PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoże w terarium



MarioX
19-07-2011, 14:47
Witam!

Powiedzcie mi jakie powinien mieć podłoże w terarium żółw stepowy.
Chciałem trzymać go na piasku i paru kamieniach tam w sirodku, ale Piękan pani z zoo Wrocławskiego napisała mi że nie można na piasku więc na czym oprócz darni ???.

W załączniku jest list od Pani X.

Prosze o prpozycje i odpowiedzi co sądzicie na ten temat.

Renia
20-07-2011, 03:46
Nie wiem skad ta pani X czerpie swoja wiedzę.
Moje doswiadczenia i moja opinia sa takie.
Żółwie stepowe w naturze jedza piasek i zyja. Ponadto w życiu nie spotkałam się z określeniem "zasypywanie", raczej zapiaszczenie. Ponadto moje żółwie ze smakiem wpylaja piaseczek. Wydaje mi sie nawet, ze chyba jest im do czegos potrzebny, bo jak mialy kwarantannę na gazetach, a potem dostaly sie na podloze z piasku, to oczywiscie zaczely ten piasek wcinac. I jeszcze jedno. Świetna metoda na "odpiaszczenie" żółwia jest powszechnie stosowana ciepła kapiel, która na tyla pobudza wypróżnianie, że na koncu faktycznie pojawia sie dosc sporo piasku.
Oczywiscie moja opinia, to tylko moja opinia, ale tak swoja droga, pracownicy wroclawskiego ZOO nie należa do najbardziej kompetentnych, co widac na zalaczonym obrazku.
R.

Edi
20-07-2011, 14:30
Witam
Z kolei ja mam podobne zdanie do Pani X.Kiedyś ten problem był już poruszany. Nie polecam trzymania żółwi na podłożu,którym jest piasek. Dlaczego-o tym pisała już Pani X. Reniu,to,że Twoje żółwie z chęcią "wcinają" piasek(moje też to robią i chyba każde), to jeszcze nie znaczy,że jest to wskazane. Np. żółwie chętnie zjadają również wiele roślin,które są dla nich trujące i nie powinno się im ich podawać. Piasek nie jest im potrzebny jako pomoc przy trawieniu.Dlaczego go połykają dokładnie nie wiadomo.Na wolności żółw ma nieograniczoną swobodę-chodzi gdzie chce.W jeden dzień na piasku,w drugi już gdzie indziej.W jeden zje trochę piasku,w drugi już nie,i dlatego łatwiej mu będzie go wypróżnić.W terrarium,gdzie znajduje się piasek,żółw zje go znacznie więcej-co doprowadzi w końcu do "zapiaszczenia".Oczywiście to tylko moje zdanie. Osobiście polecam jako podłoże korę razem z trocinami.
Pozdrawiam

Arrow
20-07-2011, 14:46
jak mozesz oceniac osoby tam pracujace " ale tak swoja droga, pracownicy wroclawskiego ZOO nie należa do najbardziej kompetentnych" -mialas z nimi stycznosc
niewiem czy hodujesz(rozmnazasz) czy tylko przetrzymujesz swoje zolwie -bardziej banalnego stwierdzenia "Żółwie stepowe w naturze jedza piasek i zyja." nie slyszalem
NIGDY nie prownuj natury do terrarium, nigdy

"Step, bezdrzewna formacja trawiasto-zielna o charakterze suchoroślowym, typowa dla klimatu umiarkowanego kontynentalnego, z mroźną zimą i suchym, gorącym latem, o opadach poniżej 500 mm rocznie, z wyraźnie zaznaczonym okresem spoczynku zimowego.

Zróżnicowany na szereg podtypów: stosunkowo najwilgotniejszy step łąkowy (kwietny), z dużym udziałem roślin dwuliściennych i szerokolistnych traw, step ostnicowy, suchszy, z dominacją traw wąskolistnych (głównie z rodzajów ostnica Stipa i kostrzewa Festuca) i w obszarach najsuchszych step piołunowy (bylicowy) utworzony przez półkrzewy (zwłaszcza z rodzaju bylica Artemisia).

