kilka podgatunków np. b.c.c - b.c.i - b.c.a - b.c.s i jeszcze kilka. następnie każdy z podgatunków dzieli się na populacje np. b.c.c. dzieli się na guyana, surinam, peru, brazil, coumbian itp
przedewszystkim all b.c.c to są tak zwane redtail boa , b.c.i to cesarskie boa- rużnią się kolorem ubarwienia, układem wzorów , wielkością , zasięgiem geograficznym itp

Bitrut
05-07-2014, 15:01
jak poczytam różne posty to dochodze do wniosku ze na temat roznych podgatunkow mam jeszcze bardzo małą wiedze. jak poczytam jeszcze to bede troche wiecej wiedzial. coraz bardziej przekonuje sie do constrictorow. jeszcze tylko wybrac podgatunek musze. a na tym to sie nie znam za bardzo.

Saurus
05-07-2014, 15:06
I nie musisz, jesli dysponujesz kwota 300 zl na weza- za taka cene dostaniesz mieszanca roznych podgatunkow- takiego B. constrictora, jakiego najczesciej mozna spotkac w sprzedazy ;)

Rafter
05-07-2014, 15:11
Bitrut: to, co widziała twoja mama w sklepie to bym zapewne kolumbijski boa tęczowy E. c. maurus, są one mniej wyraziste od E. c. Cenchria, czyli brazylijskich boa tęczowych, polecam Ci przeczytaj opis tego gatunku. Ja podobnie jak Marcin.P oraz Psalmopoeus jestem zafascynowany constrictorami i w tym kierunku planuję rozwijać moją hodowlę. Mam dość ambitne plany, chcę w ciągu 3 lat wejść w posiadanie 6-10 Boa dusicieli, tylko czyste formy barwne(pastel, Albino, jak na razie hetl.Albino), ponieważ moje warunki pozwalają mi na taką ilość węży. Mam nadzieję, że mi się uda. No, ale to osobny temat.

Tak, więc poczytaj opisy i sam zdecyduj, bo to ma być twój a nie nasz wąż.

Bitrut
05-07-2014, 15:14
zawsze moge poczekac jakis czas zeby kupic sobie jakiegos czystej krwi

Rafter
05-07-2014, 15:15
Możesz ale to juz minimum 450zł za najtańsze pastele u Adsnake i to za rok jak się uda. A normalnie od 1000zł na rynku się spotyka .

Bitrut
05-07-2014, 15:18
niezle ceny. moze jednak ze wzgledu na nie bede musial kupic tęczówke. ta tęczowka co moja mama widziala to myla maurus czy jakos tak. teraz wiem ze jak kupowac to cenchria

Rafter
05-07-2014, 15:22
Proponuję zakończyć ten temat.

Bitrut
05-07-2014, 15:27
moze to i dobry pomysl. juz wiele wypowiedzi bylo w tym temacie. wiele osob sie wypowiedzialo. jak ktos cche jeszcze podyskutowac to dalej w tym temacie albo na priv. zapraszam do cztania i komentowania artykulu w temacie "Artykuły w gazetach"

galgan
05-07-2014, 16:19
ale odradza ci nie mogę bo jest to moim zdaniem najlepsz wąż

Sojkas
05-07-2014, 17:20
Nonono, sie temat rozwinal.
Dobrze robisz, ze rezygnujesz.
Dorzuce jeszcze jeden argument :
Upss (http://www.anapsid.org/coloburm.html)

fran
06-07-2014, 02:31
rzeczywiscie sie rozwinal, ale przynajmniej Bitrut zmienil zdanie, na lepsze :)))))

Bitrut
06-07-2014, 03:19
dobrze wybralem tylko dzieki WAM. bardzo WAM za to dziekuje. od poniedzialku zaczynam sie rozgladac za kupnem boa dusiciela cesarskiego lub czerwonoogonowego lub boa teczowego brazylijskiego.

Bitrut
06-07-2014, 03:24
znalazłem narazie oferte boa constrictora. sprzedawca mowi ze to b.c.constrictor ale nie jest na 100% pewny czy czystej krwi. ja tez mam spore wątpliwosci co do czystosci tego węża. ma jakies 50-60 cm. kosztuje 210zł. cena jest bardzo niska jak na czystego. stąd moje wątpliwosci. pewnie to jest kundelek. wiem ze ubarwienie ma ładne

Bitrut
06-07-2014, 03:42
niestety nie moge nigdzie znalesc tego tematu. albo zostal przeniesiiony albo usuniety. jezeli ktos go znajdzie to prosze napisac

42d3e78f26a4b20d412==