Typową glebą stepową (z wyjątkiem jego najsuchszych postaci z glebami kasztanowymi) jest czarnoziem (czarnoziemne gleby). Stepy w postaci najwilgotniejszej zostały nieomal całkowicie zaorane i zamienione na pola uprawne, a w postaciach najsuchszych zdegradowane przez wypas.
"

Fryta
20-07-2011, 15:45
Nie wiem jak w sprawie żółwi ale też nie mam najlepszego zdania o tym ZOO. Pal licho moje praktyki, które tam odbyłem (koszmar - na tle innych Ogrodów). Też się ostatnio kontaktowałem z Wrocławskim Zoo w sprawie rozróżnienia gatunków. Otrzymałem odpowiedź. Załączone były do niej 2 zdjęcia. Z tym, że jedno przeczyło drugiemu. Cóż, taka odpowiedź nie wiele mi dała. Na szczęście w Warszawie wiedzieli co i jak.
Na żółwiach się nie znam ale znam sporo hodowli prowadzonych na piasku i raczej nie widziałem by żółwie wyglądały źle. Ale ja jestem laikiem w tym temacie.

MarioX
21-07-2011, 13:15
No dobra to o piasku już nieco wiem, a w sklepach zoologicznych jest torf niby dla żółwi, może to mu dać jako podłoże ?

Edi
21-07-2011, 14:30
Witam
Długo stosowałem torf,obecnie nie polecam. Torf pyli kiedy się wysuszy(a w terrarium "stepowym" napewno się wysuszy).To jest niezbyt dobre dla dróg oddechowych żółwi(słychać nieraz ich głośny oddech).
Pozdrawiam

Renia
23-07-2011, 03:03
Dziekuje za wyklad na temat stepow (z ktorego nic nie wynika w sprawie zolwi).
Oczywiście trzymanie zolwi na samym piasku nie jest rozwiazaniem idealnym, ale uwazam je za dopuszczalne.
Co do kompetencji pracownikow wroclawskiego ZOO, posluchajcie Fryty, bo on tam byl. Bylo tam takze 10 moich znajomych ze studiow. Poza tym jak poszukacie troche to nwet tu na ktoryms forum mozecie cos o tym znalezc i beda to opinie osob, ktore znaja to ZOO tylko od strony oficjalnej, czyli nie znaja nawet ulamka smutnej prawdy.
Pozdrawiam.
R.

kato
25-07-2011, 16:25
tak naprawde ja dalej nie wiem z czego powinno być podłoże na dzień dzisiejszy jest u mnie piasek i czasc skalna i prosiłbym was o ile to możliwe o dokładne i rzeczowe porady
a z tematem zoo prponuje dać se spokój
pozdrawiam wszystkich
kato

Edi
26-07-2011, 06:27
Witam
Jak pisałem wcześniej-piasku nie polecam(dlaczego,też już pisałem).Polecam(o czym również już pisałem) korę z trocinami.
Pozdrawiam

Jarek Zajączkowski
13-09-2011, 13:35
Nie polecam a właściwie proponuję wykluczyć piasek z podłoża dla wszelkich gadów ( poza typowymi pustynnymi - zagrzebującymi się w piasku) - zapiaszczenie przewodu pokarmowego przy powszechnym zarobaczeniu to dla gadów (szcz. dla żółwi) śmierć - bezapelacyjnie - wcześniej czy później!
Prawdą jest też teza Pani X o stosowaniu darni - to najlepsze podłoże dla żółwi lądowych - robactwa można się pozbyć stosując odpowiednie środki i metody - bezpieczne dla gadów.
ŻOO - Wrocław - będzie lepiej :)). Na pewno!

42d3e78f26a4b20d412==